Monitor jako telewizor

Witam,

Czy monitor może wyświetlić obraz z dekodera satelitarnego, jeżeli połączy się oba urządzenia (dekoder nc_+ z monitorem) poprzez _złącze HDMI, lub DVI -> HDMI ?

Model monitora co do którego planuję takie zastosowanie to: Acer P221w.

Pozdrawiam

Ogólnie monitory mogą pracować z dekoderami ale w przypadku Twojego monitora może wyjść kilka problemów:

  • monitor jest w proporcjach 16:10, a dekoder wysyła 16:9, teoretycznie powinny być czarne pasy, ale obraz może być rozciągnięty, lub niestety może nie być go wcale
  • dekoder może podawać wyższą rozdzielczość niż monitor czyli 1080p przez co może nie być ona obsługiwana, ale powinno być możliwość jej zmiany w dekoderze na 720p
  • najważniejsza sprawa co z dźwiękiem, monitor głośników, ani złącza audio nie ma, więc musisz coś podłączyć do dekodera, anie wiem jaki posiadasz, sprawdź czy i jakie posiada on wyjścia audio,

Pierwsze dwie kwestie powinienem rozwiązać z poziomu opcji dekodera / monitora.

Dekoder posiada złącze audio SPDIF, co mogę pod to podłączyć ?

Pod SPDIF możesz podłączyć DACa.

Co to jest DAC ?

Digital Analog Converter - urządzenie audio, które konwertuje sygnał cyfrowy na analogowy. Do tego dopiero możesz podłączyć wzmacniacz i kolumny. Chyba, że posiadasz wzmacniacz z wejściem SPDIF, wówczas DAC jest wbudowany.

Jest możliwość podłączenia pod DAC Creative T6100 ?

Wtedy już całkowicie wykorzystał bym zalegający sprzęt.

To nie DAC, tylko zestaw głośnikowy. Nie posiada on złącza SPDIF.

Chodzi o podłączenie głośników pod daca. Nie samych głośników do dekodera.

Wybacz, źle zrozumiałem :slight_smile: Tak, oczywiście - jest to możliwe.

A są dekodery / kowertery z D-SUB (VGA) na złącza audio ?

O ile wiem, to nie. Po VGA nie jest transportowany dźwięk.

A pod usb w xbox 360 ?

Niestety też nie.

Czy taki konwerter wystarczy, aby uzyskać dźwięk ze złącze SPDIF ?

Co do xboxa 360, jest cała masa rozwiązań jak chociażby:

  • Słuchawki podpinane pod PAD

  • Słuchawki Wireless

  • Adapter 5.1 / 2RCA

Natomiast co do emisji dźwięku przez VGA/DVI/HDMI znalazłem takie coś:


I tutaj taki mutant :slight_smile:

Konkretnie zastanawiam się nad tym:

Czy ten wynalazek da mi dźwięk z VGA D-SUB ?

W tym monitorze mam jedynie D-SUB + DVI, bez audio. Więc muszę wszystko wykorzystać.

Powstał pierwszy problem. Monitor nie jest w stanie przechwycić obrazu wysyłanego przez XBOX 360. Monitor cyklicznie się restartuje nie wyświetlając obrazu. Korzystam z adaptera DVI / HDMI, jak poniżej.

dvi-vga

Czy jest ktoś mi w stanie powiedzieć dlaczego monitor nie jest w stanie przechwycić obrazu z XBOX’a ?

Kwestia migającego ekranu rozwiązana. Powyższa przejściówka nie była wystarczająca, trzeba było kupić kabel DVI -> HDMI. Teraz należy w jakiś sposób rozwiązać kwestię dźwięku.

Tak, otrzymasz analogowe stereo do którego możesz podłączyć wzmacniacz po RCA.

Bardziej praktyczny okazał się adapter HDMI/VGA+AUDIO. Natomiast Creative T6100 wymaga 3 złączy. Pytanie czy są to zwykłe trzy złącza JACK 3.5 ?

Na zdjęciu widać 3 złącza minijack stereofonicznych bo to zestaw 5.1 czyli 6 oddzielnych głośników (kolumn).