Montaż dysku w obudowie

Mam obudowę Silentium PC Regnum RG6V EVO TG ARGB Regnum RG6V EVO TG ARGB : SilentiumPC chciałbym w niej zamontować drugi dysk twardy 3,5 cala. Jeden jest zamontowany w dolnej części obudowy na dole, a drugi zamontowałem nad nim w tej dolnej komorze. Jako że do tej pory instalowałem tylko HDD montowane śrubami z boku (przedniej części obudowy) a tu jest wersja do montażu górnego/dolnego to mam pytanie. Czy między tą płytką z otworami do której przykręcam dysk a podzespołami dysku powinien być jakiś minimalny odstęp żeby żadne elementy elektroniki dysku nie stykały się z obudową? Czy też spokojnie mogą wszelkie elementy dysku dotykać do tej płytki i nic nie powinno się dziać?


Teoretycznie dysk jest tak zrobiony, że minimalny dystans po przykręceniu zostaje. Farba jest też izolatorem. Z drugiej strony, jak dasz kartkę papieru na elektronikę dysku, nic się nie stanie. Niektóre laptopy np. dają folie albo folie z aluminium na elektronikę.

Ok a można HDD 3,5 cala montować do góry nogami?

Możesz zastosować takie podkładki:


Teoretycznie tu też są takie dystanse w komplecie :slight_smile: i nawet je zamontowałem tylko nie mam pewności czy nic nie będzie dotykać :slight_smile:

Nie zaleca się montowania HDD 3. 5" do góry nogami. Teoretycznie powinny działać ok. ale system usuwania zanieczyszczeń jest tak pomyślany, że lepiej sprawuje się przy standardowym położeniu. Tym niemniej widywałem stare dyski pracujące latami pionowo, bokiem czy do góry nogami i działały.

To czego najbardziej nie lubią dyski to oprócz wstrząsów, wysoka temperatura i kurz. Kurz jest gorszy od temperatury i to znacznie. Dlatego lepiej przykryć elektronikę, niż zostawiać kratki a jeszcze gorzej jest wentylować dyski. Wieloletnie doświadczenia Google w trakcie użytkowania serwerów jasno pokazały, że dyski chłodzone wentylatorami padały o wiele częściej niż te cieplejsze, ale bez wentylacji. Dotyczy to dysków HDD 3.5".

Zatem chłodzenie raczej przez zapewnienie radiacji.