Monitor LCD zwykły, a HD lub FULL HD

Witam. Czy jest jakaś ogromna różnica między zwykłym monitorem LCD a monitorem HD lub Full HD ?? Czy jest duża różnica w grafice, i czy opłaca się wogóle taki monitor ??

No pewnie! Jeżeli podłączysz go do zwykłego złącza D-SUB to nie zobaczysz różnicy. Ale jeżeli do HDMI to różnie będą ogromne! :smiley: Oczywiście mówimy tutaj o Full HD :wink:

Aha, bo ja mam Geforce 8800 i nie ma HDMI, można to jakoś obejść ??

HDMI służy w zasadzie tylko do oglądania filmów z płyt BlueRay. Otóż taki film MUSI mieć szyfrowane połączenie pomiędzy czytnikiem a monitorem, by użytkownik legalnie kupionego drogiego nośnika nie użył swoich umiejętności hakerskich i nie przechwycił danych, co mogłoby skutkować ich nielegalnym powieleniem :stuck_out_tongue:

Jeśli komputer nie może zestawić szyfrowanego kanału, to film odtworzy się tylko w standardowej rozdzielczości. Oczywiście mowa o oryginalnych płytach BlueRay, inne filmy HD można bez problemów oglądać, o ile wydajność komputera pozwoli.

Różnica pomiędzy “zwykłymi” monitorami LCD a panoramicznymi (tzw. HD) jest taka, że panoramiczne są tańsze w produkcji. Otóż panoramiczne mają mniej pikseli przy danej przekątnej ekranu, co można policzyć mnożąc ilość pikseli w pionie i poziomie. A to wpływa na mniejsze koszty produkcji. Czyli np. 22 cale ma tyle pikseli co 19 cali standardowy, a 22 cale ładniej wyglada w specyfikacji :smiley:

Przy okazji producenci reklamują je jako nowość przystosowaną do filmów wysokiej rozdzielczości.

Gdy komputer służy jako komputer, nie kino domowe, lepsza jest standardowa proporcja ekranu, a w filmach co najwyżej bedą się wyświetlać większe czarne paski na górze i dole. Jeśli chodzi o gry, to te zazwyczaj są przystosowane jedynie do standardowych proprocji, więc na panoramicznym ekranie obraz będzie rozciagnięty w poziomie.

ja mam monitor 17" hd ready 16/9 z rozdzielczością 1280/720 do filmów i internetu jest dla mnie idealny ale z grami są problemy, mało jaka gra ma moją rozdzielczość. Zastanów się dobrze do czego ma ten monitor być, jeżeli do filmów to według mnie jak narbajdziej jakiś hd

Zapominasz, że panoramy mają przełącznik z 16:9 na 4:3. Tylko wtedy będą pasy po bokach. :wink:

HDMI służy do przesyłu cyfrowego sygnału obrazu wraz z zintegrowanym sygnałem audio, jest to dokładnie to samo co złącza DVI jednak tracimy przy tym sygnał dźwiękowy, a same złącza można stosować na przemiennie.

nie możesz zestawiać rodzaju ekranu ze sposobem przesyłu obrazu, LCD to po prostu ekran ciekłokrystaliczny i nie robi mu to różnicy czy jest w standardowej proporcji czy panoramicznej, natomiast HD to umowna nazwa wysokiej szczegółowości.

bzdura, dla panoramicznego(16:10) ekranu 19 calowego zmiana proporcji na 4:3 przy zachowaniu tej samej powierzchni użytkowej to dekrementacja przekątnej o około ~0,5"

stare gry

oznaczenie Full HD otrzymują urządzenia zdolne do reprezentacji obrazu w rozdzielczości 1920 x 1080 px i większej.

Sygnał DVI-D jest kompatybilny z obrazem przesyłanym przez HDMI. Po HDMI dodatkowo idzie cyfrowy dźwięk. Jeśli nie miałeś załączonej odpowiedniej przelotki, to zakup ją i nie powinno być problemów.

W sensie zależy gdzie chcesz go podłączyć. Jeśli do telewizora to sprawdź czy oprócz wejścia hdmi posiada np toslinka albo spdif’a. Wtedy wystarczy kabel dvi-hdmi do obrazu, a dźwięk cyfrowo po toslinku/spdif z płyty głównej, jeśli nie masz takich gniazd wyprowadzonych z tyłu to napewno są na płycie glównej i konieczny jest odpowiedni “śledź” do ich wyprowadzenia, ewentualnie jeśli masz oddzielną kartę muzyczną to powinna jakieś cyfrowe wyjście dźwięku posiadać.

dzięki “qwerty01” mam monitor od pół roku i dopiero dziś znalazłem tą opcje, dzięki ![-o<

W catalystach można bez problemu ustawić aby rozdzielczości zachowały oryginalny stosunek wymiarów, a nawet aby były wyświetlane piksel do piksela.