Mostek, klient linux

Witam, mam pewien problem przy budowaniu sieci w oparciu o mostek na jednym z komputerów.

Najprościej mówiąc, komputer A (Windows 7) ma 2 karty sieciowe, Wireless i zwykły LAN. Poprzez wireless jest podłączony do AP, poprzez LAN do switcha skąd dalej do innych komputerów. Internet jest dostępny przez WLAN, wiec w celu udostępnienia go pecetom w LANie, założyłem mostek pomiędzy dwoma kartami. Mostek jest skonfigurowany na pobieranie adresu sieciowego od Access pointa

Komputer B ma 2 systemy operacyjne - XP i Unix (próbowałem na rożnych dystrybucjach - ubuntu 10.10, Fedora, knoppix(live)). Karta sieciowa (LAN) jest skonfigurowana na pobieranie adresu sieciowego z Access pointa, tak jak “serwer” pośredniczący z mostkiem (win7).

I teraz problem - zarówno XP jak i Linux maja ustawione te same ustawienia w karcie sieciowej, (dhcp), ale Internet jest dostępny tylko z poziomu Windows XP. Na Unix nie działa ani pingowanie Access Pointa, ani żadna inna usługa sieciowa. Na xp działa i to i to.

Zwracam sie do was, może macie jakiś pomyśl. Topologia sieci wydaje sie OK, skoro na XP wszystko działa. Jedyny problem to jak zmusić linuxa do pracy. Osobiście jedyne, co mi przychodzi do Glowy to fakt, ze mostki utworzone za pomocą narzędzia wbudowanego w Windows (z poziomu panelu “Siec”, tam gdzie widać karty sieciowe) mogą być kompatybilne jedynie z systemami Windows. Jeśli tak jest, to prosiłbym o polecenie jakiegoś oprogramowania do tworzenia mostków (serwer Proxy odpada, nie wszystkie usługi są wtedy dostępne)

@edit

poprawiłem gramatyke lol

W jaki sposób konfigurujesz sieć na Linuksie? Ręcznie czy przez Network Managera, Wicd lub coś innego? Zamiast mostkować karty nie lepiej by było udostępnić połączenie sieciowe?

Pozdrawiam!

Z uwagi na fakt, że Windows xp ze standardowymi ustawieniami (z włączonym dhcp i automatyczna konfiguracja sieci) działał prawidłowo, w ubuntu pozostawiłem konfiguracje menedżerowi. W reszcie próbowałem z poziomu konsoli ustawić adres IP, bramke (ip serwera) i maske podsieci (fedory i knopixa użyłem do testów, nie jestem oswojony z tymi dystrybucjami, szybciej mi było użyć konsoli :wink: ).

Z udostępnianiem próbowałem użyć programów takich jak winproxy, czy wingate, ale miałem problem z działaniem niektórych usług (np pobieranie z repozytoriów), postanowiłem więc spróbować tego mostkowania. Mógłbyś powiedzieć dlaczego uważasz udostępnianie łącza za lepszy sposób? Nie za bardzo rozumiem jaka jest między tymi dwoma pojęciami różnica, dopiero się uczę :slight_smile:

Chodziło mi bardziej o opcję udostępniania połączenia w systemach Windows :slight_smile: W sumie mostek może być, a chodziło mi bardziej żebyś to też sprawdził.

Gdy włączasz udostępnianie łącza, komputer staje się prostym routerem, natomiast mostkowanie działa podobnie jak switch. W przypadku routerów można łączyć ze sobą różne sieci, np. sieć LAN z siecią WAN lub dwie różne podsieci LAN, w przypadku mostka można łączyć segmenty tej samej sieci.

Pozdrawiam!