Monitor się wyłącza przy starcie systemu

Witam,

Moj sprzet:

-Plyta glowna:ASUS P5VD2-MX P5V-VM DH

-Intel® Core2 CPU 6300 @ 1.86GHz, 1.86GHz

-1GB RAM 2x512mb

-Zasilacz: TACENS RADIX IV 450W

-Monitor : Samsung SyncMaster 940N

-Karta graficzna: Geforce 6610 Xl(Stara) , ATI RADEON HD 6770/5770 1024MB 1GB (nowa)

Podczas uruchamiania komputera wylacza mi sie monitor (miga tylko lamka tak jakby byl w stanie spoczynku)… tzn. przed pokazaniem pulpitu (czasami nawet wczesniej) nie zawiesza sie, slychac nawet sygnal uruchomienia systemu, wszystko dziala oprocz- monitora. Na zintegrowanej karcie dziala bez zarzutów. Mysle, ze problem z karta graficzna mozna wykluczyć, gdyz specjalnie z tego powodu kupilem nowa i jest ten sam problem.Zasilacz kupiony 2lata temu. Czyscilem sloty karty graficznej, pamieci ram, probowalem nawet uruchomić z 1 koscia pamieci ram naprzemian i nic .Kondensatory na plycie glownej w porządku.

Co może być przyczyną? Prosze o pomoc

Próbowałeś podłączać monitor przez inne złącze?

Mam tylko jedno złącze w tym monitorze.

-a wtrybie awaryjnym -da się wejść do systemu…

zanim dojde do tej opcji to monitor sie juz zdąży już wyłączyć. Czasem tak jest ze w ogole sie monitor nie włączy a system sie normalnie uruchamia…

-trzeba by drugi komputer,żeby osobno sprawdzić monitor,kartę…jak się nie da -to serwis…,może być też gniazdo pcie na płycie głównej /…

odświezam…

Na razie wstrzymuje sie z serwisem.

karty graficzne i monitor sa sprawne. Ostatnio postanowilem podpiąc karte no i … uruchomil sie normalnie komputer po zainstalowaniu sterownikow. Włączyłem fife 12 udało mi sie rozegrać jeden meczyk, a pozniej działał bez obciążenia tak gdzies 2godziny, wyłączyl sie ale udalo mi sie go uruchomic ponownie… a na drugi dzien moze podzialal dobrze z 15min (bez obciążenia) i znowu sie wyłaczył, ale co zauważyłem po otwarciu obudowy? ze wiatrak z procesora sie nie kręci i prawie przy każdej próbie ponownego uruchomienia ledwo ruszył i sie zaraz zatrzymal. Wiatrak z zasilacza caly czas sie kręci.

Czy te fakty, zmieniaja kolej rzeczy w tym temacie?

Dodam jeszcze, że temperatury byly w porządku przy obciążeniu karty graf.

Niesprawne cłodzenie, procesor może się przegrzewać i stąd wyłączenia komputera.

Spróbuj przeczyścić/naoliwić wentylatorek - tu masz opis:

http://majsterkowo.pl/jak-naprawic-glos … mputerowy/

lub wymienić na nowy.

wystarczy tylko sam wiatrak wymienic?

i jaki to miałby być ewentuanlnie?

Opisujesz dwa problemy.

Proponuję najpierw na zintegrowanej karcie graficznej usunąć przyczynę wyłączania się komputera.

Nie wiem jakie masz chłodzenie, spróbuj delikatnie aby nie wyłamać plastikowych zaczepów zdjąć

wiatraczek z radiatora na procesorze. Nastepnie (wg. opisu w linku, który wcześniej podałem) dostaj się do ośki silnika i daj kropelkę oleju (nie musisz całego rozbierać), sprawdź czy wiatrak lekko sie obraca. Załóż z powrotem i jeżeli wiatrak sie będzie obracał a restarty komputera znikną można sie bedzie zająć kartą graficzną.

Może okazać się konieczne wymiana pasty termoprzewodzacej między procesorem a radiatorem (komputer chodził z niesprawnym chłodzeniem).

W razie wymiany na nowy wiatraczek musi być identyczny jaki jest obecnie, w przeciwnym wupadku wymiana całego chłodzenia - wiatrak z radiatorem.

od paru dni wiatrak na procesorze zatrzymuje sie nawet na zintegrowanej karcie, moze góra 20-30 min i zdycha.

wiatrak z intela d60188-001 , pod naklejką nie ma tam żadnej gumowej zatyczki… chyba nierozbieralny…

Wydawało mi się, że czytałem twój powyższy post ale treść była inna.

  1. Nie używaj komputera do czasu naprawy chłodzenia procesora - możesz go uszkodzić a przy okazji jeszcze dodatkowo coś innego.

  2. Czy zdjąłeś wentylator z radiatora, czy tylko odkleiłeś nalepkę z wierzchu. Nie rozbierałem takiego wiatraczka ale dostęp do ośki może być od dołu (dostępny po jego zdjęciu).

  3. Ewentualnie rozważ zakup nowego lub używanego wentylatora lub chłodzenia. Nie wiem jakie ceny w twoim rejonie ale przkładowo:

http://optimeks-pclweb.systemb2b.com/Na … indescr=0&

http://allegro.pl/titan-wentylator-z-ra … 85676.html

Wydaje mi się to dziwne… sam juz nie wiem o co chodzi… :shock: bo po sciągnięciu tego wiatraka i odkurzeniu radiatora (dużo kurzu było na nim)- nie wiem czy to ma jakiś związek- normalnie dziala znowu na zintegrowanej karcie, a zatrzymuje**(nie zawsze**, czyt.monitor sie wylacza-system sie uruchamia ) sie po podłączeniu karty graf i w głosnikach slychać dziwne trzeszczenie, tak jakby bylo jakies zwarcie albo nie wiem co…

  1. Zdjąłem wentylator z radiatora (j.w) , z tyłu też nie ma dostępu do ośki niestety :?

Rozumiem, ze problem z wentylatorkiem rozwiązany - teraz obraca się i nie zatrzymuje.

Ma związek, kurz na radiatorze utrudniał chłodzenie procesora i pewno tez blokował wentylator.

Co do drugiego problemu tj. dodatkowej karty graficznej na PCIE - proponuję sprawdzić ustawienia W BIOSie w zakładce

Primary Display Adapter

Allows you to select which graphics controller to use as the primary boot device (jest do wyboru: PCI, AGP, PCIE)

Tak, nie zatrzymuje sie na zintegrowanej. Tylko na dodatkowej (j.w)

Ustawione jest PCIE

Brak mi już pomysłów, może reset BIOSu ale nie wiem czy to coś pomoże.

Może któryś z innych użytkowników miał podobny problem i pomoże w jego rozwiązaniu.

Pozdrawiam