Monitor długo się uruchamia

Witam.

Problem dotyczy monitora LG L207WTP.

Problem zaobserwowałem jakiś tydzień temu. Otóż po włączeniu monitora na ekranie pojawia się logo LG, po czym monitor gaśnie - brak jakiegokolwiek obrazy czy nawet podświetlenia. Zupełnie jakby był niepodłączony, ale dioda zasilania świeci normalnie. Trwa to około 1,5 minuty i obraz pojawia się, a monitor dział całkowicie normalnie aż do ponownego uruchomienia. Tuż po zaobserwowaniu uruchamianie trwało trochę krócej (około minuty) i z każdym dniem czas ten rośnie.

Podpięty stary monitor działa normalnie, więc odpada problem z kartą grafiki.

I tutaj pytanie właściwe: co może być przyczyną problemu i czy opłaca się go zanosić do serwisu (gwarancja niestety się skończyła) czy raczej szykować się do kupna nowego monitora?

ja bym stawiał na inwerter, naprawa nie jest opłacalna, ale niech wypowiedzą się eksperci

Jak stary jest monitor? Producenci bardzo często dają kiepskie elementy elektroniczne co skutkuje uszkodzeniem monitora w tym przypadku.

Bardzo często usterką w monitorach są kondensatory. Każdy serwis zrobi to a koszty nie powinny być wygórowane. Zawsze możesz sam spróbować, wymiana kondensatorów w monitorze jest standardem przy jakiejkolwiek naprawie, prędzej czy później się uszkodzoną.

Oczywiście do pełnej diagnozy trzeba rozebrać monitor, a mówię co często pada, a objawy mogą o tym jak najbardziej świadczyć. Aczkolwiek powodu dlaczego tak się dzieje może być wiele.

Witam.

Przede wszystkim chciałbym podziękować za wszystkim za okazaną pomoc.

Monitor ma lekko ponad 3 lata. Przeglądając googla też zwróciłem uwagę na kondensatory (kilka przypadków pasuje do mojego), niestety kompletnie się na tym nie znam, więc jestem skazany na osoby “trzecie”. Wysłałem już zapytanie do serwisu o koszt ewentualnej naprawy i czekam na odpowiedź.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :slight_smile:

Lepiej nie ruszać jak nie masz o tym pojęcia. Zainteresuj się serwisami które naprawiają elektronikę, płyty główne,itd, a nie serwisy które podzespoły wymieniają. Może się zdarzyć że serwis będzie chciał wymienić np płytę zasilania z monitora, i koszt może być wysoki, a prawie zawsze można taką płytę naprawić, niższym kosztem. :slight_smile:

…też uważam, że to kondensatory, ja w swoim monitorze niedawno wymieniałem (długo się uruchamiał) w serwisie chcieli za tą usługę ok. 200 - 250 zł a sam je wymieniłem za 20 zł (koszt kondensatorów Low ESR 105’C)

Strasznie dużo, później przez takie serwisu reszta cierpi :wink: W zaprzyjaźnionym serwisie to koszt około 80-100 zł. Cena za dobrej jakości kondensatory, roboty owszem mało, sam to robię w domu jeśli taka jest potrzeba, ale mimo wszystko jakoś trzeba zarabiać. 200 stówki to malutkie przegięcie i pewnie to koszt wymiany całej płyty :slight_smile:

Serwis odpisał, że na odległość nie są wstanie określić problemu, a za samą diagnostykę biorą 50 zł.

Popytam po znajomych, może ktoś będzie potrafił się tym zająć. Z serwisu skorzystam w ostateczności.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile:

Cześć.

Udało ci się naprawić ten monitor ? jeśli tak to co było zepsute ?

Mam ten sam problem od tygodnia, mój monitor to LG FLATRON L227WT

Proszę o pomoc.

Tak. Okazało się, ze to jednak kondensatory przy zasilaczu. Wystarczyło je wymienić. Całość kosztowała ok. 15 zł za kondensatory + czteropak dla kumpla, który je przelutował :wink:

Najlepiej rozkręć monitor (jeśli nie wiesz jak tu masz instrukcje

) i sprawdź, czy nie masz spuchniętych kondensatorów (to te, które pokazuje palcem w lewym górnym rogu).

Ekspertem nie jestem, ale tyle ile wiem z własnego doświadczenia mogę pomóc.