[Motorola Moto G50 5G] Powolne funkcjonowanie, a ładowanie

Reflash to postawienie systemu od nowa. Dane stracisz.

Kiedyś kupiłem, co prawda bardzo promocyjnie, motkę e32s w najuboższej wersji. Muł jak cholera, zdecydowanie za mało RAMu i co gorsza nie da się wrzucić innego softu niż oryginalny bo bootloadera na tą chwilę nie można odblokować. Gdyby nie to, to byłby idealny telefon pod nawigację offline.

Taką samą sytuację miałem z Nokią 5.1, tyle że tam fabrycznie chodził chyba Android 8 i po aktualizacji do Androida 10 też nagle stał się nieużytkowalny. Ale na szczęście dało się wgrać custom rom’a i po wrzuceniu konkretnie AOSP 10, to jest oficjalny android bez usług google’a, chodzi jak trzeba. 2 wersje systemu w górę robią sporą różnicę XD

Teraz nasunęła mi się jeszcze jedna myśl. Nie wspomniano o tym jeszcze w tym wątku. Motorole, między innymi G50 też, ma coś takiego:
Ustawienia → System → Wydajność → RAM boost
Dobrze mieć to włączone. To tworzy coś na wzór pliku wymiany znanego z Windowsa / swapa znanego z Linuksa. Przydatne narzędzie, ale na co to autorowi, jeśli ten ewidentnie nic nie robi poza narzekaniem… Albo może nie jest aż tak źle XD

U mnie nie zanosi się żeby była jakaś aktualizacja co też nie ma aktualizacji zabezpieczeń.

Ale jak by może nie było aplikacji systemowych pt. usług Google to może by lżej funkcjonowała G50.

Ale jeszcze zgłębiłem temat i jak zmniejszyłem limit procesów w tle w Opcjach Programisty do 4

To powiem Wam że nie ma owych zawieszeń, powolnej pracy po nocy jak również że aplikacja nie odpowiada jak. np GMail

GMail Nie Odpowiada

. Z tym że nie wiem jakie to ma pozytywne i negatywne skutki że zmniejszyłem limit procesów w tle do 4?.

Kiedy powiem że miałem włączoną opcje RAM Boost (aktualnie mam wyłączoną)

i nie zauważyłem zbytnio żeby pomimo dodania 1 GB pamięci coś nie coś było lepiej, mam z kolei włączoną opcje Szybkie Uruchamianie

Czy coś ta opcja wnosi do szybszego uruchamiania aplikacji… może widać lekką różnicę.

Ja to akurat wyłączone mam.

A co się zmienia w funkcjonowaniu smartfona jak zmieni się limit procesów w tle w Opcjach Programisty do 4?.

Nie testowałem ale jak masz za dużo aplikacji działających w tle to ta opcja powinna ubijać „nadmiar”. Lekarstwem na to jest pozbycie się zbędnych appek np fejsa, allegro, xkoma, biedronkę, lidla i masę innych stron można przeglądać przez chrome’a i użytkownik wcale nie potrzebuje tylu apek.

Tak, ale to jest takie „niezintegrowane” z Androidem. Jak Messenger czy WhatsApp funkcjonuje w wersji webowej pod względem powiadomień czy rozmów video? Powiadomienia Push - niby są w przeglądarce, ale - przynajmniej u mnie - nie zawsze to działa. Może dobre to jest, jak sklep czy dana usługa posiada tzw. PWA, czyli aplikację progresywną. Na przykład forum DP ma PWA, ale już aplikacji mobilnej nie posiada…

Mam spowolnienie na realme c11 android 10 powodem je włączenie wi fi w telefonie po nocy tylko włączam telefon żeby się zaświecił nie przesuwam palcem aby odblokować dopiero robię to po kilku minutach ja wi fi się włączy w telefonie. To się tyczy spowolnionego internetu, telefon działa płynnie. Tak tylko napisałem może się przyda.

A co tam masz „zintegrowanego”? Taka appka Facebooka, Instagrama, Biedronki czy innego Lidla to prawie jak zwykły interfejs webowy XD ludzie zapychają sobie telefony g*wnem i sami sobie są winni. To tak samo jak z zużywaniem się baterii. Mówi się że niskie temperatury szkodą np telefonom, nikt nie zastanowi się że telefon zawsze nosi się dosłownie przy sobie i niskie temperatury szkodą tak na prawdę tylko akumulatorom w autach. I często widuję że ludzie katują te telefony ultra szybkim ładowaniem siedząc przy tym na Youtubie w trakcie ładowania co jeszcze pogarsza sprawę i o to wiele bardziej niż temperatury bliskie 0.

W ogóle nie funkcjonują, bo kolego mylisz pojęcia. Messenger nie jest appką porównywalną z appką od Biedronki. Messengera nie da się używać w wersji webowej, przynajmniej nie na androidzie, bo od razu wywala do sklepu play i właściwie nie ma to sensu. Na KaiOSie być może odpalisz messengera w tle. Telefon docelowo ma służyć do komunikacji w czasie rzeczywistym a nie do szejkowania promocji w Biedronce XD


Ale odbiegliśmy od tematu. Jak tam @asziatko, jakieś postępy?

Chwilowo mnie nie było.

U mnie przyznam że nic lepiej jak było. Już nawet zmieniłem Launcher’a na Launcher Microsoft’u i może coś lepiej jest ale nie wiele, inaczej szybciej uruchamia się aplikacja Aparat niż na Launcher’ze Motoroli.

Tu jedną myśl podsunął @koczur że może to mieć związek z

Że jak po nocy się odblokowuje się smartfona to zanim Wi Fi się włączy to jest takie spowolnienie.

Chodź u mnie też jak pisałem wcześniej pojawiają się momenty że „Aplikacja Nie odpowiada” czy też „Aplikacja Czeka”.

Chodź osobiście nie mam aplikacji FB i innych wszelkich aplikacji lojalnościowych (tylko Payback). Nie mam także aplikacji WhatsApp, Messenger’a.

Aplikacji, których nie używam mam wyłączone powiadomienia jak również dostęp do Sieci.

Jak Robert Nawrowski w jakimś swoim filmie mówił:

Twój telefon jest dla ciebie, nie ty dla niego.

Czyli po prostu korzystaj sobie z niego jak uważasz i jak ci pasuje.

Ja do Facebooka i Messengers używam aplikacji u tak będzie, chyba, że na jakimś starszym telefonie.

To byłoby zrozumiałe ale na sporo słabszym telefonie przy wyłączonej transmisji danych i jeśli wifi z jakiegoś powodu wyłączałoby się po ‘uśpieniu’. Ale ja transmisję danych mam zawsze włączoną i u mnie objaw „wyłączania się” wifi po zablokowaniu ekranu nie występował i nie pamiętam żeby była jakaś opcja z tym związana.
Takie spowolnienie miałem na znacznie słabszych telefonach z 4 rdzeniowymi prockami i 2G ramu.
Wyłączasz WIFI i transmisję danych?
Zrobiłeś reflash systemu wraz z wyczyszczeniem danych użytkownika?

@pavlo950 jeśli nie korzystam z Internetu to mam wyłączone Wi Fi czy transmisję danych od Operatora, w nocy także mam całkowicie wyłączone Wi Fi i transmisję.

Ciężko jest złapać co jest tego powodem, jeszcze mi się tak widzi że może to być związane z blokadą ekranu, mam ustawiony PIN i odcisk palca.

Nie dokonałem reflash’u systemu jeszcze się wstrzymałem z tym licząc że może uda się coś zdziałać.

Też mam i nie miałem takich akcji.

Reflash + wipe danych użytkownika. Raczej ciężko zrobić cokolwiek bez tego.

Jestem za. Wiem, ciężkie i angażujące to jest… Jednak może warto będzie? Podobnie z reinstalką Windowsa czy Linuxa na PC. Wszystko przez tą ponowną instalację aplikacji i ich konfigurację, ustawioanie ponoiwne wszystkiego, parowanie Bluetooth itd. Jednak moim zdaniem warto.

Lepiej chyba ma MacOS i iOS, bo po ustaieniach fabrycznych ponownie automatycznie ci pobiera aplikacje, kontakty synchronizuje itd. Na Androidzie także jest sync kontaktów z Kontem Google.

Czy przy pomocy tego oprogramowania Motoroli Motorola Support - Znajdź odpowiedzi | Motorola Mobility, Inc. jest możliwość wykonania całej / pełnej kopii zainstalowanych aplikacji, ustawień, launcher’a zapisanych sieci Wi Fi i urządzeń BT?.

To służy chyba do właśnie reflashu…

A po co Ci kopia aplikacji? Bankową i tak od nowa będziesz musiał aktywować.

Aplikację bankową to tak trzeba na nowo autoryzować, ale czy pozostałe aplikacje zainstalowane przy pomocy oprogramowania Motoroli jest wykonalne jak również ustawień, launcher’a zapisanych sieci Wi Fi i urządzeń BT?.

Nie wiem, nie sprawdzałem ale jeśli chodzi o urządzenia BT to raczej nie, a sieci wifi powinieneś mieć zsynchronizowane z kontem google. Zresztą, hasła do wifi możesz sobie podejrzeć i najwyżej samemu pododawać po sflaszowaniu.