Montaż anteny CB na dachu - luźne rozmowy

Dobry wieczór,

Małymi krokami przymierzam się do zakupu anteny bazowej (Sirio Boomerang 27 A) do mojego radyjka CB (Canva CB-268). Antena przymocowana była by na dachu mojego domu jednorodzinnego do komina. Czy do zasilania wystarczy adapter przejściówka z 220V na 12V oprócz radia, anteny, kabla antenowego i mocowań? Pytam, gdyż nie znam się na tym za bardzo a chciałbym spróbować coś takiego zbudować, gdyż raczej na parapecie zwykłej anteny CB montowanej na dachach samochodów nie warto było by zakładać ze względu na bardzo słaby zasięg :slightly_smiling_face:

Pozdrawiam

Z tego co czytam opis tej anteny nie wymaga ona zasilania. Cudów raczej bym się po niej nie spodziewał (zwykła ćwierćfalówka) i będzie podobnie spisywać się do anteny samochodowej. Jeżeli ja miał bym montować antenę na dachu to założył bym przynajmniej jakieś pół fali. Co do kabla antenowego nie może być to zwykły kabel jak do anten TV, tylko kabel o impedancji falowej 50 Ohmów (kabel TV ma 75 Ohmów). Musisz kupić odpowiednią wtyczkę antenową i ją “zarobić”. Instrukcja:


Następnym krokiem jest zestrojenie anteny do radia. Jest konieczne, gdyż w skrajnych przypadkach niedostrojenia można doprowadzić do spalenia końcówki mocy radyjka. Niezestrojona antena będzie rozsyłać więcej zakłóceń.
Pomocnym przy strojeniu jest przyrząd zwany SWR meter (miernik współczynnika fali stojącej) np najprostszy taki:

Co do zasilania radia nie bardzo łapię co rozumiesz pod pojęciem przejściówka 220 na 12V?
Po pierwsze w naszej sieci jest napięcie 230V, po drugie do zasilania CB radia jest potrzebny zasilacz stabilizowany o odpowiedniej wydajności prądowej (przynajmniej 2 Ampery) i napięciu wyjściowym 13,8V prądu stałego, a nie jakaś “przejściówka”.
Co do montażu anteny na dachu proponuję zastosować obejmy na komin nie wymagające wiercenia:

Również mi się tak wydaje.

Jakiś wielkich wymagań nie mam. Głównie chodzi mi o to, aby był w miarę dobry zasięg (większy od samochodowej). Opinie na temat anteny są różne, ale generalnie pozytywne. Dużo lepiej zapewne poradziła by sobie z odbiorem od zwykłej samochodowej np. Sirio ml-145. Zaskoczyło mnie to, że jeden Pan zapewne mieszkający w bloku na dość dużej wysokości posiadał zasięg maksymalny 40 km w co wątpię.

Owy kabelek musiał bym sobie zakupić jakiś dobry kilku metrowy z zarobionymi końcówkami. Nie zamierzał bym się bawić w zrobienie ich, gdyż się na tym kompletnie nie znam.

Jestem w posiadaniu. Zakupiłem najtańszy i sprawuję się jak na razie prawidłowo.

Mam coś takiego.
przejsciowka
Nie poradziła by sobie ona z zasilaniem Boomerang’a?

Z tymi obejmami to świetny pomysł. Wcześniej miałem na myśli coś takiego:


Twój jest jednak dużo lepszy. Dzięki za nakierowanie :wink:

Zapomnij …
Skoro nie masz pojęcia o elektronice i jej montażu musisz sobie kupić przynajmniej coś takiego:
http://www.konektor5000.pl/index.php?p677,zasilacz-do-cb-radia-12v-6a-80w-wbudowane-gniazdo-zapalniczki

Do poczytania:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic213343.html

Nie ma żadnego zdziwienia, im wyżej zamontowana antena - tym lepszy zasięg na fali bezpośredniej.

Dziękuję za odpowiedź oraz nakierowanie mnie jak to plus minus by wyglądało i co z czym się jadło :wink:

Najmocniej przepraszam za mały odkop.

Mam pytanie dotyczące budowy masztu antenowego. Znalazłem dość ciekawy temat: http://ladnydom.pl/budowa/1,162051,14558206,czy-budowa-masztu-antenowego-wymaga-pozwolenia-na-budowe.html, , gdyż nie jest on dla mnie w 100% zrozumiały. Pozwolę sobie zacytować.

"Antena połączona z budynkiem

Jeśli natomiast sąsiad postawiłby maszt antenowy w taki sposób, aby był on połączony z budynkiem (na przykład na dachu), to mógłby to uczynić zgodnie z wymogami prawa i wystarczyło, aby w tym celu złożył u miejscowego starosty zgłoszenie (dotyczy to konstrukcji o wysokości powyżej 3 metrów; przy niższych masztach zgłoszenie nie jest wymagane)."

Z tego zdania rozumiem, że sama rura (maszt) do wysokości 3 metrów od samego dachu nie wymaga żadnego zgłoszenia, a jak temat by się potoczył jeżeli zamontowałbym na końcu swojego masztu (1,5m) antenę o wysokości 2,70m? Koniecznie musiałbym to zgłosić?

1.5 + 2.7 = 4.2
4.2 > 3

Nie mniej jest to oparte tylko na danych które podałeś.

Tak, tyle by mniej więcej wychodziło. Skoro piszą, że ma być do 3m to do 3m a nie 4,2m :smiley:. Nie chciałbym aby jakiś sąsiad czepiał się spraw budowy i zezwoleń. Nie ze wszystkimi jestem na TY, więc różnie by mogło to się potoczyć.

Odświeżam