Monitor długo się uruchamia

(Nurdurion) #1

Witam.

Problem dotyczy monitora LG L207WTP.

Problem zaobserwowałem jakiś tydzień temu. Otóż po włączeniu monitora na ekranie pojawia się logo LG, po czym monitor gaśnie - brak jakiegokolwiek obrazy czy nawet podświetlenia. Zupełnie jakby był niepodłączony, ale dioda zasilania świeci normalnie. Trwa to około 1,5 minuty i obraz pojawia się, a monitor dział całkowicie normalnie aż do ponownego uruchomienia. Tuż po zaobserwowaniu uruchamianie trwało trochę krócej (około minuty) i z każdym dniem czas ten rośnie.

Podpięty stary monitor działa normalnie, więc odpada problem z kartą grafiki.

I tutaj pytanie właściwe: co może być przyczyną problemu i czy opłaca się go zanosić do serwisu (gwarancja niestety się skończyła) czy raczej szykować się do kupna nowego monitora?

(gucio0123) #2

ja bym stawiał na inwerter, naprawa nie jest opłacalna, ale niech wypowiedzą się eksperci

(Coompix) #3

Jak stary jest monitor? Producenci bardzo często dają kiepskie elementy elektroniczne co skutkuje uszkodzeniem monitora w tym przypadku.

Bardzo często usterką w monitorach są kondensatory. Każdy serwis zrobi to a koszty nie powinny być wygórowane. Zawsze możesz sam spróbować, wymiana kondensatorów w monitorze jest standardem przy jakiejkolwiek naprawie, prędzej czy później się uszkodzoną.

Oczywiście do pełnej diagnozy trzeba rozebrać monitor, a mówię co często pada, a objawy mogą o tym jak najbardziej świadczyć. Aczkolwiek powodu dlaczego tak się dzieje może być wiele.

(Nurdurion) #4

Witam.

Przede wszystkim chciałbym podziękować za wszystkim za okazaną pomoc.

Monitor ma lekko ponad 3 lata. Przeglądając googla też zwróciłem uwagę na kondensatory (kilka przypadków pasuje do mojego), niestety kompletnie się na tym nie znam, więc jestem skazany na osoby “trzecie”. Wysłałem już zapytanie do serwisu o koszt ewentualnej naprawy i czekam na odpowiedź.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :slight_smile:

(Coompix) #5

Lepiej nie ruszać jak nie masz o tym pojęcia. Zainteresuj się serwisami które naprawiają elektronikę, płyty główne,itd, a nie serwisy które podzespoły wymieniają. Może się zdarzyć że serwis będzie chciał wymienić np płytę zasilania z monitora, i koszt może być wysoki, a prawie zawsze można taką płytę naprawić, niższym kosztem. :slight_smile:

(Ja$) #6

…też uważam, że to kondensatory, ja w swoim monitorze niedawno wymieniałem (długo się uruchamiał) w serwisie chcieli za tą usługę ok. 200 - 250 zł a sam je wymieniłem za 20 zł (koszt kondensatorów Low ESR 105’C)

(Coompix) #7

Strasznie dużo, później przez takie serwisu reszta cierpi :wink: W zaprzyjaźnionym serwisie to koszt około 80-100 zł. Cena za dobrej jakości kondensatory, roboty owszem mało, sam to robię w domu jeśli taka jest potrzeba, ale mimo wszystko jakoś trzeba zarabiać. 200 stówki to malutkie przegięcie i pewnie to koszt wymiany całej płyty :slight_smile:

(Nurdurion) #8

Serwis odpisał, że na odległość nie są wstanie określić problemu, a za samą diagnostykę biorą 50 zł.

Popytam po znajomych, może ktoś będzie potrafił się tym zająć. Z serwisu skorzystam w ostateczności.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile:

(Herubq3) #9

Cześć.

Udało ci się naprawić ten monitor ? jeśli tak to co było zepsute ?

Mam ten sam problem od tygodnia, mój monitor to LG FLATRON L227WT

Proszę o pomoc.

(Nurdurion) #10

Tak. Okazało się, ze to jednak kondensatory przy zasilaczu. Wystarczyło je wymienić. Całość kosztowała ok. 15 zł za kondensatory + czteropak dla kumpla, który je przelutował :wink:

Najlepiej rozkręć monitor (jeśli nie wiesz jak tu masz instrukcje

) i sprawdź, czy nie masz spuchniętych kondensatorów (to te, które pokazuje palcem w lewym górnym rogu).

Ekspertem nie jestem, ale tyle ile wiem z własnego doświadczenia mogę pomóc.