Monitor LCD zwykły, a HD lub FULL HD

(8radek8) #1

Witam. Czy jest jakaś ogromna różnica między zwykłym monitorem LCD a monitorem HD lub Full HD ?? Czy jest duża różnica w grafice, i czy opłaca się wogóle taki monitor ??

(Mrylec) #2

No pewnie! Jeżeli podłączysz go do zwykłego złącza D-SUB to nie zobaczysz różnicy. Ale jeżeli do HDMI to różnie będą ogromne! :smiley: Oczywiście mówimy tutaj o Full HD :wink:

(8radek8) #3

Aha, bo ja mam Geforce 8800 i nie ma HDMI, można to jakoś obejść ??

(MaRa) #4

HDMI służy w zasadzie tylko do oglądania filmów z płyt BlueRay. Otóż taki film MUSI mieć szyfrowane połączenie pomiędzy czytnikiem a monitorem, by użytkownik legalnie kupionego drogiego nośnika nie użył swoich umiejętności hakerskich i nie przechwycił danych, co mogłoby skutkować ich nielegalnym powieleniem :stuck_out_tongue:

Jeśli komputer nie może zestawić szyfrowanego kanału, to film odtworzy się tylko w standardowej rozdzielczości. Oczywiście mowa o oryginalnych płytach BlueRay, inne filmy HD można bez problemów oglądać, o ile wydajność komputera pozwoli.

Różnica pomiędzy “zwykłymi” monitorami LCD a panoramicznymi (tzw. HD) jest taka, że panoramiczne są tańsze w produkcji. Otóż panoramiczne mają mniej pikseli przy danej przekątnej ekranu, co można policzyć mnożąc ilość pikseli w pionie i poziomie. A to wpływa na mniejsze koszty produkcji. Czyli np. 22 cale ma tyle pikseli co 19 cali standardowy, a 22 cale ładniej wyglada w specyfikacji :smiley:

Przy okazji producenci reklamują je jako nowość przystosowaną do filmów wysokiej rozdzielczości.

Gdy komputer służy jako komputer, nie kino domowe, lepsza jest standardowa proporcja ekranu, a w filmach co najwyżej bedą się wyświetlać większe czarne paski na górze i dole. Jeśli chodzi o gry, to te zazwyczaj są przystosowane jedynie do standardowych proprocji, więc na panoramicznym ekranie obraz będzie rozciagnięty w poziomie.

(Kobi2520) #5

ja mam monitor 17" hd ready 16/9 z rozdzielczością 1280/720 do filmów i internetu jest dla mnie idealny ale z grami są problemy, mało jaka gra ma moją rozdzielczość. Zastanów się dobrze do czego ma ten monitor być, jeżeli do filmów to według mnie jak narbajdziej jakiś hd

(Mmiszczuk) #6

Zapominasz, że panoramy mają przełącznik z 16:9 na 4:3. Tylko wtedy będą pasy po bokach. :wink:

(Gen Salvador) #7

HDMI służy do przesyłu cyfrowego sygnału obrazu wraz z zintegrowanym sygnałem audio, jest to dokładnie to samo co złącza DVI jednak tracimy przy tym sygnał dźwiękowy, a same złącza można stosować na przemiennie.

nie możesz zestawiać rodzaju ekranu ze sposobem przesyłu obrazu, LCD to po prostu ekran ciekłokrystaliczny i nie robi mu to różnicy czy jest w standardowej proporcji czy panoramicznej, natomiast HD to umowna nazwa wysokiej szczegółowości.

bzdura, dla panoramicznego(16:10) ekranu 19 calowego zmiana proporcji na 4:3 przy zachowaniu tej samej powierzchni użytkowej to dekrementacja przekątnej o około ~0,5"

stare gry

oznaczenie Full HD otrzymują urządzenia zdolne do reprezentacji obrazu w rozdzielczości 1920 x 1080 px i większej.

(Mariosti*) #8

Sygnał DVI-D jest kompatybilny z obrazem przesyłanym przez HDMI. Po HDMI dodatkowo idzie cyfrowy dźwięk. Jeśli nie miałeś załączonej odpowiedniej przelotki, to zakup ją i nie powinno być problemów.

W sensie zależy gdzie chcesz go podłączyć. Jeśli do telewizora to sprawdź czy oprócz wejścia hdmi posiada np toslinka albo spdif’a. Wtedy wystarczy kabel dvi-hdmi do obrazu, a dźwięk cyfrowo po toslinku/spdif z płyty głównej, jeśli nie masz takich gniazd wyprowadzonych z tyłu to napewno są na płycie glównej i konieczny jest odpowiedni “śledź” do ich wyprowadzenia, ewentualnie jeśli masz oddzielną kartę muzyczną to powinna jakieś cyfrowe wyjście dźwięku posiadać.

(Kobi2520) #9

dzięki “qwerty01” mam monitor od pół roku i dopiero dziś znalazłem tą opcje, dzięki ![-o<

(Mariosti*) #10

W catalystach można bez problemu ustawić aby rozdzielczości zachowały oryginalny stosunek wymiarów, a nawet aby były wyświetlane piksel do piksela.