Monitor poza zakresem pracy

Witam, od tygodnia mam problem z PC, monitor jest czarny i widnieje komunikat jw.: poza zakresem pracy. W trybie awaryjnym identyczna sytuacja. Co mogę zrobić? Próbowałem też przywrócić ustawienia fabryczne monitora.

Rozumiem, że taki komunikat pojawia się od razu, czy może dopiero po załadowaniu systemu (o czym mogłoby świadczyć podjęcie próby w trybie awaryjnym)?
Jeśli od razu - to czas przyjrzeć się kablom łączącym i sprawdzić monitor podłączając go do innego źródła. Jeśli jednak np. widzisz ekrany początkowe (podczas fazy uruchamiania kontrolowanej przez BIOS) - to problem będzie leżał po stronie karty graficznej (wliczając sterowniki lub jakieś dodatkowe oprogramowanie, względnie błąd plików systemowych w samym OS).

Do momentu loga Windows (tuż przed mającym się pojawić ekranem wyboru użytkownika) ekran działa. Mogę grzebać w biosie, próbować z trybem awaryjnym (co nie przynosi skutku) i nic poza tym. Kartę graficzną mam najprawdopodobniej spaloną (urządzenie zostało odłączone) już od dawien dawna, stworzyłem nawet wątek o tym, ale wszystko - pulpit, przeglądarka itp. dotychczas działało, niczego nie usuwałem ani aktualizowałem. Kable również podłączam, odłączam, zmieniam wtyki, żadnej poprawy. Da się coś z tym jeszcze zrobić?

Wchodząc w tryb awaryjny
wybierz :
włącz wideo o niskiej rozdzielczości
Napisz o efektach.

Nie mam opcji włączenia wideo o niskiej rozdzielczości. (tak, wciskam f8)

Pokaż zdjęcie ekranu z wyborem.

Nie wcisnąłeś F8 podczas startu systemu. Musisz ręcznie wywołać ten ekran, aby opcja o której mowa była widoczna.

Czy
Tryb awaryjny z wierszem polecenia
uruchamia się prawidłowo?

Jak nie, wcisnąłem f8. Mam go przytrzymać/nacisnąć tylko raz? Bo klilałem w odstępach 1s dopóki wyświetli się powyższy ekran.

Nie próbowałem z wierszem polecenia, niebawem sprawdzę.

EDIT: Uruchomiło z wierszem polecenia. Tylko co dalej?

W wierszu poleceń napisz:
devmgmt.msc
i kl. ENTER

Gdy wyświetli Menadżer Urz.
Odinstaluj sterowniki karty(Kart?) graficznej
i restart

Zmieniłem rozdzielczość na 1280x1024 tak, jak było pierwotnie (po zepsuciu się karty graficznej), mimo że monitor jest full hd i nie muszę mówić, jak ładnie to wygląda. Sterownikami bawiłem się wcześniej, chyba są już od dawna odinstalowanie. Dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.