Monitor IPS 27" do programowania/grania

Cześć
Chcę kupić monitor do programowania oraz sporadycznego grania (programowanie ma tu priorytet). Rozmiar - 27"; rozdzielczość - WQHD (2560 x 1440); matryca IPS
Zastanawiam się nad tymi monitorami:

  • Acer Nitro VG270UBMIIPX;
  • Acer Nitro VG270UPBMIIPX/ Acer Nitro XV272UPBMIIPRZX (chyba lepszy ten drugi jak co);
  • HP X27i Gaming;

Bardziej jestem skłonny do HPka - fajny design oraz możliwość postawienia go w pionie, lecz nie wiem czy czasem te Acery nie są jednak lepsze. Prosiłbym o porady :slight_smile:

Używałeś kiedyś tak dużego monitora w takim ustawieniu?
Ja próbowałem, ale wolałem go jednak w poziomie i dzielenie po pół lewo/prawo.
Funkcja tylko po to żeby była to trochę bez sensu moim zdaniem

27 to duży monitor?
Kiedyś, dużym monitorem była 19 CRT, a 21 to już potwór.

Ogólnie teraz wszystko idzie ku górze - do niedawna telefony 4" to były bydlaki - teraz takiego się nie kupi :stuck_out_tongue:

Jeżeli chodzi o Pivot to jest to z serii ‘przydatny patent’, szczególnie że po 3 miesiącach monitora nie wyrzucę. Lecz nie jest to must have.
Przy okazji HP ma możliwość regulacji regulacji góra-dół oraz kąty wychylenia, Acery mają tylko to drugie.
Natomiast mnie interesują który z nich ma lepsze parametry. Wiem że HP ma jakiś starszą matrycę IPS w porównaniu z Acerami, pytanie czy to się przekłada na jakość?

Odpalasz arkusz kalkulacyjny i szukasz w internecie parametrów:

  • Maximum brightness
  • Minimum brightness
  • Input lag
  • Contrast Ratio
  • Black level
  • Pixel Response Times

Dla każdego z wybranych przez Ciebie ekranów.
Zapisujesz, porównujesz. Czemu mamy za Ciebie to zrobić? :slight_smile:

Ten HP ma bardzo fajną matrycę czego nie mogę powiedzieć o wybranych modelach Acera bo w tym samym modelu bywa różnie z matrycą.

Do 2k sugerowałbym raczej 32’’. 27’’ trochę za małe. Będziesz musiał używać skalowania.

No to użyje w razie potrzeby skalowania, a przynajmniej będzie miał wyższe ppi. Nie szukałbym tutaj dziury w cały, gorzej jak ludzie biorą większe niż 27 cali do FHD, to już piksele widać gołym okiem. W zasadzie teraz patrzę na jakiegoś 21-23 z FHD i mnie wkurzają “schodki” przy ukośnych liniach :stuck_out_tongue:

Piszesz, że do programowania, wiec zalezy Ci na jak największej przestrzeni roboczej. Skalowanie temu przeczy.
Osobiście mam główny monitor 43’’ 4k + 32’’ 2k wertykalnie do dokumentacji + 24’’ na boku do maili itp. Dopiero na 43’’ mogłem się w Visual Studio “rozłożyć” tak jakbym chciał. Np. otwarte 2 dokumenty + kilka pasków bocznych.
Moim zdaniem im większy ekran tym lepiej.

Mieszasz pojęcia. Jeśli masz duże zagęszczenie pikseli, to możesz powiększać obraz, lub patrzyć na niego z bliska i jest dalej “gładki”. Wielkość fizyczna ekranu (przekątna) to już zależy od preferencji. Nie ma czegoś takiego jak za duże PPI. Powyżej pewnego poziomu zagęszczenia po prostu szkoda inwestować dodatkowych pieniędzy, bo ciężko zauważyć różnicę, ale myślę, że nawet między 2k i 4k można ją zobaczyć na ekranie 27 cali.
Ty natomiast jakoś odwrotnie do tego podchodzisz, blokujesz się na jakimś maksymalnym PPI i do tej wielkości chcesz dobierać przekątną ekranu.
Nie wiem czy to dobrze tłumaczę, bo jestem rozkojarzony robotą :wink:

Zobaczymy co i jak. Wydaje mi się że 32" to jednak ciut za dużo. A co do 27" i skalowania to się zobaczy - mam laptopa 15" z FHD i wszyscy też krzyczeli że trzeba będzie skalować. Suma summarum lecę na FHD bez skalowania, natomiast jak siadam do mojego ex-laptopa 15" HD Ready to mnie po kilku minutach oczy bolą z powodu tego “olbrzymstwa”.

Wracając do wyboru monitorów - poczytałem fora oraz recenzje i zdecydowałem się na tego HPtka. Mam nadzieję, że będzie mi on dobrze służył :slight_smile:

Sprawa jest prosta - im większy ekran tym więcej się zmieści w rozmiarze nie męczącym oczu. Wysokie PPI (powyżej pewnej rozsądnej granicy) to kwestia jedynie estetyczna.
Z mojego doświadczenia 32’’ 2k jest akurat (bez skalowania). Jest to wyższe PPI niż 27’’ FullHD gdzie wszystko jest dosyć wołowate. 27’’ 2K dla mnie byłoby męczące dla wzroku, ale to kwestia preferencji.

Sensowne rozmiary to dla mnie:
24’’ FullHD
32’’ 2K
43’’ 4K

Chodzi o produktywność.

PPI się blokuję bo ciągle sporo aplikacji źle współpracuje ze skalowaniem. Choćby stare komponenty Win32, albo niektóre zdalne pulpity.

Mówimy o monitorze, który jest przynajmniej 40-50 cm od oczu, nie o laptopie który trzymamy 2x bliżej.

Laptopa też trzymasz na taki dystans bo musisz pisać na klawiaturze która jest przed ekranem i żeby robić to wygodnie potrzebujesz siedzieć w pewnej odległości.

Sam mam teraz do programowania 2x27" FHD i jakbym miał teraz wybierać to pewnie i bym wziął ciut większe, ale też bez przesady żeby sobie montować od razu telewizor na biurku. Tak czy inaczej dwa okna bez toolbarów spokojnie można posadzić.