Monitor do gier - 24" FHD czy 27" WQHD? [800 - 1000 - 1200 zł]

Cześć,
w najbliższym czasie modernizuję swojego blaszaka. Do obecnej już 1080Ti planuję dołożyć 32GB RAM DDR4 i Threadrippera 1920x. Póki co korzystam z monitorów: Eizo Foris FS2434 + Asus VW193D-B i żadnej zmiany nie planowałem, ale można powiedzieć że z przypadku może się trafić jakaś okazja :slight_smile:
Rozważałem propozycje na forum, podane np. tutaj i spodobał mi się szczególnie ten AOC.

Jednak mam ciągle wątpliwości - 24" FHD czy 27" WQHD? Bardziej skłaniałbym się ku drugiej opcji, ale obawiam się, że nic sensownego w tych trzech przedziałach cenowych nie wycisnę. Z drugiej zaś strony, zastanawiam się, czy inwestowanie w FHD z takim sprzętem ma jeszcze jakikolwiek sens? Jest 144Hz, które oczywiście niesamowicie kusi, ale gdybym kiedyś zdecydował się na wymianę karty/dołożenie drugiej, to to FHD może być swego rodzaju ograniczeniem potencjału technologii.

To teraz, do czego monitory są mi potrzebne:
jestem czynnym graczem (wszelkiej maści Assassiny, Tomb Raidery, Battlefieldy itp.) a także pracuję przy grach komputerowych (edytor Unity).

Mając Forisa i Asusa obok siebie, nie widzę specjalnie jakiegoś kłucia w oczy pomiędzy IPS a TN, chociaż chyba wolałbym coś z IPS/VA.

Podsumowując: FHD 144Hz/WQHD 75Hz/WQHD 144Hz (jeśli znajdę w tej cenie)

Drodzy forumowicze,
patrząc na mój problem i opcje które rozważam, co wybralibyście na moim miejscu?
Przedziały cenowe są trzy: <800 zł, <1000 zł, <1200 zł
800 zł to moja kwota wyjściowa, ewentualnie możemy zejść do ~600 zł za FHD 75Hz, ale moim zdaniem to kompletnie mija się z celem. 200 + 200 mogę dołożyć w przypadku jakichś fajnych argumentów, że warto. Więcej nie dam rady wyłożyć na tę chwilę.

Będę wdzięczny za Waszą pomoc.

Przy 27" zakrzywienie ekranu ma dyskusyjny sens, a co dopiero przy 24".

Przy 34" i więcej, proporcjach 21:9 wygląda to świetnie w monitorach mniejszych i o klasycznych proporcjach (16:9) zbędne a nawet niepotrzebnie zakłamuje obraz.

Nie ma dla mnie znaczenie zakrzywienie/brak. To, że ten AOC je ma to bardziej “efekt uboczny”, bo pod kątem reszty parametrów mi się spodobał.