Motorola Moto g72 - co to jest i jak to wyłączyć?

Chodzi mi o tę ikonę zaznaczoną w czerwonej ramce. Pojawiło się po aktualizacji androida. Co to jest i jak wyłączyć ,żeby to nie było aktywne. Przejrzałem różne ustawienia ,ale nigdzie nie mogę niczego znaleźć ,żeby to wyłączyć. Mam smartfon Motorola Moto G72

VoLTE jest skrótem od nazwy Voice over Long-Term Evolution lub Voice over LTE. VoLTE umożliwia realizację połączeń głosowych przez sieć komórkową LTE/4G*.

Wcześniej zastosowania sieci 4G ograniczały się do korzystania z Internetu. Na potrzeby rozmów telefon automatycznie przełączał się na sieć 3G lub 2G. Być może przypominasz sobie kilkusekundowe oczekiwanie na to, by zadzwonił telefon odbiorcy. Dzięki VoLTE oczekiwanie do należy do przeszłości.

W sieciach 2G i 3G rozmowy i dane są rozdzielone i nie mogą działać równocześnie. Przykładowo, w czasie rozmowy telefonicznej przez sieć 2G nadchodzące wiadomości SMS zostaną odebrane dopiero po zakończeniu połączenia. W sieci 4G LTE rozmowy i dane działają równolegle, zatem wiadomość SMS zostanie odebrana natychmiast, nawet w trakcie rozmowy.

To cię tylko informuje, że jesteś w zasięgu i automatycznie użyje podczas rozmowy.
Jak chcesz to wyłączyć, to w opcjach połączenia/karty sim musisz wyłączyć 4G/LTE
ale nie polecam, bo jak nie masz dostępu do 5G a 3G zaczynają wyłączać to słabo będzie.

1 polubienie

Zależy z czego ma numer.

Nie musi.

U mnie, na moto G82:
Ustawienia → Sieć i Internet → Sieć komórkowa → VoLTE:

Nic za to nie płacisz, a lepiej słychać i rozmówców i Ciebie. Zostawiłbym jak jest.

Gorzej jak to brandowane Lenovo G72 bez opcji dezaktywacji tak łatwą metodą w zakładce sieci komórkowe (gdy pomijamy wymuszenie 5G bez wsparcia NR-Calling u Operatora lub 3G gdy nie używa się internetu mobilnego - mulące ‘H+’).

Opcjonalnie pewnie część operatorów ukrywa dezaktywację VoLTE w panelu zarządzania numerem na tej samej pozycji co Wi-Fi Calling (rozmowy po Wi-Fi działają nawet w trybie samolotowym ale nie testowałem przy realnych lotach jak linia lotnicza zapewnia ‘satelitarne’ Wi-Fi).

Nie no, 3G tak źle nie działa, przynajmniej do messengera, maili i prostych stron internetowych XD

Najwyżej zaryzykuje instalację innego softu i tyle. Motorole generalnie są łatwe w modowaniu nie licząc pojedynczych modeli.

Autor tematu wyraźnie napisał, że nie znalazł opcji wyłączenia połączeń VoLTE więc wtedy jedynym sposobem na wyłączenie jest wyłączenie 4G/LTE

A co do 3G to wiesz, może być średnio bo jak Orange i T-Mobile wyłączą swoją, to będzie oznaczało też koniec roamingu krajowego z ich strony dla 3G, więc wcale nie powiedziane, że będąc w innnej sieci która teoretycznie dalej utrzymuje 3G będzie działać ci tak samo jak wcześniej. Podejrzewam, że w miastach z tym raczej nie będzie problemu, ale już poza miastami może to być loteria.
z UKE:

Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez nas od Orange, wyłączanie sieci 3G rozpocznie się w drugiej połowie września 2023 r., a cały proces ma się zakończyć w 2025 r.

T-Mobile zakończył świadczenie usług 3G w II kwartale 2023 r. z wyjątkiem niewielkich obszarów, które zostaną także wyłączone do końca 2023 r.

Spółka P4, czyli operator sieci Play, przekazał, że aktualnie nie ma planu wygaszania usług w technologii 3G.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.