Monitor lcd/ ściny w grze. Zmiana karty graf. ? help

Skoro chciałbyś coś w miarę wydajnego, taniego, bez OC to wydaje mi się, że AMD będzie dobre - polecam AMD 64 x2 6000+. Jeśli jednak chcesz podobny wydajnością sprzęt tyle, że Intela (po OC) to bierz Dual Core E5200. Ale po OC pokaże pazurki ; - )

Jednak co do platformy pod AMD ja się nie wypowiem, bardziej jestem obeznany w Intelu. Poczekaj aż ktoś kto się na tym bardziej zna wypowie :wink:

Co do karty graficznej - AMD chyba będzie do niej trochę lepszy. Ale zawsze możesz wziąć mocniejszego Intela.

BTW: Zastanów się jeszcze nad GeForce’ em 8800GTS 512mb G92 (jak będziesz brał na Allegro uważaj, żeby Ci nie wcisnęli starszej wersji 640mb, która jest wolniejsza i ma rdzeń G80).

Jeżeli nie kręcisz to weź coś pokroju AMD athlona x2 na Kumie i będzie spoko.

Będzie trzeba się zastanowić nad AMD … priorytet to sprzedać starego kompa wtedy dopiero bedzie mozna działać dalej. Jak na razie dzieki wszystkim za pomoc.

/EDIT

jeszcze jedno pytanie odnośnie intela e5200. Standard taktowanie ma 2,5GHZ, ile mi pojdzie przy oc , ale bez podnoszenia napięcia? Pytanie głównie pod kątem karty graficznej, zeby jedno z drugim dobrze sie zgrało i procek nie ograniczał karty graf. (karta hd3850 or gf8800gts).

Ze standardowym będzie wystarczający, a bez podnoszenia napięcia powinien osiągnąć te 3GHz i z tym ciężko niestety w tej chwili 2rdzeniowym amd’kom konkurować.

:slight_smile: A orientuje się ktoś jak z gwarancją w przypadku oc? Nie mowie o uszkodzeniach wynikających z winy uzytkownika (za wysoki takt etc) tylko w przypadku jak wyjdzie jakas wada fabryczna czy wtedy mogą oni sprawdzić, ze procek był krecony :slight_smile: ?

No raczej jak oddasz powiedzmy bo się zjarał to będą najprawdopodobniej sprawdzać czy był przetaktowany.

Zgadzam się w 80%. Wydaje mi się, że E5200 (czyli mocno okrojony E8xxx) podkręci się bez zmiany napięcia na ~3,2 - 3,5ghz. To jest dobrze kręcący się model (jeszcze zależy na jaką sztukę trafisz). A skoro to mocno okrojona wersja to przy 2,5ghz może się lekko dławić. 3ghz to lajcik :slight_smile:

BTW: “Nie chodzi mi o oc (przetaktowanie etc.) tylko jak wyjdzie jakaś wada fabryczna” - No ten model akurat jest już długo na rynku, wiadomo, że się bardzo dobrze podkręca i na bank jakby była jakaś wada wydaliby jakiś no nie wiem nowy model, bądź wynagrodzili to jakoś kupcom. A skoro nikt się nie skarży, raczej nie ma mowy o wadzie fabrycznej, nie wspominając o AMD 64 x2 6000+, który jest jeszcze dłużej na rynku.

Raczej tylko z podania zbyt wysokiego napięcia procesorowi przez zbyt długi czas, co prowadzi do nieodwracalnych zmian w strukturze tranzystorów, z tym że dopóki procesor będzie sprawny to wyobrażam sobie że analiza czegość takiego byłaby bardzo kosztowna i zupełnie bez sensu w porównaniu do ceny procesora. Od za wysokiego taktowania procesor się nie uszkodzi, tylko zbyt wysoka temperatura i napięcie jest groźne.

No i tak właściwie to co do kręcenia to np w komputroniku pamiętam że nie mieli nic przeciwko kręceniu softem, co oznacza że jeśli komputer odmówiłby posłuszeństwa po oc z poziomu biosu to przed oddaniem komputera do serwisu należałoby wyzerować konfigurację bios’a i tyle.

Ost. pytanie i sprzedaje kompa, jak juz kupie odswieże temat :slight_smile: Dla e5200 bezpieczna temperatura pod obciążeniem ile wynosi ?

/edit

jeszcze jedno, mam okazje kupić płyte główną asus Asus P5K P35 (kolega loltoFFik chwalił ją) po dobrej cenie, jednak ma 2 lata , to duzo jak na płyte? mozna ryzykować ? oczywiscie 100% sprawna jest.

Moje zdanie jest takie - jeśli jest nowa no to chyba warto zaryzykować, ale podaj jeszcze za ile (lub podaj link) to popatrzymy :slight_smile: Ale pamiętaj jeszcze o tym, że ktoś musi Ci złożyć kompa :wink:

http://processorfinder.intel.com/Detail … Spec=SLAY7 - wychodzi na to, że temperatura przy której powinieneś się bać to 74.1°C. Jednak polecam utrzymywanie procesora pod obciążeniem w 55°C, w spoczynku niżej niż 40°C. Jak dojdzie do 70°C to najprawdopodobniej trzeba przeczyścić kompa lub lepszy przewiew w budzie zrobić (tzn. dokupić np. wydmuchujący powietrze wiatraczek).

Kosztuje ~100zł, nowa nie jest mowie była używana 2lata, jest sprawna :slight_smile: Przez 2 lata raczej sie nie ‘zużyła’ co ;- ) ? Co do złożenia kompa to w czym problem? Pierwszego kompa tak samo składałem do kupy, tylko, ze inny socket niż ten na który sie przesiadam mysle, ze nie bedzie problemu : -)

Z tym 2 lata to Cię źle zrozumiałem :stuck_out_tongue:

Hm. Nową możesz kupić za ~300zł. Jeśli ma jeszcze trochę gwarancji to bierz i się nie zastanawiaj (najwyżej na gware pójdzie). Jeśli nie ma, nie wiem. Decyzja należy do Ciebie. Mi po 2 latach płyta (tyle, że mam z rozszerzeniem wifi, ale konstrukcja ta sama) działa jak należy.

Aha i jeszcze jedno. Jak już złożysz kompa itp itd, to sprawdź w BIOS’ie czy płyta główna dobrze wykrywa procesor (powinno być E5200). Jak będzie Unknown albo coś innego to koniecznie musisz uaktualnić BIOS. Radze Ci jeszcze na początku ściągnąć programy diagnostyczne, które możesz pobrać tutaj. Sprawdzisz, czy wszystko dobrze z płytą główną, czy dobrze podłączone itp.

Ok, jutro ją przygarne. Powoli zacznę kupować podzespoły choć starego kompa jeszcze nawet na aukcje nie wystawiłem :x Czas sie zebrać wreszcie. dzieki za programy i porady na pewno przyda się wszystko :- )

Jeszcze jedno, aktualnie mam 2 dyski stare i je bede chciał montowac do nowego zestawu z tym, ze są na szerokie ATA, czy ta płyta asusa da mi mozliwosc podłączenia tych dysków ? Ze specyfikacji płyty wynika, ze ma taka mozliwosc, jednak wole sie spytać się osoby którą ją posiada i miec 100% pewnosci :slight_smile:

Z dyskami nie powinno być problemów. “Serial ATA II (5) Serial ATA II (1) zewnętrzny ATA/133 (1)” :slight_smile:

Przed jej kupnem powinieneś jeszcze wiedzieć kilka rzeczy:

  1. Posiada ona 2 gniazda PCI-E i obsługuje Crossfire (ale nie obsługuje SLI!). Czyli możesz sobie połączyć 2 karty Radeona w przyszłości, jednak jest jeden haczyk. Jedno z gniazd jest x16, drugie x4. Czyli jedna z kart będzie wykorzystywana w 25%. (ma 2 PCI-E, nie licząc trzeciego, które nie jest przeznaczone do grafiki)

  2. Nie powinieneś mieć na niej problemów z OC, jest bardzo stabilna.

  3. Powinna Ci wystarczyć do następnej rozbudowy komputera. Tzn. nie będziesz musiał jej wymieniać jak będziesz rozbudowywał komputer, bo obsługuje wszystkie standardy (Socket 775 - DC, C2Q, C2D, P4,)

  4. Nie obsługuje Core i7 i pamięci DDR3, jednak obsługuje DDR2 i wymienione w 3 punkcie procesory :wink:

  5. Jeśli zależy Ci na jak najlepszej jakości dźwięku to powinieneś dokupić kartę dźwiękową. Zintegrowana najlepsza nie jest.

Czy jest mozliwosc sprawdzenia płyty głownej gdy sie nie ma procesora pod nią, pamieci ram, karty graf. ? Pusci jakis sygnał na monitor przez zintegrowaną karte graficzną ? rozchodzi sie glownie o to, ze jak kupie tą płyte to chciałbym sprawdzic czy działa , a reszty podzespołów nie mam jeszcze?

Zintegrowanej grafiki nie ma. Będziesz mógł sprawdzić tylko jak podłączysz przynajmniej te główne podzespoły (tj. grafika, procek, zasilacz i może coś jeszcze co przeoczyłem :P).