Monitor z trunerem vs. monitor + truner

(Marcin) #1

Witam

Przymierzam się do zakupu monitora 24 cale

LED, matryca matowa

Wymagania:

Klasa A- matryca

Matryca matowa

Typ matrycy LED

Złącze HDMI w ilości min. 2x

Firma to najlepiej samsung, robi chyba najlepsze matryce,

Chciałbym abym mógł podłączyć antenę do tego, czy lepiej jest mieć od razu wbudowany truner MPEG4 w monitorze,

czy dokupić kartę TV ?

(scripter1) #2

Jeśli chodzi o wybór tuner w monitorze czy jako karta tv w kompie to oczywiście lepiej jest mieć w monitorze, nie trzeba odpalać kompa żeby coś obejrzeć więc masz mniejsze zużycie prądu a oglądając przez kartę tv w kompie nie masz możliwości robić na kompie czegoś innego nawet jakiegoś skanowania antywirusowego w tle bo oglądanie będzie obciążać zasoby komputera (a jak ci padnie system to już nic nie obejrzysz dopóki nie przywrócisz jego funkcjonalności).

Ale jako posiadacz monitora z tunerem Samsung P2770HD którego używam jako TV muszę napisać to co sam żałuję że nie wiedziałem przed zakupem że takie monitory z tunerem mają dość okrojoną funkcjonalność TV w porównaniu do rasowych TV.

Np. mój ma HDMI ale poprzez to złącze przyjmuje z zewnętrznego źródła tylko obraz a dźwięk trzeba podłączać osobnym kablem przez złącze jack.

Takie tunery wbudowane w monitor często są gorsze i dają niższą jakość niż te w rasowych TV.

Do tego często mają one niepełną obsługę standardu EPG (elektronicznego przewodnika programowego) oraz stref czasowych (mój nie ma tego i latem pokazuje czas o godzinę wcześniejszy a jak go ręcznie przestawię to wychodzą bzdury w EPG).

Dlatego jeśli masz trochę więcej kasy to może lepiej kup rasowy TV który będzie miał też wejście monitorowe (teraz chyba wszystkie mają) niż monitor z tunerem, ja bym tak zrobił gdybym wiedział to gdy kupowałem swój.

(system) #3

Co do tunera z monitorem lub tunerem w kompie to zależy konkretnie od osoby jakie ma wymagania i upodobania...

Ja mam tuner w kompie i duuużo bardziej mi odpowiada niż miałby być wbudowany w monitor...

Po pierwsze mogę nagrywać na dysk co chce...

Dalej mogę oglądać i zarazem siedzieć na necie, robić coś innego, nie tylko oglądać tv.

To jest takie porównanie... Jeżeli wolisz TV szybko bez włączania kompa to monitor z wbudowanym tunerem...

sam wybierzesz co wolisz i jak wolisz, to zależy od gustu

(Marcin) #4

Witam

Dziękuję za cenne uwagi, o tych okrojonych funkacj nie wiedziałem

przy ilości komputerów które posiadam, TV to tylko dodatek, bo nie muszęganiać do rodziców

i oglądać Auctions hunters [łowcy okazji] na Discavery.

TV nie jest tak bardzo potrzebne, nie oglądam prawie wogóle,

Jeżeli chodzi o monitor to chciałem 24"

bo mam MAX 60cm szerokości i więcej nie wejdzie, bo nie ma rady

http://allegro.pl/24-samsung-t24a550-le ... 60076.html

Takie coś posiada matową matrycę, MPEG4, 2x HDMI

Mi ten monitor ptorzeny jest do celów komputerowych jakości nie większej jak monitory VGA pod D-SUB

Nie chcę jakiejś zabójczej jakości TV, wystarczy mi zwykła analogowa.

Pytanie jest czy takie monitorki z TV się psują szybciej od tych bez TV

Karta TV z MPEG4 to nie ejst dla mnie problem, do tego komputer chodzi 24/7/365 więc nie ma strachu

(scripter1) #5

No to widzę że wymagającym użytkownikiem to nie jesteś więc proponowałbym ci poszukać coś ze zwykłym podświetleniem zamiast LED, szkoda na to kasy do twoich zastosowań.

Nie widzę powodu by monitory z tunerem miały się szybciej psuć niż zwykłe przy tak samo intensywnym użytkowaniu.

(Kpc21) #6

Nie wiem, czy w przypadku monitorów jest tak samo, ale w telewizorze Samsunga możesz równie dobrze trafić na matrycę innej firmy. Jeśli zależy ci na matrycy Samsunga, pewniej jest kupić telewizor Philipsa, gdzie od któregoś modelu występuje właśnie Samsung zamiennie z Sharpem.

Jeszcze jest opcja monitor z DVI/HDMI + tuner zewnętrzny (taki jak do starszych TV). Wtedy nie musisz mieć włączonego komputera do oglądania, a możesz nagrywać programy np. na pendrive (funkcjonalność tunera, którą mają nawet najtańsze modele) i bez problemu przenieść je na komputer. Tylko musisz umówić się ze sprzedawcą co do możliwości ewentualnego zwrotu sprzętu (przy zakupie przez Internet ustawowo towar zwrócić można w ciągu 10 dni), ew. wykonać odpowiednie testy w sklepie, bo ze współpracą tunerów do TV z monitorami bywa różnie.

(Marcin) #7

chcę LED bo ma regulację podświetlenia a to się przydaje np.jak się pracuje przy zapalonym świetle

Regulacja jasności przy LCD nie jest taka dobra

LED to jest matryca LCD + diody LED podświetlenie zamiast lamp jak w LCD

Monitor 24" + TV to 950zł~ samsunga