Mostek na płycie przegrzewa się

Zmieniłem chłodzenie BOXowe procesora na alternatywne na płycie Foxconn P35. Nie mogłem podpiąć nowego radiatora, dlatego dla wygody zdjąłem radiator zaznaczony na zdjęciu (chyba któryś z mostków - nie znam się). Pod radiatorem była pasta (najprawdopodobniej silikonowa). Po założeniu chłodzenia na procesor, założyłem też radiator na mostek, uprzednio go czyszcząc i nakładając pastę (Zalman). Po włączeniu temperatury jako tako w normie (SpeedFan), jednak radiator mostka gorący jak diabli - nie można go utrzymać w palcach dłuższej chwili. Ta płyta nie ma zdaje się czujnika na tym elemencie. Z czasem komputer zaczął się zawieszać. Co może być przyczyną tak gorącego radiatora - przyznaję, że przed zmianą chłodzenia CPU nie sprawdzałem jak rozgrzewa się radiator obok.

Zdjąłem jeszcze raz radiator, jeszcze raz wyczyściłem (uprzednio pasta moja była dobrze rozprowadzona), nałożyłem ponownie pastę i założyłem radiator ponownie.

Jakieś sugestie co zrobiłem nie tak…

foxconnp35afullboard.jpg

Skoro radiator jest gorący to znaczy, że dobrze spełnia swoją funkcję. Jeśli przez to zawiesza Ci się komputer - kup nowe chłodzenie na chipset, ewentualnie mały wentylatorek do przykręcenia na fabrycznym radiatorku.

OK. Tylko dlaczego nagle zaczął się zawieszać. Też domyślałem się, że jak jest gorący to znaczy, że dobrze przewodzi.

Poniżej temperatury tuż podczas gry… nie do końca wiem co się nagle zaczęło dziać…

temer.jpg

Nie ukruszyłeś rdzenia na mostku?

Rdzeń cały bo mu się przyglądałem po czyszczeniu. Pasty nie ma za dużo. Z drugiej strony, gdyby było za dużo to chyba by tak nie przewodziło. Od ostatniego pastowania na razie się nie zawiesił (podczas gry - dziecko cały czas testuje)…

Temperatury chyba w porządku w SpeedFanie? Czy coś można poprawić ?

Pomny Remote 2 (nie wiem od czego to może być) temperatury są w normie.

OK. Będę obserwować ten mostek jakiś czas. Ewentualnie jak piszesz założę jakiś mały wiatrak.

Ogólnie wymieniałem chłodzenie procesora i wiatrak obudowy bo chciałem wyciszyć pracę całej jednostki. Kupiłem wentylator AAB 120mm na tył obudowy bo stary CoolerMaster już zaczynał wyć…

AAB był cichy dopóki go nie przykręciłem. Głośniej robi się po jego montażu bo cały impet wiatru przechodzi przez dziurkowaną blachę obudowy i powoduje hałas… Nie o taki efekt akustyczny mi chodziło, zwłaszcza że nie mam kontroli nad obrotami tego wiatraka. Wycinać obudowy nie będę, więc chyba muszę się pogodzić z tym szumem…

Jak nie chcesz ciąć obudowy, zakup kontroler obrotów. Wydatek w sumie niewielki ale za to jaki przydatny :).

Możesz użyć do zamontowania wentylatora do obudowy gumowych kołeczków zamiast śrubek. Będzie ciszej.

Ale to nie przez wibracje hałasuje, tylko przez przechodzenie wiatru przez szczeliny obudowy…

CeMeNT nie chcę już więcej inwestycji w tym komputerze… jednak coś wymyślę… :wink:

Witam,

Chipset jest “kołkowany” ? bo tu może leżeć problem… Pomimo nowej pasty itd chipset może leżeć “pod kątem” względem układu chłodzenia,.Sprawdź poprawność montażu radiatora oraz tego, co masz na procesorze. Obydwa są blisko siebie, więc prawidłowym wynikiem jest, że się grzeją wzajemnie.

Azi

Radiator jest połączony dźwigienkami sprężynowymi i na moje oko przylega na całej powierzchni. Z drugiej strony nie wiedziałem, że mostek może się tak okrutnie grzać zachowując temperatury w normie.

Radiator na CPU też dobrze założony IMHO… Ciekawe jest to, że CPU ma lekko podwyższoną temperaturę do poprzedniego chłodzenia - domyślam się, że pasta się jeszcze nie wygrzała. Za 2 tygodnie sprawdzę ponownie, powinno być lepiej. Drugą sprawą która mnie jeszcze zastanawia to fakt, że pomimo normalnych temperatur na CPU radiator:

http://allegro.pl/aab-cooling-super-sil … 60434.html

jest praktycznie zimny - zacząłem zastanawiać się jaki jest sens pracy wentylatora na tym coolerze…

To mocowanie na druciki jest dość pewne, więc pasta raczej na pewno przylega całą powierzchnią do mostka (no prawie, bo zapewne podstawa radiatora nie jest wyszlifowana i są szczeliny).

Zapewne cooler nie jest zimny, tylko tak Ci się wydaje z powodu opływającego go chłodnego powietrza z wentylatora.

CeMeNT , oczywiście nie twierdzę, że jest całkowicie zimny :wink: nie zamierzam odłączać od niego zasilania bo to w tej chwili najcichszy element jednostki. Radiator GPU jest dosyć ciepły, ale tu nic nie będę grzebać, za dużo inwestycji w ten nie nowy już sprzęt

Karta graficzna taka jak tutaj:

http://allegro.pl/galaxy-geforce-8800gt … 70036.html

W zasadzie na tą chwilę ta jednostka jest poligonem doświadczalnym dla jednostki, którą będę składał dla siebie w przyszłym tygodniu - priorytet - cisza jednostki.