Monitor iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU migocze

Mam ten monitor juz od kilkanastu tygodni i sprawował się dotychczas świetnie.
Od kilku dni znienacka monitor losowo (? - nie odkryłem zależności) na ułamek sekundy wyświetla czarny obraz: czasem kilka razy tak mignie, czasem raz.
W międzyczasie zmieniana była płyta w PC ale karta graficzna (750 Ti) oraz kabel HDMI pozostały te same. System to Win 10 Pro.
Co może być powodem?

Może kabel gdzieś nie styka.

też tak myślałem ale wyjmowanie i wsadzanie kabla w złączach nie zmienia stanu a podczas używania kabel jest nieruchomy.
No a te zakłócenia pojawiają się dziwnie: czasem jest kilkanaście minut lub dłużej bez nich a czasem leci seria nawet 3-4 mignięć i to w nieprzewidywalnych chwilach.

Hej,

A masz możliwość podłączyć monitor do innego komputera, żeby wykluczyć problem z komputerem?

Pozdrawiam,
Dimatheus

No właśnie na razie nie mam. Może się uda podczas weekendu. Ale gdyby to miałoby być coś z komputerem to co? Ustawienia monitora są poprawne (takie same jak przed miganiem). W ustawieniach karty jest OK chociaż po przełożeniu płyty zauważyłem że jedna opcja jest teraz nieaktywna a przedtem była aktywna. Chodzi o wyświetlanie jedynie dostępnych trybów. Teraz wyświetla wszystkie i nie potrafię wykluczyć tych niedostępnych. Ciekawe co blokuje to wykluczenie…

Możesz pokazać na screenie, o czym piszesz?

Na razie próbujemy ustalić, gdzie jest źródło. Na diagnozę przyjdzie czas. Bardziej wydaje mi się, że to problem z samym monitorem i jego układem zasilania. Ale bez przetestowania na innym komputerze ciężko będzie to stwierdzić.

Miałem raz podobny problem - poszedł na gwarancji do serwisu i okazało się, że padło coś-tam w elektronice (nie pamiętam szczegółów).

CezarJuliusz

4h

Miałem raz podobny problem - poszedł na gwarancji do serwisu i okazało się, że padło coś-tam w elektronice (nie pamiętam szczegółów).

Problem dotyczył też tego monitora Iiyama G2530HSU (może to jakiś słaby punkt…)?

obraz
Powyższe dotyczy monitora w pracy na Win 7. Dostęp do przedmiotowego monitora będzie dopiero jutro więc posyłam już teraz jako wskazanie że chodzi o tą opcję (nie daje się zahaczyć). Tamten monitor chodzi na 75 Hz.

Nie, to nie była Iiyama. Ale jak masz na gwarancji to nie masz się moim zdaniem czym przejmować.

Tylko z drugiej strony nie mając pewności że to defekt sprzętowy nie chciałbym się ośmieszać ani nawet czasowo tracić możliwośc używania komputera z powodu braku innego monitora :slight_smile:

Oki, czyli tak jak pisałem. Koniecznie trzeba podłączyć do innego komputera i sprawdzić, czy objawy są podobne, czy jednak działa poprawnie.

Bedę miał możliwość podłączenia monitora do laptopa w przyszły weekend więc wtedy sprawdzę…

Oki, to będziemy czekać na rezultaty testów.

Małe zaskoczenie: nie uruchamiałem kompa przez kilka dni i migotania póki co nie ma. Jedyna rzecz którą zrobiłem to wypiąłem kabel HDMI (komp-monitor) bo potrzebowalem go gdzieś indziej na chwilę po czym go wpiąłem ponownie. Wcześniej jedynie dociskałem końcówki więc może teraz coś lepiej styka. Jeśli migotanie znowu się pojawi pożyczę tego laptopa do wykonania prób i odezwę się znowu :slight_smile: Na razie dzięki za komentarze i pomoc.

sporo czasu minęło ale dopiero teraz mam jak sądzę podstawy aby napisać podsumowanie z rozwiązaniem (?) tzn. mam nadzieję że to rozwiązanie bo jak na razie od kilku dni migotanie zanikło.
Dziwna sprawa. Objawy nie sugerowały czegoś takiego. Na kompie mam 2 konta - moje: admina i syna. Syn tylko gra więc nie bawi się w żadne ustawienia chyba że kolejna aktualizacja gry coś zmienia. Miałem wrażenie że migotanie pojawia się częściej kiedy loguję się na swoim koncie. Wypróbowałem różne ustawienia planów zasilania ale prędzej czy później dolegliwość się pojawiała. A tak w ogóle to najbardziej irytowała nieprzewidywalna zmiana częstości migotania… czasem 1-2 dni zero a potem seria 10 mignięć w ciągu minuty i tak co chwile przez kilka minut… nie potrafiłem zauważyć żadnego związku przyczynowo-skutkowego. Kabel HDMI miałem z tzw porządnego sklepu, w cenie prawie 100 pln więc ponoć niezły.
Kilka dni temu w innym sklepie zauważyłem zadziwiająco tani kabel - chiński co prawda, ale opisany oczywiście super na opakowaniu, tylko ta cena - niecałe 10 pln…
No ale coż, niech stracę, takie parametry jaki miał mieć maja generalnie kable co najmniej 10x droższe… podłączyłem i migotanie zniknęło… póki co jeszcze nieco zestresowany uruchamiam kompa oczekując ze taniocha nie była jednak lekarstwem i znowu będzie nieciekawie ale jak dotąd jest ok…
Tak więc nadzieja wraca i zaczynam wierzyć że niniejszy post kończy moje narzekania :wink:
Dzięki za rady i zainteresowanie tematem!

1 polubienie