Montowanie partycji Ext2 pod ubuntu

(Siekierezada1) #1

Witam

Mam obecnie taki lekki problemik. Jak juz pisałem w jednym temacie chciałem sie pozby¢ partycji Recovery dla windowsa Visty (bo nie zrobilem backupu przy pierwszym uruchomieniu i gość z Acera powiedział że teraz to juz tego nie zrobie takze powiedziałem tej partycji papa) i się pozbyłem. Problem powstał gdy chciałem ta partycje stworzyć w systemie ext2. Pod vista programem do obslugi ext odczytuje i zapisuje co chce na tej partycji ale na ubuntu juz nie...Nie mogę się dostać na ta partycje wogole.. Pisze mi że nie ma ona oznaczeń partycji NTFS. Co jest w sumie normalne bo to jest partycja ext2. Zatem moje pytanie brzmi, jak ustawić partycję ta pod ubuntu aby system ją widział i dało się na niej pracować?? Czy zmiana na ext3 pomoże czy raczej nie?? yo

(Kaka') #2
# mount -t ext2 /dev/partycja /punkt/montowania

Spróbuj powyższego. Jak zamontuje, dodaj odpowiedni wpis do fstab.

(Siekierezada1) #3

Dobra no to tak:

odpalilem to co dales i zadziałalo zamontowało się, potem odpaliłem fstab i tam widze ze jest zapis że ta partycja jest odczytywana jako ntfs... co jest bzdurą zatem skasowałem ten zapis i teraz jak odpalam ubu to pojawiaja mi się na dole w pasku startu dostępne dyski i ten ext2 jest do zamontowania. Jednak tym razem nie musze już robić tej ścieżki tylko po prostu klikam zamontuj z pozycji uzytkownika i się montuje... zatem już jest lepiej niż było. Jednak teraz co za wpis mam dodać w fstab aby dysk montował się automatycznie na starcie?? hmm?

(Kaka') #4

Pomyśl nad tym. Spójrz na inne wpisy w fstab, poczytaj dokumentację, a na pewno zrobisz poprawny wpis.

(Siekierezada1) #5

nie no jasne... juz probowalem prawie ze kopiowac wpisy do podobnych partycji ext3 ale jeszcze nie wyszło ale ok pokombinuje.. ot sadzilem ze dasz mi na tacy.. :stuck_out_tongue:

(matiit) #6

To ja Ci dam prawie na tacy

/dev/sda1 /mnt/hda1	ext3 noatime,defaults 0 0

zmieniasz tylko urządzenie i miejsce montowania

(Siekierezada1) #7

matiit specjalisto! dzieki ale tak sie szczesliwie złożyło że sam doszedłem do tego dzis z rańca.. ale i tak dzieki za odp. yo