Monitor SAMSUNG P2070 a HDMI

jeszcze tak znalazłem, że we właściwościach pierwszego monitora (matrycy laptopa) widzę, że karta z której korzysta to intel hd graphics wiec chyba jakaś zintegrowana, a nie mój radeon. może da się to jakoś zmienić żeby domyślnie była to karta dedykowana?
image
image

Pokazałeś aplikację Intela, a trzeba wybrać aplikację karty Radeona i na niej zmienić rozdzielczość.

nie mam własnie żadnej aplikacji do sterowania radeonem ;/

Tutaj jest wszystko ok. Laptop sam powinien się przełączać na dedyka przy grach.
Martwi mnie tylko, dlaczego menadżer urządzeń nie wykrywa drugiego monitora jakby ten nie dawał sygnału zwrotnego.

Pobierz sterownik graficzny dla radeona i zainstaluj dla pewności
https://www.dell.com/support/home/pl-pl/product-support/product/inspiron-17-5767-laptop/drivers

Tak lapek powinien sam przełączyć monitor zewnętrzny na tę kartę Radeona i dopasować rozdzielczość automatycznie, jednak jest niestandardowa i może trzeba przełączyć ręcznie.
Trzeba znaleźć jednak panel sterowania Radeona i sprawdzić, co tam się dzieje przy podłączonym monitorze i jakie pokazuje dostępne rozdzielczości.
Pisał, że na HDMI mu działał inny monitor, więc raczej sterownik ma.
Kwestia pozostaje braku w ogóle wykrywania monitora.
Jednak w monitorze raczej trzeba byłby coś ręcznie przełączać skoro ma dwa tryby…na jednym wejściu.

@cyngiel_1 długo nie mogłem znaleźć opcji do zmiany rozdzielczości w panelu ustawień radeona i jak porównałem z jakimś filmikiem na youtube to brakuje mi kilku zakładek. przypuszczam że nie ma ich, bo żaden monitor nie korzysta z tej grafiki. (na górze filmik z yt, niżej moje ustawienia). z tego co zobaczyłem na filmiku dopiero tam są ustawienia rozdzielczości dla monitora

Można ustawić na sztywno cyfrowe źródło (instrukcja obsługi strona 30: source > digital), ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że monitor próbuje w takim trybie pracować.

jeszcze jedna kwestia, po kliknięciu w przycisk “menu” pojawia się TEST GOOD


myślałem, że to pozytywny komunikat i tak ma być, ale jak googluje, np tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic690031.html#6891574 domyślam się że jednak coś z nim nie tak

A ten screen wyżej to z twojego monitora.
Niby jest tam sprawdzanie, sygnału i kabla…
PS. Wróć ustawienie w lapku z powrotem na 1920x1080, żebyś miał na lapku dobrą rozdzielczość.
Możliwe, że masz padnięty ten monitor, albo kabel jest zły.
Masz lapka z rozdzielczością 1920x1080 …więc, z taką pewnie staruje domyślnie też karta Radeona, ktorej monitor nie obsługuje.
Jednak problemem jest brak wykrywania przez lapka w ogóle monitora.
Wówczas można byłoby dopiero ręcznie przestawić rozdzielczość, jakby karta nie przełączała się z automatu.
Jednak przy braku wykrycia jest to niemożliwe.

tak, z mojego.

I żadnego komunikatu nie ma jak podłączysz kabel?
No nic, na odległość trudno zgadnać, co jest nie tak.

nie ma, różnica jest tylko taka, że jak odpinam kabel od komputera to pojawia się komunikat który już wcześniej wklejałem image a podłączając kabel ponownie on znika i jest po prostu czarny ekran

No nic, trudno znaleźć przyczynę.
Ten wtyk DVI - sprzedał ci pełny taki jak na zdjęciu?
Musisz poczekać na kogoś, kto w tych sprawach jest bardziej oblatany, lub na jakimś innym forum zaciągnać jeszcze info.
Wydaje się, że monitor jest sprawny…co do kabla to różnie może być.