Monitor do wszystkiego 1440p 27" 60/144Hz do 2400 zł

Cześć, przyszedł czas na wymianę peryferii na których się kompletnie nie znam: Monitor.
Oczy już nie te i w grach zaczyna przeszkadzać smużenie i rozmycia, przez co oczy się szybciej męczą i łzawią. Dodatkowo coraz częściej robię dodatkowe rzeczy i przydałby się większy obszar roboczy. Plan jest by wziąć większą rozdzielczość, a grać dalej w FullHD (no chyba, że w starsze tytuły, które komputer da radę obsłużyć w 1440p - komputer za mniej więcej 2 lata zamieniam zmodernizować za cenę ok 7k, do tego czasu fullhd mi wystarczy).

Aktualny sprzęt:

  • i5 4690k (na razie niepodkręcony, jak będę potrzebować to mogę go podkręcić do stabilnego 4,4)
  • GTX 970
  • 12GB RAM

Aktualny monitor:
BENQ GW2460 VA 24"

Na innym forum doradzono mi monitor: https://www.x-kom.pl/p/520772-monitor-led-27-gigabyte-aorus-fi27q-czarny.html

Jednakże nie jestem przekonany przez opinie. Martwi mnie dodatkowe smużenie, które może się pojawiać przy większej liczbie kolorów. Dodatkowo pojawiła się opinia, że właściwie 144Hz to przy grach trochę kula w płot, bo wprawdzie ma się bardziej aktualną klatkę na widoku, ale sam obraz traci na ostrości i na barwach. Nie gram zawodowo, rzadko gram online, ale dużo i chętnie pogram w FPS single player.

Aktualnie na moich monitorach nie odczułem problemów z czarnym kolorem i nierównym podświetleniem, który jak widzę często jest problemem w monitorach IPS. Z drugiej strony bardziej się obawiam smużenia, które są podobno cechą monitorów VA.

Proszę o poradę w tym trudnym dla mnie temacie.
Priorytetem są dla mnie oczy i komfort z długiego korzystania ze sprzętu czy to w edytorach czy też w grach.

Najfajnieszy monitor jaki ostatnio widziałem, polecam w każdej możliwej wersji za jakość matrycy, tutaj również G-Sync :wink:

Rozważałem ten monitor, jednakże bardzo się obawiam niektórych komentarzy co do niego, a propos problemów z nierównym podświetleniem zwłaszcza przy ciemniejszych scenach oraz problemu z pikselami.
Przez długi czas był to mój faworyt.
Uważasz, że przesadzam i martwię się za bardzo?

A 34-calowa panorama (21:9)?

Bo ja się zasadzam na ten model od Xiaomi:

Za szeroki - rozważałem to, ale brak miejsca tutaj determinuje max 27".

Nierówne podświetlenie - taka cecha IPSów. Im większy monitor tym bardziej jest to dostrzegalne. LG nie należy do marek, które w tej kwestii się przykładają, aby maksymalnie to zjawisko zminimalizować, a support LG Ci odpowie, że jest to normalne i nie odbiega od “norm”.
Szczególnie w przypadku HDR w ciemnych scenach i ciemnym pomieszczeniu na pewno będzie się to rzucało w oczy. (trochę pomaga obniżenie jasności)
W przypadku gier, a szczególnie tych dynamicznych nie będzie zbytnio widoczne.

Przecież ten monitor ma jasność 350 cd/m², nazywanie tego HDRem to poważne nadużycie. Nawet w kategorii SDR nie jest to wynik porażający.

Absolutnie się nie zgadzam. LG ma jedne z najlepszych paneli IPS na świecie. I to tych prawdziwych bo to LG wynalazło i opatentowało technologię IPS a cała reszta tylko już LG po prostu naśladuje. IPSy LG wymiatają na każdym polu zarówno w monitorach jak i TV.

Wybierz sobie coś z promocji ASUSa to jeszcze Dying Light 1&2 ci dorzucą.

Mitologia -> źródło.

Uwierzyłbym Ci gdybym nie miał kontaktu z TV/monitorami od LG, ale jak człowiek widzi na własne oczy to niestety, ale taki kit to możesz sobie wciskać. Prosty test wyświetlający kolory na całej powierzchni ekranu i widać jak na dłoni nierówność podświetlenia. Do tego local dimming, który, co prawda poprawia wygląd koloru czarnego, ale razem z tym znikają szczegóły obrazu w ciemnych ujęciach.

Podczas przeglądania nie trafiłem Asusa by się jakoś wybijał na tle innych, a zależy mi, by wycisnąć najlepszy monitor w tej cenie. A Dying Light 1 mam :slight_smile:

@Domker @sidkwa @abcdefghjikl
Właśnie w stosunku do tego monitora polecano mi https://www.x-kom.pl/p/520772-monitor-led-27-gigabyte-aorus-fi27q-czarny.html ze względu na większy kontrast, ale podobno 144Hz rzutuje na barwy, a włączenie dodatkowych barw dodaje smużenie.

Niestety takie maniery wiążą się z kosztami. Kolega kupił ostatnio ten i konia sobie przy nim bije(nie przy mnie) Ale widziałem na własne oczy jak to działa i mogę polecić. Nowy DOOM wygląda bosko, nic nie smuży, i literki piękne w office.

Też spoko, racja. Zapomniałem o nim :smiley:

Używam monitorów HP od wielu lat. To są, (były?)porządne sprzęty na kilka lat. A jakieś Acery, Msi, nie wiem. HP w kwestii monitorów nigdy mnie zawiodło. Teraz używam ZDisplay 24" HP LED, IPS i jest genialny. Koledzy mówią aa bo nie taki chudy i grubsze ramki. Mam w dupie. Oczy ważniejsze.
No i wysokość ustawiam, i kąt nachylenia.
Po za tym to jest ich “przemysłowy” monitor ubrany w szatki gaming. Tak więc sprzęt nie do zaeebania.

Nie wiem, ja w robocie znowu mam HP to mi port DP padł, ale najprawdopodobniej dzięki kumplowi który ode mnie go akurat wtedy pożyczył gdy padlo :slight_smile:

Stwierdziłem, że spróbuję z LG 27GL850-B :slight_smile: Zawsze mogę zwrócić jakby co przy zakupie przez internet :wink: Dam znać czy pasował :smiley:

Doskonały wybór. Jeżeli chodzi o IPS to LG jest akurat gwarantem wysokiej jakości montowanych w swoich monitorach matryc.

Też jestem zdania, że LG to dobry wybór a jak jeszcze nie kupiłeś, to polecam również monitor AOC z matrycą VA. Ma nocą bdb czerń i dobry kontrast. Do ideału brakuje mu jedynie regulacji wysokości (Height). Test monitora znajdziesz na PC Lab-ie. Ciekawy jest również zakrzywiony monitor Gigabyte.
AOC Q27G2U
Gigabyte Aorus CV27Q czarny HDR