Montowanie drugiego dysku Ubuntu GNOME 14.04

Hej,

mam problem z zamontowaniem drugiego dysku na Ubuntu 14.04. Wcześniej miałem zainstalowane na SSD WIn10 ale wgrałem zamiast tego Ubuntu, drugi dysk służył na dane tylko. Po instalacji chciałem go odpalić ale dostaje komunikat :

Error mounting /dev/sdb1 at /media/przemyslaw/B21AA6E51AA6A6371: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sdb1" "/media/przemyslaw/B21AA6E51AA6A6371"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sdb1': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

Kiedyś miałem identycznie gdy miałem Ubuntu obok Win8 zainstalowane, po wyłączeniu fastboota problem zniknął, na WIn 10 chyba fastboot włączony byl, nie mam jak go wyłączyć bo systemu nie ma już, możliwe jest że pilki po WIn10 zostały i psuja wszystko? Da się to usunąć bez formatowania?

Z góry dziękuję za pomoc

Pierwszy komunikat mówi chyba, że nie wyłączyłeś systemu normalnie, tylko go zrestartowałeś. Jest wiele sposobów na naprawę Windowsowego systemu plików spod GNU/Linux, lecz kiedyś tylko pewne komercyjne rozwiązanie było dostatecznie dobre. Te rozwiązanie wymagało natywnego sterownika NTFS od Windows.

 

Drugi komunikat mówi, że nie masz uprawnień do tej operacji. Jak już naprawisz system plików, to użyj sudo, by zamontować.

 

Ostatni komunikat mówi, że możesz mieć dostęp do danych tylko do odczytu, jeśli użyjesz opcji -ro.

Próbowałem z terminala:

sudo ntfsfix /dev/sda1

Dostaje:

Refusing to operate on read-write mounted device /dev/sda1.

Polecisz jakąś metode? Będę wdzięczny bardzo. Już mnie to denerwować zaczyna i chyba sformatuje ją pod cos linuxowego ale mam masę danych do przenoszenia…

Wcale nie ma tutaj komunikatu o wyłączeniu systemu normalnie tylko że system został zahibernowany lub że działa mechanizm fast startup znany z Win 8/10 http://www.eightforums.com/tutorials/6320-fast-startup-turn-off-windows-8-a.html niestety żeby używać partycij windowsowych na Linuksie trzeba go wyłącztć.

Po prostu skojarzyłem, że metadane, to mogą być wpisy w dzienniku. Nie kojarzę zbytnio NTFS i nie pamiętam czy obsługuje księgowanie.

Ja też nie ale wystarczy przeczytać resztę komunikatu i wiadomo o co chodzi.

Wiem że fast Startup psuje, jak miałem dual boota z Ubuntu to też musiałem to wyłączyć by korzystać z dysku. Nie pomyślałem by wyłączyć to przed wgraniem na dysk Ubuntu zamiast Win10, mogę z tym coś zrobić teraz gdy nie mam już Windowsa?

A, w tym przypadku chyba najlepiej będzie zamontować partycję tylko do odczytu, skopiować dane i sformatować ją na nowo:

mount -o ro /dev/sdb1 /mnt

Chyba zrobiłeś sytuację, w której nie wyłączyłeś Windowsa jak należy i go usunąłeś, przez co partycja NTFS dalej trzyma dane hibernacji. Jedynym sensownym rozwiązaniem, które przychodzi mi do głowy, to kopia danych i format tej partycji, co zostało zaproponowane wyżej przez dragonn.

Dzieki za pomoc, to formatuje ale w miedzyczasie sie nowy problem pojawil :confused: Po zainstalowaniu aktualizacji system sie nie uruchamia sa tylko dwa komunikaty :