Monitorowanie dysków w RAID w czasie rzeczywistym

Witam, poszukuję programu który będzie uruchamiał się razem z systemem i działał w tle oraz który na bieżąco będzie monitorował pracę moich 2 dysków pracujących w raidzie (mirror). Chodzi o to aby uniknąć sytuacji gdzie jeden dysk sobie padnie, ja nie zostanę o tym poinformowany aż do czasu aż drugi poleci razem z moimi danymi. Przeszukałem już trochę internetu ale nie znalazłem nic co by spełniało wszystkie moje wymagania. Program może być płatny ale wtedy musi być spolszczony. Z góry dziękuję za zainteresowanie, Pozdrawiam.

Witam,

Może powiedz w czym masz ten mirror zrobiony? Jaki system, jaka platforma sprzętowa?

Pozdrawiam,

mr-owl

System win 7 64bit, 2 dyski po 1 TB. Komputera nie mam teraz przy sobie więc jeśli potrzeba jeszcze jakiś informacji to proszę napisać ja przy najbliższej okazji sprawdzę.

Czy RAID został ustawiony na jakimś dodatkowym sprzętowym kontrolerze i jest niezależny od Windowsa, czy to jakiś RAID tzw, programowy? Jak wspomniano w zależności of platformy/zastosowanego rozwiązania monitorowanie może się różnić - dla Windowsa RAID może być całkowicie “przestroczysty” (system “pisze” do wystawinego przez kontroler RAID RAWu a nie gada bezpośrednio z dyskami), więc może być potrzeba odpytania kontrolera RAID.