Montowanie partycji w /home


(Tomasz206) #1

Czy da się zamontować dysk na /home/user/Obrazy tak aby każdemu użytkownikowi zapisywało dane w Obrazy(tylko) na jednym dysku. Np. użytkownik adam i jurek zapisując coś w swoim katalogu Obrazy zapisywali na osobnym dysku(jednym).


(TestamenT) #2

Możesz, tylko trzeba zamontować dysk w jakimś katalogu z odpowiednimi uprawnieniami żeby użytkownicy mieli do niego dostęp i wpisać go w fstab aby montował się za każdym razem.

No i utworzyć dowiązanie symboliczne do tego katalogu gdzie jest zamontowany dysk.

I takie dowiązanie należy utworzyć każdemu użytkownikowi.


(Tomasz206) #3

Tnx.

Tylko czy nie można bylo tak zrobić aby było to jakby z automatu aby określony katalog w katalogu domowym zapisywał w osobnej partycji?


(TestamenT) #4

Każdą partycje możesz zamontować w dowolnym miejscu tylko trzeba ją wpisać w fstab. Nie da rady że tworzysz katalog i automatycznie jest inną partycją.


(roobal) #5

Koledze chyba chodzi o to, że jak wrzuci coś do Obrazy, to wrzuca to na jakąś partycję, jak wrzuci coś do Dokumenty, to wysyła to też na tę samą partycję. Oczywiście można to zrobić, wystarczy partycję zamontować w dowolnym katalogu, np. /media/wspolny_dysk/, utworzyć na tej partycji katalogi jakie potrzeba, a w katalogach domowych porobić dowiązania symbilczne (coś co w Windows nazywa się skrót).

Przykład:

# Partycja montowana w katalogu /media/wspolny_dysk;