Monitor podłączony do laptopa

Witam, przychodzę z czysto teoretycznym pytaniem
Wiem że da się podłączyć monitor do laptopa żeby obraz zamiast na matrycy pojawiał się na nim. Moje pytanie to czy pojawia się wtedy jakieś spadki fps w grach? Oraz czy to jaka jest matryca i inne podzespoły ma wpływ na wybór monitora którego będę chciał podpiąć czy to bez znaczenia?

Jeżeli ekran wbudowany laptopa jest FHD i w takiej rozdzielczości też grasz na zewnętrznym monitorze to spadków nie będzie. Będą jeżeli na zewnętrznym ekranie będziesz grał w wyższej rozdzielczości. Na przykład podłączysz do laptopa monitor 4k i w takiej rozdzielczości uruchomisz grę.

Matryca ma tylko wpływ na jakość obrazu. Ważne by laptop miał odpowiednie wyjście a monitor wejście. Na przykład HDMI. Bo jeżeli w laptopie masz wyjście HDMI a będziesz próbował podłączyć monitor który ma na przykład tylko wejście VGA będziesz musiał użyć przejściówki.

Czyli wystarczy że będę grał na tej samej rozdzielczości ustawionej w grze i fps będą takie same tak?

Tak. Jeżeli na zewnętrznym monitorze będziesz miał ustawioną rozdzielczość taką samą jak na laptopie oraz wszystkie inne opcje graficzne to nie będzie spadków.

Gdzieś słyszałem też że obraz może być rozmyty jest to prawda? I od czego może to zależeć?

Prawda. Bo jak masz 15 cali i FHD i nagle ten sam rozmiar rzucisz na 32 cale FHD to obraz się poszerzy ale kosztem jakości. Z bliska mogą być widoczne piksele a obraz wydawać się rozmyty. Jeżeli jednak podłączysz monitor 24 cali FHD to różnicy nie zauważysz.

Dzięki wielkie, chyba wiem już wszystko co chciałem wiedzieć :slight_smile:

Co śmieszne, zależnie od laptopa potrafi je nawet zwiększyć.

A jeśli monitor ma mniejszą rozdzielczość to będzie nawet więcej FPS. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Jest nawet szansa, że możesz mieć… lepszą wydajność jak będziesz mieć obraz przekazany tylko na monitor. Laptop możliwe, że będzie generować mniej ciepła i to może wpłynąć na wydajność (zmniejszenie efektu throttlingu)