Monitor do programowania, filmów, zdjęć, gier do 1500 zł

Jaki monitor do poniższych zastosowań?

  1. Programowanie (Web, Android) - 50%
  2. Internet, czytanie i pisanie tekstu - 20%
  3. YouTube, filmy - 15%
  4. Obróbka zdjęć i wideo - 10%
  5. Gry - 5%

Ekran musi być matowy i dobrze odwzorowywać kolory. Będzie służył przede wszystkim do programowania - zarówno do pisania kodu jak i projektowania GUI (w przypadku Androida). Fotografią zajmuję się bardzo amatorsko i może kiedyś to mi się znudzi (bardziej prawdopodobne) lub zajmę się tym tematem bardziej profesjonalnie. W związku z tym zależy mi na dobrym odwzorowaniu kolorów. Z drugiej strony zależy mi też na niskim czasie reakcji (filmy, gry). Nie jestem zapalonym graczem, nie gram “klanówek” przez sieć. Jeśli w coś gram, to zazwyczaj w trybie single-player dla rozrywki.

Teraz mam dylemat, jaki typ matrycy sprawdzi się najlepiej. Do programowania nie trzeba nic więcej niż TN. Do obróbki zdjęć i wideo (w ogóle przy pracy z grafiką) potrzebujemy dokładniejszego odwzorowania kolorów i tu przewagę ma IPS. Jednak są też wady - wyższy pobór prądu, potrzeba silniejszego podświetlenia, często to podświetlenie jest nierównomierne i wysoki czas reakcji.

Czy czas reakcji matryc IPS przy amatorskim graniu to poważny problem? Czy utrudnia np. obróbkę filmów, tworzenie/testowanie gier, inne niewymienione tutaj aktywności? I na odwrót, czy TN aż tak źle odwzorowuje kolory, czy może zależy to od konkretnego modelu? Są też pośrednie, np. VA, czyli kompromis między TN a IPS.

Podsumujmy wymagania:

  1. Matowy ekran
  2. Minimalna rozdzielczość - Full HD (1920x1080)
  3. Dobre odwzorowanie kolorów (aktualnie amatorska obróbka zdjęć i wideo)
  4. Niski czas reakcji (na tyle, aby zagranie w jakąkolwiek grę było znośne)
  5. Brak migotania

Wczoraj znalazłem taki model - NEC MultiSync EA245WMi? Jest kilka wersji tego monitora.

www.x-kom.pl/p/366155-monitor-led-24-269-nec-multisync-ea245wmi-czarny.html

Czy to dobry wybór do moich wymagań?

Jaki monitor wybrać, na co zwracać uwagę, czego unikać? Polećcie jakieś modele.

Ostatnia kwestia - gdzie będzie podłączany - aktualnie do mojego 8-letniego lapka (karta ATI Radeon HD 545v), niebawem do stacjonarki lub nowego lapka.

Ja bym wziął albo dwa FHD IPS w tej cenie, albo jeden 4k HD IPS. Czemu IPS? Bo nie męczy wzroku i ma dobre odzwierciedlenie kolorów, do gier też się nadaje. Czemu dwa? Bo większa przestrzeń robocza w programowaniu czy montażu albo grafice jest zbawienna. Czemu 4k? Jak poprzednio - większa przestrzeń robocza, a w gry można grać w FHD nie mając przeskalowania jak grając np na matrycy FHD w rozdzielczości HD ponieważ 4k HD jest to matryca o rozdzielczości dokładnie 4 ekranów FHD, więc 1 pikselowi FHD przypadną ładnie 4 piksele na matrycy 4k.
W przypadku zakupu monitora 4k i tak rozważałbym w przyszłości dokupienie drugiego monitora, albo nawet dołożenie i od razu kupienie dwóch. Sam mam FHD IPS i szczerze mówiąc żałuję, że nie miałem/mam kasy na dwa, albo tymczasowo na jednego w 4k.

1 polubienie

Eizo FlexScan EV2450 albo któryś z tej serii. EV2455 z proporcjami 16:10 można kupić na amazon.de dokładając trochę.

Z lepszą przestrzenią roboczą Dell 27 UltraSharp U2715H, ale przekracza budżet.

Można też kupić dwa Dell U2417H lub Dell U2414H.

PS
Miło czytać tak dobrze opisany wątek na forum. Od razu chętniej się pomaga. :+1:

1 polubienie

Czy czas reakcji matryc IPS przy amatorskim graniu to poważny problem?

Przestań wierzyć w bajki, kto normalny patrzy na czas jaki podaje producent, to jest nierealne z żadnymi testami się nie pokrywa, każdy producent podaje jak mu się podoba…


Dell U2715H - też tego polecam, sam mam 2x U2515H ale mam je blisko przysunięte i zamontowane na wysięgniku. Bardzo dobre bo nie męczą oczu oczywiscie jasność ustaw na max 50% :wink:

1 polubienie

Dell U2715H to ciekawa propozycja i może skuszę się na ten monitor. Brakuje w nim jednak 2 funkcji jakie są w NEC EA245WMI - filtru światła niebieskiego i redukcji migotania (flicker-free). Przekonuje mnie rozdzielczość WQHD. Z drugiej strony czy potrzebuję aż 27". Obadam w sklepie.

Eizo EV2455-BK jest bardzo podobny do tańszego Nec MultiSync EA245WMi. Zawiera dodatkowo hub USB (raczej zbędny). Ewentualnie Dell U2417H ze względu na niską cenę.

Poczytam jeszcze recenzje i testy odwzorowania kolorów.

Na razie kupuję 1 monitor, a jeśli się sprawdzi i zabraknie przestrzeni roboczej, to dokupię drugi.

Mimo wszystko postaw na komfort pracy i jakość obrazu, monitor za 1,5k nie będzie powodował dyskomfortu w przypadku grania, tego możesz być pewien. Sprawdź jeszcze Asus 27 VZ27AQ . Spełnia wszystkie Twoje wymagania - matowa matryca FHD o wysokiej rozdzielczości 2560x1440 przyjazna dla oczu również dzięki technologii redukcji migotania Flicker free. Typ matrycy IPS zapewni Ci wysoki kontrast oraz lepiej odwzorowane kolory.

Coś w tym zdaniu poszło nie tak. :slight_smile:

Ten który sam wybrałeś jest świetny. Brałbym albo jego, albo takiego Eizo: