Monitor LCD - co to jest "przetwornik matrycy"?

Serwis stwierdził, że w monitorze LCD (Dell) do wymiany jest “przetwornik matrycy” i całość naprawy może się zamknać w blisko 400zł. O jakiej oni dokładnie części mówią? Co to jest dokładnie “przetwornik matrycy”?

To raczej inwerter matrycy - ale 400 zł?

Dokładnie to napisałem do serwisu (znany serwis znający się na sprzęcie) i zasugerowałem, czy to nie inwerter:


Właśnie mnie zdziwiło, bo serwis odpisał, że sprawa prosta a uszkodzony jest “przetwornik matrycy” i że nie jest to inwerter, bo odpowiada on za podświetlenie. Może coś w tym jest, bo obraz wygląda, jakby była uszkodzona karta graficzna (nie jest to wina k. graficznej, czy kabli - to samo dzieje się w OSD monitora na odłączonych źródłach sygnału).
Pierwsze słyszę o takim czymś jak “przetwornik matrycy”.

To chyba nazewnictwo technika? - inwerter, czyli typowa przetwornica napięcia ‘‘przetwornik’’ Może to jakieś specjalne wykonanie monitora Della? ale standardowo masz, inverter + świetlówki = podświetlanie matrycy.

Zastanawia mnie, że wprost stwierdził, że nie inwerter, tylko przetwornik matrycy - zastanawia mnie właśnie o czym mówił i czy serwis nie chce mnie naciągnąć. Inwerter ze 100zł może kosztować.

Zapytaj, niech Ci prześle zdjęcie, co to za część.

Aby zweryfikować jego słowa - trzeba mieć serwisówkę danego modelu? albo podpytać w innym serwisie.

Edit:
Ewentualnie jak to w firmówkach. może to cała płyta (panel) do wymiany? która zawiera ileś elementów? i dlatego taka cena?

Uroki dzisiejszej elektroniki :confused: Wymienić całość, zostawić podstawkę - używki chodzą po 390zł na Allegro :wink:

A w sumie na co poszedł do naprawy? podświetlanie matrycy, a może sterowanie matrycy?

Na Allegro nie masz gwarancji, a tu powinno być min 6 miesięcy?

Monitor ma 5 lat - na Allegro używane widze, że chodzą po 390zł. Za 200zł bym naprawiał, ale za 400, to lepiej dołozyć 300zł do nowego monitora.

Jasne, że tak + 24/36 m gwarancji.

Monitor ma 5 lat

Czyli, w dzisiejszych czasach granica końca eksploatacji monitora? zrobisz jedno, za chwilę posypie się coś innego.


uszkodzenia przetworników cyfrowo/analogowych
Polega na wymianie mikroprocesora. Nie znam tego serwisu, podaję jako przykład, oraz dla obrazków podzespołów.

1 polubienie