Monitor piszczy i trzeba go kilka razy włączać

Mam problem z monitorem Samsung SyncMaster 932B. Kiedy go włączam, to obraz pojawia się na około 1 sekundę, po czym znika. Wtedy muszę go wyłączyć, włączyć jeszcze raz i znowu to samo, obraz na 1 sekundę i znowu gaśnie. Dopiero po około 10 takich wyłączeniach i włączeniach monitor działa normalnie. Do tego piszczy, ale tylko wtedy, gdy wyświetlany jest obraz, czyli na początku przez te jedne sekundy, a później cały czas. Kiedy obrazu nie ma, jest cicho. Dodam też, że to piszczenie to dźwięk o bardzo wysokiej częstotliwości, słyszę go ja, moi koledzy i siostra, natomiast rodzice lub inne starsze osoby już nie. Z wiekiem zmniejsza się zakres częstotliwości dźwięków słyszalnych człowieka. Monitor podłączałem do 2 komputerów kablami VGA i DVI i ten sam problem występuje, więc na pewno nie jest to wina złączy ani karty graficznej. Czytałem trochę na internecie, że może to być wina kondensatorów, jednak nie mam pewności. Wolałbym się za naprawę nie zabierać sam, bo nie znam się na tym i mogę coś źle zrobić. Ile może kosztować taka naprawa i czy warto?

Serwis i naprawa monitora.

 

Jak jeszcze OK do 100 zł? z gwarancją min 3 miesiące na naprawę.

 

Bo może być bzdura typu kondensator lub zasilacz jak ma wbudowany lub inne?

No właśnie podejrzewam bzdurę typu kondensator. Kurcze 100 zł to dużo jak za taką naprawę. Może jest ktoś z Bielska-Białej i orientuje się gdzie jest tani, dobry serwis?

100zł jeśli “serwis” wymienia całą płytkę zasilacza - robi się tak jak padnie układ SEM

 

Z tego co piszesz można wywnioskować, że scalak żyje bo czasem odpala, na 99% uszkodzenie 1-5 kondensatorów (profilaktycznie wymienia się wszystkie bo i tak przegrzane.

Ja wymieniłem wszystkie elektrolity na tej płytce (aby nie okazało się, że muszę znów rozbierać dziada).

 

Koszt części raptem 10zł

 

Poziom wiedzy potrzebny do naprawy - umieć posługiwać się lutownicą i śrubokrętem.

Miałem to samo w SyncMasterze, to wyschnięte (spuchnięte) kondensatory. W serwisie chcieli 200zł a własnymi rękami - koszt 3 kondków 5 zł i z godzina roboty z lutownicą.

Kolego, opisywany przez Ciebie objaw jest typowy dla uszkodzonych kondensatorów w torze zasilania monitora. W celu naprawy należy kupić dobre kondensatory typu 105°C Low ESR (Low Impedance) o tych samych parametrach jak oryginalne, uzbroić się w lutownicę, topnik, cynę, plecionkę i wymienić. Koszt kondensatorów jest niewielki, wymiana jest banalnie prosta (wymaga jednak “pewnych” zdolności manualnych), satysfakcja gwarantowana. Pamiętać należy o tym, że kondensatory elektrolityczne mają biegunowość   +  i  -  w związku z tym nie wolno wlutować ich odwrotnie. Wymiana kondensatorów w serwisie to koszt rzędu 150 - 200 zł.