Monitor do autocada, trochę do grafiki (do 450-500zł)

Witam!

Zamierzam kupić monitor do rzeczy jak w temacie (autocad i inne programy do projektowania + trochę grafiki (photoshop, corel)). Limit cenowy jak w temacie, na razie na tylę mogę sobie pozwolić i raczej sie to nie zmieni. Tak więc w grę wchodzi romiar 22’’, rozdzielczość (chyba) FullHD.

Moje propozycje:

najpierw z rtv euro agd (tylko ze promocja do sylwestra ;| a ja wolałbym kupic po nowym roku):

ASUS VH222D

http://www.euro.com.pl/monitory-led-i-l … bhtml#opis

LG E2241S-BN

http://www.euro.com.pl/monitory-led-i-l … bhtml#opis

LG E2211S-BN

http://www.euro.com.pl/monitory-led-i-l … bhtml#opis

Samsung SMB2230N

http://www.euro.com.pl/monitory-led-i-l … bhtml#opis

teraz z Allegro:

tu królem jest Samsung S22A300N

http://allegro.pl/samsung-22-s22a300n-f … 35930.html

DELL E2211H

http://allegro.pl/dell-e2211h-led-full- … 08947.html

LG E2241S

http://allegro.pl/lg-super-led-e2241s-5 … 35599.html

oczywiście to propozycje konkretnych modeli, a nie sklepów

czy Waszym bardziej fachowym okiem te propozycje nadawałyby się do ww celów? słyszałem że lepsze sa matryce z podświetleniem LED, jak to wyglada? Proszę o opinie i ewentualne propozycje w tym zakresie cenowym;)

22" przy rozdzielczości “full HD” to plamka rzędu 0,25 mm. Masz dobry, ostry wzrok? Co do wyboru nowego monitora, w tym przedziale cenowym dostaniesz chyba tylko słabsze TNki. Nie nadaja się one raczej do projektowania, a tym bardziej grafiki. Przy tak ograniczonym budżecie patrz więc przede wszystkim na długość i warunki udzielonej przez producenta gwarancji.

Rozglądać się przy tych rozmiarach za mniejszą rozdzielczością np. 1680x1050 albo 1600x900? Albo zmniejszyć rozdzielczość w takim z FullHD?

W tych monitorach nie zmienisz rozdzielczości bo wszystko będzie rozmazane, mniej wyraźne a czasem nawet przycięte. To nie CRT, gdzie można było sobie rozdzielczością żonglować.

Z racji tego, że to zastosowanie studencki to nie musi to być jakiś super profesjonalny monitor, najwazniejszy jest większy obszar roboczy niz w laptopie.

Dziś byłem w Avansie i znalazłem monitor LG W2343T-PF przeceniony z 669 zł do 499 lub 450 zł. Pomyślałem, że to byłby fajny wybór, ale jak później poczytałem to monitor już trochę starszy i nie jest podświetlany LED-ami. Co na pewno oznacza większe zużycie prądu (w akademiku to nie problem, w domu już tak) i chyba gorsze odwzorowanie koloru. Znalazłem nawet recenzję na PCLab, ale zbyt wiele mi ona nie mówi.

Czy ktoś mógłby napisać jak to jest z takimi zwykłymi LCDkami? czy bez podświetlenia ledowego są dużo gorsze? albo w obecnych czasach już przestarzałe?

Bo na innych sklepach znalazłem monitory 22calowe o proporcji 16:10 (trochę wygodniejsza dla mnie) ale też bez podswietlenia LED.

Wszystkie tn mają słabe odwzorowanie kolorów, ale nie wydaje mi się żeby w cadzie odwzorowanie kolorów odgrywało aż tak znaczącą rolę.

Nie są, nawet różnica w poborze energii nie jest tak duża.

Zatem amatorskie zastosowanie ogólne. Niepotrzebnie wspomniałeś coś o “grafice”, to mogło wprowadzić w błąd czytających.

Podane propozycje nie są w zasadzie nawet średnio-amatorskie, to typowa budżetówka. Słowo “profesjonalny” w tym kontekście byłoby poważnym nadużyciem.

Te dodatkowe 10-15 W Cię chyba nie zbawi? Na większe różnice bym raczej nie liczył, sądząc po rzeczywistych pomiarach podobnych konstrukcji dokonywanych watomierzem.

O to nich Cię głowa nie boli, żadna z tych matryc nie ma nawet pełnych 8-bit głębi kolorów na kanał. Wszystkie będą więc jednakowo kiepskie pod tym względem.

A propos zastosowania. Głównie chodzi o duży obszar roboczy w takich programach jak CAD czy Revit. Photoshop/Corel się przydaje do składania plansz na oddanie pod koniec semestru, czyli w zasadzie 2 razy w roku, ewentualnie kilka mniejszych projektów w semestrze. Tak poza tym to jakies amatorskie robótki w photoshopie typu podkręcenie zdjęć koleżance czy siostrze :wink: żadnych na razie wielkoformatowych plakatów czy takich rzeczy.

Czy różnica między kolorami w takim przykładowym podlinkowanym przeze mnie monitorze będzie się jakoś znacznie różniła od matrycy ponad 2-letniego laptopa (podświetlanego ledami tego z podpisu) :?: bo to na razie taki mój punkt odniesienia. Jeśli nie to mi pasuje. I czy ta róznica jest znaczaca w stosunku do np takiego tańszego monitora ledowego :?: (bo się naczytałem o tym nierównomiernym podświetleniu i gorszych kolorach)

I czy np sam obraz i kolory mogą się różnić od tego modelu LG E2210 (info TU i TU). Miałem okazję w święta troche pracować na takim podłączonym do lapka i podobało mi się

Aha i jeszcze jedna kwestia. Moja grafika to GeForce GT220M. Powinna sobie dać radę z tą rozdzielczością na takim monitorze (chodzi mi o fullhd i 22’’) :?:

Najlepszy z bardzo tanich monitorów jaki znalazłem ostatnio to http://www.x-kom.pl/p/70495-monitor-lcd-24-dell-u2412m-czarny.html niestety nie mieści się w Twoim budżecie ale tak prawdę mówiąc w kadzie możesz rysować na byle czym, byle było duże i coś tam było widać. Ja brałbym monitor o proporcjach 1920 x 1200 podświetlenie LED nie jest takie super jak reklamują, jedyna jego widoczną zaletą jest mniejsze zużycie energii. Najładniej wyświetlającym monitorem jaki użytkowałem był Gateway CCFL czyli starszego typu, niestety czerń świeciła niemiłosiernie ale inne kolory i kąty były super :slight_smile:

Tak, o ile nie zamierzasz na tym grać i władować kilka mln poly w tym revicie.

Chyba skłonię się ku temu 23-calowemu LG W2343, jeśli są tu głosy, że w porównaniu z ledami raczej kolory się nie zmienią w tym przedziale cenowym.

No chyba, że opcje ledowe i trochę mniejsze: ASUS VH228D albo LG E2211S lubLG E2241S.

Cóż, propozycje nie wygórowane, może jakies dodatkowe opinie, czy ten główny wybór wart jest uwagi? albo któreś z tych wyżej?

Takie pytanie dodatkowe, jeśli w specyfikacji monitora jest info o sRGB to znaczy, że on po prostu obsługuje taka przestrzeń barw, czy tylko taką. Czy wpływa to jakoś na kolory?

Zależy jakie info. W lepszym sprzęcie może to oznaczać możliwość wyświetlania pełnej przestrzeni barwnej sRGB. Natomiast w LEDowej bużetówce i innych szerokogamutowcach pewnie mowa o funkcji sprzętowego ograniczania zakresu wyświetlanych barw. Ma to pomagać w opanowaniu nienaturalnej “oczojebności” na którą cierpią te monitory. W tym drugim przypadku identyczny efekt da się osiągnąć przez zabawę suwakami ustawień, o ile są dostępne w OSD (co nie musi być regułą w najtańszych modelach).

Jak na razie mogę przeznaczyć na to powiedzmy ze ostatecznie do 600-650zł.

Na innym forum pojawiły się propozycje w tym budżecie monitorów 21,5-calowych z matrycą IPS za coś koło 650 zł:

LG IPS225V-BN

LG IPS226V-PN

Philips 227E3QPHSU

Ja cały czas myślę też o tym LG W2343T za 500zł. Na tamtym forum (PCLab) napisano mi też że te podświetlenie LED to jest w monitorach krawedziowe i wcale nie takie lepsze od CCFL.

Propozycje fajne. Wczoraj u koleżanki oglądałem 21,5 calowego LG W2240 (też podświetlany lampami CCFL). Kolory może nie super żywe (monitor chyba najtańszy z 21,5 calowych), włączyłem AutoCADa i obszar roboczy był nawet duży, ale przez proporcje 16:9 dość rozciągnięty. A tamte propozycje też są 16:9.

Z kolei ekran (przynajmniej na półce w sklepie) w tym 23-calowym LG wydaje mi się dość spory.

Tak więc kilka pytań.

Czy bardzo wskazana jest matryca IPS do takich zastosowań jak moje (AutoCAD, Revit, trochę photoshopa)?

Czy matryca 21,5’’, o proporcjach 16:9 będzie odpowiednia (czy nie za mała?) :?: - tu wskazane komentarze osób które używają takich monitorów w podobnych zastosowaniach.

Czy warto kupić tego 23-calowego LG? Jak waszym zdaniem on by się sprawdził w tych celach (na zdjeciach z tej recenzjiobraz nie wygląda chyba tak źle?) :?: ?

Czy jednak dołożyc te 120-150zł i kupić 21,5-calowego, ale z IPS :?: ?

Albo może macie jakies inne propozycje (na 24’’ chyba nie ma co liczyc nie?) :?:

To wybór tak na 2-3 lata, więc chce z tych wybrać jak najlepiej :smiley:

IPS do autocada wydaje mi się zbędny, a co do reszty programów to zależy w jakim stopniu z nich korzystasz, jeżeli zamierzasz robić w revicie fotorealistyczne rendery i obrabiać to w fotoszopie to jak najbardziej ips się przyda, jeżeli rendery nie są ci potrzebne, albo ich jakość nie jest istotna, to rodzaj matrycy przestaje mieć znaczenie.

Nic większego od 1920x1200 (16:10) chyba nie kupisz w cenie do 650zł, wygodniej pracuje się na 16:10, ale 16:9 też powinno się nadać.

tzn robię wizualizacje i obrabiam je w photoshopie, ale do tej pory robiłem to na laptopie (który pewnie żadnej zachwycającej matrycy nie ma) i było OK. Jakość renderów oczywiście jest istotna, ale na laptopie dawały radę.

Czy matryca wielkości 21,5 cala będzie wygodna do takich rzeczy?