Monitor LCD, a rozdzielczość

Witam! Przymierzam się do kupna nowego monitora LCD gdyż mój obecny CRT już się trochę wysłużył. Gram sporo w gry, mam grafikę Radeon HD 5750. W najnowsze gry nie pogram na niej z wysoką rozdzielczością, więc jaki monitor powinienem kupić? Rozglądałem się za 22-24 calowymi, ale czy problemem nie będzie zbyt duża nominalna rozdzielczość (podczas gry w mniejszych rozdzielczościach obraz nie będzie zbyt zniekształcony)? Jak monitor w granicach 500-600zł kupić powinienem?

O! Pozwólcie, że podepnę się pod temat. Interesuje mnie dokładnie ta sama kwestia.

Również od pewnego czasu przymierzam się do wymiany mojego blisko 10-cioletniego CRT’ka na coś nowocześniejszego. Z tymi różnicami, że mam kartę Radeon HD5670 1gb DRR5 (też nie jest to jakiś potwór, wiem) i budżet tak w granicach 400-450 zł maks. Nie wiem, czy LCD, czy może lepiej LED, HD, czy FullHD. Po prostu coś w tej cenie mnie interesuje.

Niekoniecznie 22 (albo więcej cali), ale też nie mniej niż 19, czy tam 18,5 (bo i takie spotykałem) Czy można bez problemu na takim monitorze odpalić grę w np. 1024x768, a jedynym tego mankamentem będą czarne pasy na ekranie? Jak to z tym jest? Czy z growego punktu widzenia taka wymiana ma więc w ogóle sens z tą grafiką? Monitor służyłby właśnie głównie do gier i czasem do obejrzenia jakiegoś filmu.

pozdrawiam.

Monitory LCD wyświetlają dobrze obraz we wszystkich rozdzielczościach nieprzekraczających najwyższej obsługiwanej przez dany monitor, jakość obrazu na wszystkich rozdzielczościach będzie znacznie lepsza niż w monitorze CRT.

Oczywiście sam musisz sobie ustawić rozdzielczość o odpowiednich proporcjach do proporcji twojego monitora, jak ustawisz rozdzielczość o proporcjach 4:3 (np. 1152x864) dla monitora o proporcjach 16:9 to monitor nie doda ci po bokach pasów tylko rozciągnie ci obraz w poziomie.

Witam. Nie zgadzam się że we wszystkich rozdzielczościach. Monitory LCD mają to do siebie że posiadają tzw… rozdzielczość natywną…jest to rozdzielczość najlepsza dla danej wielkości monitora.

Dodane 03.08.2011 (Śr) 20:19

17" - 4:3 - 1024:768

19-20" - 5:4 - 1280:1024

19-20" - 16:10 / 16:9 - 1440:900 / 1600:900

21-24" - 16:10 / 16:9 - 1680:1050 / 1920:1080

Dodane 03.08.2011 (Śr) 20:20

Co do gier , to nie wypowiadam się bo nie gram.

MarianW. , faktycznie zapomniałem o rozdzielczości natywnej ale podana przez ciebie tabela rozdzielczości natywnych jest raczej orientacyjna.

Rozdzielczość natywna jest ściśle związana z wewnętrzną budową matrycy zastosowanej w danym monitorze (nawet monitory jednego producenta oznaczone tym samym kodem modelu ale innym nr wersji mogą mieć inne matryce), jeśli jedna matryca ma większy rozmiar piksela a druga mniejszy to ta pierwsza będzie miała mniejszą rozdzielczość natywną niż ta druga mimo że obie mogą być tych samych rozmiarów/wymiarów.

Osobiście uważam że choć rozdzielczość natywna faktycznie nie powoduje skalowania obrazu przez elektronikę monitora i bardzo dobrze się na niej ogląda filmy to zazwyczaj jest ona tak relatywnie duża w stosunku do wielkości monitora że nie nadaje się ona do normalnego korzystania z komputera bo ikony na pulpicie i czcionki stają się na niej zbyt małe i trzeba siedzieć blisko monitora żeby dobrze je widzieć.

scripter1…tabelę znalazłem w Ekspercie , po drugie…mam monitor 23" i n/p to forum mam na cały ekran i czcionka wcale nie jest mała . Następna sprawa , główna strona dobrychprogramów wyświetlana jest w ten sposób że po bokach jest po około 9 cm wolnego miejsca , więc wystarczy przytrzymać klawisz Ctrl i pokręcić kołeczkiem na myszce i mamy stronę dobrychprogramów na cały ekran i czcionka widoczna z daleka .Tak więc nie ma żadnego problemu z wielkością literek. Pozdrawiam

Ja uważam, że normalne korzystanie z monitora LCD w rozdzielczości innej niż natywna jest bezsensem. Po to można zwiększyć czcionki w systemie jak komuś za małe. Różnica oczywiście będzie przy grze w nienatywnej, ale przy starszych grach nie będzie jakoś to widoczne i pewnie będzie i tak lepiej niż na crt. Przy nowszych jednak nastawiałbym się na natywną jeżeli taka jest, nawet kosztem detali Pomyśl o tym, że przecież ludzie grają z włączonym antyaliasingiem, gdzie rozdzielczości z jakimi musi radzić sobie karta są wielokrotnie wyższe od natywnych… rozdzielczość natywna, nawet full HD przy tym wcale nie wydaje się duża.