Monitor do czytania, FullHD+, dobre kolory ok. 1100 zł

Szukam coś do efektywnego przeglądania internetu, pakietów biurowych i do książek w pdf-ach, okazjonalnie gierki też mile widziane. Zależy mi na wyraźych literach i dobrych barwach. Z doświadczenia konfiguracja FullHD 27’ calowe, sRGB 99%, IPS odpada z góry (czarny wyglądał gorzej niż na TFT za parę stów).

Znalazłem coś takiego 1920 x 1200 (WUXGA), sRGB 100%, 75Hz, 300 cd/m2 (karta graficzna raczej średnio-niskiego segmentu do tego mam zamiar wykorzystać jak wchodzić w mniejsze szczegóły)

Grafikiem raczej nie jestem, ale opcjonalnie do programowania też szukam czegoś. Znalazłoby się coś jeszcze ciekawego w tym przedziale cenowym? Co do zmiany parametrów/specyfikacji i rozdzielczości można się kłócić.

Piszesz:

…a potem, że znalazłeś jakiś 24’. Do dobrego człowiek bardzo szybko się przyzwyczaja i teraz dwudziestka czwórka będzie dla Ciebie mikroskopijna. Może zamiast tego ASUS’a dla profesjonalnego grafika poszukasz w miarę przyzwoitego 27’-32’ calowego monitora 1440p np.:

Miałem na myśli to, że 1080p nie nadaje się przy 27’ calach. Teraz jestem na 1080p, ale TFT 24’ i wg mnie oczy się trochę męczą przy dłuższym korzystaniu.

Na filmiku, który podałeś padła cena 1400 zł, a rozwijając opis i klikając link odsyłający do moreli wyskakuje już 2100 zł za ten 144 Hz, w innych sklepach można znaleźć podobnego acera, ale nie wiem czy inne parametry też nie są już gorsze jak odświeżanie spada do 75 Hz w kwocie również 1100 zł. Czyli co ten twój model 144 Hz podrożał o jakieś 700 zł od roku 2020?

Wrzuć nazwę monitora w Ceneo i znajdziesz przynajmniej kilka sklepów oferujących produkt (144Hz) w cenach w okolicy 1400PLN, a nawet poniżej jej np.:
TORX.PL
proline.pl

ASUS ProArt, który sobie upatrzyłeś, do twoich zastosowań wystarczy aż nadto. Jeśli nie grasz dużo i nie masz więcej niż 75 klatek w grze to w 144Hz nie ma sensu się pchać.

i 24 cale. Co jak co, ale w przypadku monitorów wielkość ma znaczenie.

A konkretnie?

Jeżeli zamierzasz czytać na tym książki lub dokumenty w formacie np. epub gdzie można ustawić parametry czcionki, to polecam spróbować czarnego tła z pomarańczowym tekstem (mniej więcej w kolorze lampy sodowej).

Oko jest bardzo czułe na ten zakres i przyjemnie się czyta.

Obecnie mam GTX 750 Ti, ale planuję zmienić na jakąś za około 1 tys. myślałem o jakimś RTX 3050 jeśli będzie kiedyś osiągalny, ale wątpię czy wypuszczą w takiej cenie.

Ciekawi mnie czy w pdf-ach też są jakieś narzędzia od tego, między Linuksem a Windowsem się jeszcze przełączam, to może coś uniwersalnego, ale nie słyszałem o żadnych programach gdzie można skonfigurować tego typu format.

Ja w swoim Samsungu CJG50 mam tryb do czytania. Tyle, że się nie wypowiem. Monitor posiadam dość kawałek czasu, funkcji nie użyłem ani razu.

Monitory posiadają z tego co pamiętam 2 funkcje które wpływają pozytywnie na wzrok.
-Flicker free
-Low Blue Light czy anti blue coś takiego

Dodatkowo podczas nocy powinieneś używać trybu nocnego do czytania.
Najlepiej czarne tło z żółtym/pomarańczowym tekstem chociaż ja np. wole biały-szary tekst na czarnym tle :slight_smile:

A w dzień jeżeli dodatkowo chcesz ograniczyć wpływ i zmęczenie wzroku możesz użyć trybu sepii

Dla programowania przestrzeń barw nie ma znaczenia (w sensie kod)

No to nie patrz na FHD i idź w co najmniej 27’’.