Montaż HDD - tłumienie drgań

Witam.

Przyszedł czas na poprawienie kultury pracy twardych dysków

oraz innych podzespołów PC-ta.

  1. wymiana obudowy, (Sharkoon Rebel9 ECO),

  2. wentylacja obudowy (kilka dobrych wentylatorów na gumowych kołkach),

3. antywibracyjny system montażu dysków twardych.

Chciałem wymienić opinie na temat punktu 3.

Interesuje mnie co sądzicie o kilku poniższych rozwiązaniach :

- HDD Vibe-Fixer II,

- HDD Vibe-Fixer III,

- HDD Stabilizer II SCY-HDS2

podanych na stronie http://4max.pl/grupa.asp?gg=18

Obudowa Sharkoon Rebel9 posiada zatoki 5,25" (odpowiada mi to).

Powyższe rozwiązania pozwalają na montaż HDD w tego typu zatokach.

Poza tym przedni nawiew odbywałby się za pomocą wentylatora 120 mm,

który mógłby od razu chłodzić zamontowane dyski twarde (3 sztuki).

Może są jeszcze inne propozycje ?

Maryś

1 masz za dużo kasy

2 nudzi ci się

3 oba punkty wyżej ?

zakreśl właściwe …

jak ci dysk skacze w budzie to go dobrze przykręć a nie zabawa z jakieś tam “tłumiki drgań”

Ja proponuje inne rozwiązanie zwłaszcza w okresach letnich

jeśli masz w pokoju ciepło anyway to co Ci da zwiększona ilośc wentylatorów tylko i wyłacznie więcej hałasu

Ja mam na stałe otwarta obudowę i na przykładzie C2D 4400 @ 3 GHz podaję temperaturę przy pracy pod windowse - maks 35stC !!

oczywiście miedziany wentyl pentagrama Q100

otwarta obudowa zmniejsza temperaturę i przedłuża żywotność komputera

mało tego brak jakichkolwiek wentylatorów dodatkowych wycisza omputer maksymalnie

jeśli jednak chcesz wkładać wentyle to TYLKO i wyłącznie minimalnie 12cm bo one generują najmniesze szumy ( im większy tym lepszy - zazwyczaj )

Twarde dyski teraz wmiarę ciche i mocowanie ich na jakiś bzdetnych antywibratorach jest bez sensu z prostej przyczyny

bo guma nie przewodzi ciepła tak jak to masz przy dokładnym skręceniu dysku do obudowy

:shock:

ciekawe rzeczy kolega opowiada …

Pozwoliłem sobie na zacytowanie całej Twojej wypowiedzi, ażeby została dla potomnych (bez możliwości korekty).

Co do tej wypowiedzi zakreślam punkt 4 - BEZ KOMENTARZA

Co ma otwarta obudowa do żywotności PCeta chyba tylko jest głośniejszy i szybciej sie kurzy:)

Głośniejszy - nie zawsze ? Nie raz różnica jest nie słyszalna.

Szybciej się kurzy - od czego ma się odkurzacz.

A to ma otwarta obudowa do żywotności że czym mniejsza temperatura podzespołów tym większa ich żywotność… bez odpowiedniej wentylacji podzespoły mogą się smażyć w obudowie otworzenie jej da im oddechu :mrgreen: :mrgreen:

ja przy otwartej obudowie mam temp dysków w okolicach 45 i 50 stopni a przy zamkniętej odpowiednio 35 i 40 stopni (dla dwóch dysków)

i jak to dnetsky wytłumaczysz ?: P

ano bardzo prosto : cyrkulacja powietrza jest o niebo lepsza przy zamkniętej obudowie: z tyłu mam wiatrak wyciągający powietrze a z przodu obudowy otwory przez które powietrze jest wciągane.

Twoja teoria się wogole nie sprawdza :twisted:

Ktoś tutaj się nie uczył o cyrkulacji powietrza. Otwarta obudowa - a jak ci do niej wleci jakiś robal, np. w wentylator od procka? Poza tym przy otwartej obudowie zbiera sie większa ilość badziewia z zewnątrz, a zamknięta obudowa to ogranicza.

… wróćmy na właściwe tory.

Zamknięta czy otwarta obudowa nie jest tematem wątku.

Czy rzeczywiście wszyscy montują dyski “na sztywno” ?

Ja tak. Natomiast napęd CD mam na gumowych zaczepach, bo dosyć mocno wibrował.

Nie, jeden mój dysk leży na dole obudowy a drugi na podłodze :stuck_out_tongue:

Ja mam na

btw.

Wiadomo że zamknięta jest lepsza kiedy ma się wiatraczki to jest jasne :mrgreen: :mrgreen:

ja mam na “pół sztywno” jeśli tak można nazwać.

tak już jest w obudowie HP którego mam

do boków obudowy HDD przykręciłem śrubki odpowiednie, który były już razem w kompie i dysk wsunąłem w prowadnice, mały luz jest ale dysków nie słychać i nie wibrują

co do tego że w zamkniętej masz mniejszą temperature dysków … to facet wróć do szkoły na lekcje fizyki poczytaj sobie coś na temat oddawania ciepła przez ciała

bo uważam że gadasz Waśc bzdury

jasne jak se wstawisz 4 wentyle z przodu i 4 z tyłu to będziesz miał mniejszą

ale chyba na zewnątrz z przodu :slight_smile:

i dodatkowo samolot zamiast komputera

komputer działa jak odkurzacz czy tego chcesz czy nie

więc MOJA teoria jest słuszna i nawet nie nazwałbym ja teorią

tylko praktyką

a jeśli chodzi o ilośc kurzu w otwartm kompie to powiem tak

jak jestes brudas i nigdy nie odkurzasz to i bedziesz miał kupe kurzu zarówno w zamkniętym kompie jak i otwartym

a ja w otwartym jak odkurzam raz na tydzień mieszkanie machne 3 razy komputer dodatkowo

i mam zawsze czyściutko że jeść można w środku

pozdrawiam

Jeśli masz odpowiednią wentylację to otwarcie obudowy zwiększa temperatury w środku. U mnie tak np +3-4 stopnie wzrastają. Wystatczy logicznie rozłożyć wentylatory aby mieć tak dobry efekt…

i poukładać kable żeby były rozłożone nie na środku tylko na boki :wink: żeby nie przeszkadzały powietrzu :wink:

To miało duże znaczenie dla przepływu powietrza kiedy używano taśmy ide, obecnie układanie kabli ma bardziej znaczenie estetyczne.

ale jak dasz kabel 20+4pin na środek budy to będzie trochę blokował to powietrza no nie?

Nie bo nawet w najtańszych masz go w miare splecionego…

A co do tematu to Revoltec Hard Drive Silencer polecam. Nie dość że robi jako zawieszenie dysku twardego to jeszcze nieco go chłodzi.