Monitorowanie SMART na Windows Server 2012 R2

Witam.

Posiadam mały serwer w domu działający pod kontrolą Windows Server 2012 R2. Czy jest możliwość w samym Windowsie ustawić monitorowanie parametrów SMART dysków twardych? Chciał bym automatycznie dostawać emaile w wypadku pojawienia się bad sektorów. Naciągając pytanie, miło by było również dostawać powiadomienia o temperaturach innych podzespołów, użyciu procesora oraz pamięci RAM.

Czy Windows Server 2012 R2 posiada wbudowaną taką funkcje, czy muszę szukać osobnego programu?

Zewnętrzne oprogramowanie. Jeśli inwestowałeś w server, to dodatkowe oprogramowanie tego typu nie będzie problemem. Polecam Hard Disk Sentinel

W serwer dużo nie inwestowałem. Złożyłem go z używanych części, a 2012 R2 dostałem z dreamsparka.

Poszukuje raczej darmowego oprogramowania.

To jest typowy składak (tj. zwykły pecet z Windows 2012), czy typowo serwerowa maszyna (tj. np. DELL, czy inny HP?).

Składak z Win Server 2012 R2

Pytam się, bo serwery (w sensie hardware) najczęściej mają dedykowane narzędzia. Spróbuj tego, bezpłatne narzędzie od Acronis, ma też powiadomienia via email.

http://www.acronis.com/en-us/personal/hard-drive-health/

Możesz uruchomić agenta SNMP (jako usługę), a potem korzystać z czegoś do monitoringu sieci.

Potem tylko konfigurujesz powiadomienia czy mail czy sms i do przodu.

Task scheduller + Powershell (Get-PhysicalDisk –FriendlyName PhysicalDisk <numreDysku> | Get-StorageReliabilityCounter)

Później reakcja na to co było zwrócone i jakiś postmark/sendgrid do wysłania maila.

Taks scheduller ustawiasz na częstotliwość co 5min.

As simple as possible :).