Monitor do laptopa za ok. 1 tys

Cześć,

zastanawiam się nad dwoma modelami monitorów do laptopa. Sporadycznie przeznaczony do gier.
Wymagania: ok. 24-27cali.

  • Monitor BENQ EW277HDR

  • Monitor ASUS Curved VZ27VQ

Proszę o porady. Oczywiście, jeśli polecacie inny model to też proszę o podpowiedzi.

Do jakich celów wykorzystujesz tego laptopa? Praca, film, surfowanie po necie, czytanie, granie?
Określ to tak żebyśmy mogli zrozumieć co jesyt głównym i pobocznym celem (np. głównie potrzebuje do czytania wieczorem i nieraz sobie w coś zagram).

Praca, przeglądanie Internetu. Filmy rzadko. Gry już częściej, ale też na pewno nie codziennie .

Jeszcze znalazłem taki Monitor LENOVO L27Q-10 (65CEGAC1EU). Niby cena 1199zł, ale i lepsza jasność ekanu (350) i rozdzielczość 2560 x 1440.

Jaki laptop? Bo jeśli karta nie uciągnie grania w wyższej rozdzielczości, to czy jest sens dopłacać?

To ustal priorytety:
do grania multi lepiej mniejszy monitor nie zakrzywiony z niższa rozdzielczością i szybszym odświeżaniem tak minimum 120 Hz czyli pewnie matryca TN lub VA
do granie single to lepszy większy też z niższą rozdzielczością, szybsze odświeżanie już nie tak konieczne, matryca w sumie najlepiej VA (kompromis pomiędzy jakością kolorów a szybkością), może być zakrzywiony
do pracy, internetu lepszy większy z wyższą rozdzielczością, odświeżanie standardowe, zakrzywienie może w niektórych przypadkach przeszkadzać zależy od rodzaju pracy, matryca VA lub IPS.
Jeśli nie jesteś zafiksowany na gry, brałbym coś z wyższa rozdzielczością niezakrzywiony na VA lub IPS czyli lenovo. Przy 27 calach i odległości od monitora standardowej 60 cm rozdzielczość FullHD to troszkę za mało przy interneci/czytaniu itp. Sam właśnie posiadam taki monitor (27 cali FullHD) ale siedzę jednak trochę dalej od monitora i to nie przeszkadza.

Hmm no to w takiej kolejności (od najważniejszego)

  1. Praca, przeglądanie Internetu
  2. Tryb single
  3. Multi

Teraz jeszcze taki znalazłem.

Przede wszystkim, 1060 Max-Q to idealna karta do gry w FullHD. Można się pokusić o 1440p, ale nie wiem czy jest sens.

Jeżeli chcesz ekran ~28", to raczej najbardziej klasyczny - FullHD, IPS/VA. LG, którego znalazłeś to dobry wybór. :slight_smile:

Z wszystkich monitorów, które przeglądałem teraz (po Twojej poradzie, żeby był FH i nic więcej (a już też czytałem, że do tej karty FH najlepsze) to chyba rozstrzygnie się między dwoma:

Jeszcze niby ten pierwszy ASUS zakrzywiony, ale niektórzy narzekają na czarny kolor (plamy).

Który byście kupili dla siebie z tych 2? Nie wiem czy masz to aż takie duże znaczenie, ale kontrast statyczny w BeNQ to 3000:1 w LG 1000:1.

Własnie do grania z Twoją grafiką lepiej FullHD do pracy/internetu/czytania lepiej QHD przy 27 calach.

Z tych dwóch powyzej chyba bym brał Benq ze względu na matryce VA, ma lepszą czerń niż IPS, a IPS ma lepsze katy widzenia, co nie ma zbytnio znaczenia gdy korzystasz z monitora samodzielnie.

A gdybyś jeszcze miał do wyboru Asusa to nadal byś brał BENQ?

Nie bardzo trawię zakrzywione ekran (ale to moje zdanie) więc tak, nadal Benq. Według mnie zakrzywiony ekran to tylko przy kilku monitorach lub przy bardzo panoramicznych proporcjach jak 21:9 itp.

Byłem w sklepie, laptop wybrałem ten z Della z GTX 1060MQ tak jak pisałem już wcześniej.
Zamówienie będę składał jutro i chciałbym się dopytać jeszcze o monitor MSI Curved Optix G27C2. Byłem nastawiony na monitory do ok. 1000, ten by był za za trochę ponad 1200, ale ma bardzo fajne parametry np. czas reakcji matrycy 1s, jasność 300, kontrast statyczny 3000:1. Takie trochę połączenie tych dwóch monitorów powyżej.

Warto dołożyć te 200-300zł czy nie bardzo?

Mi się ten bardzo podoba: 144Hz i 1ms.

iiyama XUB2493HS-B1 - 699zł (75Hz)

Do 24" kupuje się FullHD, od 25" kupuje się WQHD.