Monitor poza zakresem pracy

(Forgotten) #1

Witam, od tygodnia mam problem z PC, monitor jest czarny i widnieje komunikat jw.: poza zakresem pracy. W trybie awaryjnym identyczna sytuacja. Co mogę zrobić? Próbowałem też przywrócić ustawienia fabryczne monitora.

(Veers) #2

Rozumiem, że taki komunikat pojawia się od razu, czy może dopiero po załadowaniu systemu (o czym mogłoby świadczyć podjęcie próby w trybie awaryjnym)?
Jeśli od razu - to czas przyjrzeć się kablom łączącym i sprawdzić monitor podłączając go do innego źródła. Jeśli jednak np. widzisz ekrany początkowe (podczas fazy uruchamiania kontrolowanej przez BIOS) - to problem będzie leżał po stronie karty graficznej (wliczając sterowniki lub jakieś dodatkowe oprogramowanie, względnie błąd plików systemowych w samym OS).

(Forgotten) #3

Do momentu loga Windows (tuż przed mającym się pojawić ekranem wyboru użytkownika) ekran działa. Mogę grzebać w biosie, próbować z trybem awaryjnym (co nie przynosi skutku) i nic poza tym. Kartę graficzną mam najprawdopodobniej spaloną (urządzenie zostało odłączone) już od dawien dawna, stworzyłem nawet wątek o tym, ale wszystko - pulpit, przeglądarka itp. dotychczas działało, niczego nie usuwałem ani aktualizowałem. Kable również podłączam, odłączam, zmieniam wtyki, żadnej poprawy. Da się coś z tym jeszcze zrobić?

(SlawekB44) #4

Wchodząc w tryb awaryjny
wybierz :
włącz wideo o niskiej rozdzielczości
Napisz o efektach.

(Forgotten) #5

Nie mam opcji włączenia wideo o niskiej rozdzielczości. (tak, wciskam f8)

(SlawekB44) #6

Pokaż zdjęcie ekranu z wyborem.

(Forgotten) #7

(Longhorn2009) #8

Nie wcisnąłeś F8 podczas startu systemu. Musisz ręcznie wywołać ten ekran, aby opcja o której mowa była widoczna.

(SlawekB44) #9

Czy
Tryb awaryjny z wierszem polecenia
uruchamia się prawidłowo?

(Forgotten) #10

Jak nie, wcisnąłem f8. Mam go przytrzymać/nacisnąć tylko raz? Bo klilałem w odstępach 1s dopóki wyświetli się powyższy ekran.

Nie próbowałem z wierszem polecenia, niebawem sprawdzę.

EDIT: Uruchomiło z wierszem polecenia. Tylko co dalej?

(SlawekB44) #11

W wierszu poleceń napisz:
devmgmt.msc
i kl. ENTER

Gdy wyświetli Menadżer Urz.
Odinstaluj sterowniki karty(Kart?) graficznej
i restart

(Forgotten) #12

Zmieniłem rozdzielczość na 1280x1024 tak, jak było pierwotnie (po zepsuciu się karty graficznej), mimo że monitor jest full hd i nie muszę mówić, jak ładnie to wygląda. Sterownikami bawiłem się wcześniej, chyba są już od dawna odinstalowanie. Dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.