Monitor do autocada itp - ciąg dalszy

Przepraszam, że w ten sposób kontynuuję temat, ale w poprzedni chyba nikt już nie zagląda. Kontynuuję ten temat: monitor-autocada-troche-grafiki-450-500zl-t472884.html

Budżet się ciut zwiększył, tak do 600zł.

Cały czas główną propozycją jest 23-calowy LG W2343T (nie z tego sklepu, ale za 499zł)

Znalazłem jeszcze:

iiyama PLE2208HDD-B1

Philips 236V3LAB

i tu mam pytanie o ten kontrast w tym philipsie, on jest 1000:1, czy to jakoś bardzo ujemnie wpływa na komfort pracy?

No i czy te monitory mogły by spełnić moje oczekiwania? :wink:

Jak pisałem w poprzednim wątku monitor też będzie służył trochę do photoshopa, ale to co oferuje mi matryca laptopa (podswietlana LEDami, chyba TN) wystarcza mi

chyba że za trochę ponad 600zł jakiś tani 21,5 calowy IPS np:

LG IPS225V-BN ten też z kontrastem 1000:1

LG IPS226V-PN a ten już 5mln:1

prosiłbym o napisanie jak to jest z tym kontrastem :wink:

i o opinię czy rozmiar 21,5 cala i proporcje 16:9 powinny być odpowiednie do takich jak moje zastosowań

Wiesz, zrozumiałabym, gdyby chodziło o dobry monitor do grafiki, profesjonalny, z kalibratorem. Budżet na taki monitor niestety masz zbyt skromny, dołóż zero to będziemy mogli podyskutować, chwilowo mija się to z celem. :expressionless:

Tylko, że ja nie traktuję tego jak profesjonalną grafikę. Jak na razie to monitor na studia, a tych przede mną jak wszystko pójdzie dobrze jeszcze 2 lata. A jak wiadomo mało który student ma po 2000zł na monitor. Wiele osób ma tańsze monitory i daje radę. Kolega z pokoju robił na laptopie wielkoformatowe banery w PS’ie :smiley: a co dopiero ja :slight_smile: (parę plansz i tyle).

Powiedzmy, że to grafika bardziej amatorska. Wiem, że kolory nie będą na na takich monitorach jak napisałem wiernie i pięknie odwzorowane. Chciałbym, żeby były jak na moim laptopie i to mi wystarcza. Logiczne że nie chciałbym jakichś oczoje*nych.

Wiem, że pytanie czy nadają sie do grafiki trochę jest bez sensu, ale czy do takiej amatorskiej by się nadały :?:

CAD/CAM to nie obróbka zdjęć. Tu odwzorowanie barw nie ma tak dużego znaczenia. To również nie jest to samo co filmy, czy gry, gdzie liczy się prędkość odświeżania. Bierz byle jaki i tyle.

A co tu ci potrzebne??? Jak napisał kamil_w … osobiście pracowałem w CADie 10.0 gdzie praktycznie wszystkie funkcje wpisywałem z klawiatury, sam program chodził jeszcze w DOSie a monitor to był B/W a grafika Hercules. Więc do rysunku technicznego zbyt dużo ci nie potrzeba. Więc jak słyszę że do CADa potrzebny jest monitor za 6 kólek to mam pytanie a czy sam za mnie narysuje? i czy zrobi mi kawę?

kontrast ma znaczenie ale w telewizorach – im większy tym lepiej;

w drogich monitorach eizo używanych w drukarniach i agencjach reklamowych kontrast wynosi np. 1000:1 i jest OK

jeśli chcesz mieć w miarę wierne kolory w grafice, to matryca TN odpada, może być coś z IPS

przygotowuję materiały do druku i mój monitor ma jasność ustawioną na 40%, kontrast na 30%;

na monitorze biel nie powinna świecić i oślepiać, wtedy czytanie sporej ilości tekstów na blogach czy forach nie jest męczące

OK. Liczy się dla mnie duży obszar roboczy. Jak rozumiem o kolory nie ma za bardzo sensu pytać bo to matryca TN. W takim razie czy obecnie lepiej brać z podświetleniem LED, czy starsze CCFL tez ujdzie :?:

Brałbym LED. Zawsze to mniejszy pobór mocy.

Rozmawiałem z kolegami ze studiów i z akademika, i to z takimi co robią naprawdę dobre projekty. I mają monitory takie jak to tu mówice budżetowe, bez żadnych matryc IPS, zwykłe TN’ki za 500zł:). Także podałbym jeszcze kilka propozycji i proszę nie patrzeć się zbytnio na przeznaczenie monitora. Ważne jest aby służył mi bezawaryjnie tak ze 3 lata.

Ostatnio pojawiło się też kilka czynników, o których nie myślałem wcześniej, np. biurko w akademiku. Otóz mamy biurka takie “zwykłe”, 60cm szerokości. Więc między monitorem a głową nie jest dużo miejsca. Jeden z kolegów dlatego mi odradził 23-calowy rozmiar. Myślę jednak o powiększeniu biurka (taką dużą dechą), ale rzeczywiście rozmiar 22’’ byłby chyba najlepszy.

Jakoś na razie nie mam przekonania do rozmiaru 21,5-cala (a takich najwiecej w sklepach)

Tak więc propozycje:

Philips 222E2SB

Philips 226V3LAB

LG E2241S-BN (ten akurat 21,5’’)

iiyama PLE2208HDD-B1

lub 23-calowe, jesli uda się załatwic dechę na biurko:

PHILIPS 236V3LAB (mam wrażenie że płaci sie za design i wbudowane głośniki, a obie rzeczy mi niepotrzebne)

LG W2343T-PF (o ile wciąż jest za 499zł w avansie, ale mam wrażenie że to strochę za stary technologicznie model)

no chyba że coś o rozmiarze 21,5 cala, ale tu wybór aż za spory. Może król allegro Samsung S22A300N ?

Może ktoś z Was ma jakis monitor wtym rozmiarze i poleci :?: :smiley:

Prosiłbym o wskazanie najlepszej z tych propozycji i nie sugerowanie się pierwszymi postami (o grafice itd.). Chodzi mi o w miarę dobrą jakość w tej cenie i żeby monitor w miare bezawaryjnie sluzył mi tak z 2-3lata.