[Motorola Moto G50 5G] Powolne funkcjonowanie, a ładowanie

Witam,

Od pewnego czasu zauważyłem że smartfon Motorola Moto G50 5G dość spowolnił. Spowolnienie jest zauważalne po nocy jak leży z 6 - 8 godzin bezczynnie, a w chwili odblokowania widać spowolnienie, dodam że nie mam żadnych aplikacji optymalizujących pamięć czy też szybkość itp.

Co więcej pełną szybkość smartfon odzyskuje jak się włączy go do ładowania, podczas ładowania wszystkie opcje czy też przeglądanie jest płynne.

A po nocy właśnie widać spowolnienie, co patrzyłem że może jest to spowodowane ustawieniami specjalnymi typu: wyświetlanie aplikacji nad innymi, modyfikowanie systemu ale przyznam że nie wiem która aplikacja systemowa może za to odpowiadać.

Co może być powodem tego że po nocy widać spowolnienie, a podczas ładowania jest wszystko w porządku?.

Restart nie pomaga?

Restart nie pomaga, jak jest ładowany smartfon wszystko jest w porządku, a jak już odłączy się ładowanie widać spowolnienie.

Po odłączeniu ładowarki sprawdź, czy nie masz przypadkiem włączonego Oszczędzania baterii.

Z opcji Oszczędzania Baterii nie korzystam w ogóle.

Co mogłem i co było można posprawdzałem w opcjach czy coś nie jest nie włączone co by było zbyteczne. Wszystko jak patrzę jest tu w porządku, a smartfon odzyskuje swoje możliwości jak jest tylko włączony do ładowania, a jak już nie to niekiedy nawet samo odebranie połączenia jest trudne zanim dotyk zareaguje.

A robiłeś aktualizację z chyba 11 na 12? Jeśli tak to wymuś reflash oficjalnym narzędziem od Motoroli / Lenovo. Miałem G50 (miałem i pogoniłem) i mam teraz dwa egzemplarze G82. We wszystkich trzech przypadkach po wykonaniu aktualizacji systemu o numerek wyżej telefony lubiły się „przywieszać” więc musiałem wykonać albo całkowity reset do fabrycznych ustawień albo reflash systemu.

Poza powyższym w Motorolach jest coś takiego jak „Automatyczne dostosowywanie baterii”, warto się tym zainteresować.

Jeśli reflash itp nie pomogą to wyglądało by mi na problem z samą baterią - bateria nie byłaby w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości prądu dla urządzeniu (co uzyskujemy na ładowarce) przez co urządzenie wpadałoby w „throttling” (efekt znany z przegrzewania się procesorów). Zużycie prądu można sprawdzić za pomocą aplikacji „Ampere” w sklepie Play (niebiesko tło, biały dymek i niebieskie A).

@pavlo950 update do Android 12 miałem już jakiś czas temu, także że działam już na 12.

Nie robiłem wprawdzie nic oficjalnymi narzędziami lub programami Motoroli, a zdradź co to jest reflash?. Czyżby przywrócenie ustawień fabrycznych?.

Fakt faktem zajrzałem jak wspomniałeś o opcji "Automatyczne dostosowywanie baterii” i miałem ją włączoną, wyłączyłem tą opcję i powiem że jest nie co lepiej jak było, zobaczę jak będzie po nocy jak będzie smartfon nie aktywny przez 6 - 7 godzin czy też będzie miał spowolnienie.

Już jaki czas mam zainstalowaną apkę „Ampere” tylko tak jak w ogóle sprawdzić czy bateria się nie przegrzewa?. Ma aktualnie 28*C. I jak sprawdzić czy bateria wytwarza odpowiednią ilość prądu przy pomocy apki „Ampere”?.

Motorolę G50 5G mam od kwietnia 2022 roku i póki co do tego spowolnienia nie miałem z nią problemu, zdradzisz co było powodem że pozbyłeś się dwóch egzemplarzy G50 5G?.

Nie no, źle się wyraziłem :smiley: egzemplarz G50 miałem jeden przez rok czasu i przez rok czasu generalnie dobrze mi służyła. Tylko że pracuję w dużym zapyleniu i wilgoci więc zaczął ją szlag trafiać a zaczęło się od padniętego głośnika. Wysłałem na gwarancję, jak wróciła to pogoniłem i kupiłem na początku 2023 G82. A że niedawno szukałem tableta dla siebie i G82 była w promocji to kupiłem drugi egzemplarz za 799 + powerbank w zestawie (taka promocja na xkomie była) i nie żałuję. Gdyby moja nieuwaga w pracy to G50 służyłaby mi do tej pory - super telefon i długo trzymał na baterii. Teraz telefonu albo w ogóle nie biorę ze sobą gdy idę gdzieś na instalację to używam strunówki jako szczelnego ‘futerału’.

Włącz np Youtube’a w tle na np 1080p, włącz Ampere i zobacz co Ci pokazuje w miejscu „Napięcie” i na górze jak masz zużycie prądu (np -290 mA). Podłącz ładowarkę, amperaż powinien wzrosnąć na +, wyłącz YT i włącz tryb samolotowy. Zobaczysz mniej więcej jaka będzie różnica w poborze prądu. Jak będzie znaczna np powyżej 500mA to można się zastanowić czy ogniwa nie padają. Tak trochę strzelam teraz, ale ewidentnie wygląda mi to słabą wydajność prądową XD

No ja po aktualizacji zresetowałem do ustawień fabrycznych i było ok.

To wymuszenie wgrania systemu za pomocą tego ichniejszego softu. Teoretycznie powinien od razu przywrócić Ci telefon do ustawień fabrycznych ale gdyby się tak nie stało to zrobisz to ręcznie. Jak to ogarniesz to będziemy myśleć dalej.

Tak w ogóle przypomniałem sobie że na padający głośnik nie tylko ja narzekałem ale miałem też problemy z czytnikiem linii papilarnych (średnio co tydzień musiałem „poprawiać” odciski) i portem ładowania (przez zapylenie i wilgoć w pracy widoczna była korozja przez np nie działało mi szybkie ładowanie). Nie miałem takich problemów z wcześniej posiadanym Huaweiem i obydwiema G82.

Przyznam że o update do Android 12 nie zrobiłem resetu do ustawień fabrycznych, tylko jak się zaktualizował system tak już pozostał. Może to też ma wpływ na teraźniejsze funkcjonowanie.

Zapytam jeszcze czy opcja "Automatyczne dostosowywanie baterii” ma być aktywna czy ma być wyłączona?.

Tak jeszcze patrząc na funkcjonowanie i spowalnianie G50 5G to czy folia ochronna na wyświetlaczu może spowalniać działanie?. Pytam z racji że nie wiem czy czasami folia nie robi zamętu ale by nie miało to spójności z ładowanie.

Sprawdzę jeszcze przez apkę Ampere jak piszesz jakie napięcie jest podczas oglądania YT. Dodam że bateria trzyma do 2 dni korzystanie z połączeń, SMS, transmisji danych i Wi Fi.

Nie powinna mieć wpływu.

Ja mam wyłączoną.

Spróbuj.

Chyba na korzystaniu po 3 h max z telefonu.

G50 tak mają. Siedzi tam bardzo oszczędny Snapdragon 480.

Korzystam na codzień z Moto G50 5G i nie jest to 3 godziny dziennie, a więcej. W tym niekiedy jeszcze połączenie z BT i smartwatch. I 2 dni bateria wytrzymuję.

@pavlo950 po wyłączeniu opcji Automatyczne dostosowywanie baterii po nocy nie co lepiej funkcjonuje smartfon nie ma takiego spowolnienia ale jeszcze nie jest to co było.

Po paru dniowym korzystaniu i wyłączeniu wspomnianej opcji "Automatyczne dostosowywanie baterii” niekiedy jeszcze G50 5G łapie powolny start po nocy, ciężko mi jest powiedzieć co może być tego powodem, już nawet wyjąłem kartę pamięci czy ona czasami nie robi zamętu ale czy z kartą czy bez to jest tak samo. Może mam gdzieś jeszcze włączoną zbyteczną opcję (co nie wiem) co powoduje że jak nie jest smartfon używany czy też odblokowywany przez 6 - 7 godzin to ma taki wolny start…

Po wyłączeniu opcji "Automatyczne dostosowywanie baterii” powróciło powiadomienia z aplikacji Listy Zadań i Kalendarza Google - były ale były opóźnione o czym pisałem w tym poście Opóźnione powiadomienia przypomnień z aplikacji Kalendarz Google.

Też nie wiadomo co było powodem dlaczego opóźnionych powiadomień, a okazało się że jak jest włączona nie odpowiednia opcja to zakłóca działanie powiadomień.

A reflash wykonałeś? Pisałem o tym wyżej.

Możesz też powyłączać:


No moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie, ale według mnie wykonywane w ostateczności.

Mam wyłączone niepotrzebne aplikacje podobnie jak u Ciebie.

Reflash wiąże się z utratą wszelkich danych i ustawień aplikacji tak także autoryzacji aplikacji np. bankowych?.

Czy jest to utworzenie kopii i wówczas reflash?.

Przyznam że raczej bez tego się nie obejdzie z racji że po nocy smartfon łapie zawias nie tyle zawias co powolne funkcjonowanie i tak dużej poleży nie używany.

Niby nie bo u mnie reflash jakiejkolwiek wersji Androida - czy to custom rom czy tzn stockowy tzn oryginalny - przechodziło bez utraty danych itp ale i tak lepiej telefon wyczyścić do zera.

Raczej tak niestety… Jednak fon może chodzić potem.

Zgłosiłem problem do Motoroli (gwarancję mam jeszcze do kwietnia br.) opisując cały problem i dokonując zgłoszenia po czym otrzymałem za dwa dni odpowiedź że przedstawiony problem nie dotyczy naprawy gwarancyjnej, a nie właściwego użytkowania urządzenia i oprogramowania, co przyznam się że jestem o tyle zaskoczony że Motorola nie widzi w tym problemu i przerzuca winę na Użytkownika.

Nie wiem co autor miał na myśli pisząc nie właściwego użytkowania urządzenia i oprogramowania - rzucam smartfonem czy mam nie wiadomo ile zainstalowanych aplikacji czy aplikacji niewiadomego pochodzenia?. Przyznam się że nie wiem.

Hm… nie zmienia to faktu że coś jest na rzeczy skoro jak używam smartfona wszystko jest dobrze, aplikacje uruchamiają się płynnie, nie ma zacięć czy zwieszeń się, a jak po nocy to żeby uruchomić aplikację np. GMail’a to zobaczę

Aplikacja GMail zatrzymuje się
Zamknij Aplikację
Czekaj

I ogólnie smartfon jest powolny. Może faktycznie reflash by odniósł jakie pozytywne korzyści - czy robiąc reflash czy oddając na gwarancję to i tak i tak tracę wszelkie dane i autoryzację aplikacji.