Mozilla Firefox 3 - instalacja

Obecnie używam jeszcze Firefox’a 2.0.0.14. Chce wypróbować najnowszą wersję - 3. Czy muszę przed instalacją nowej wersji odinstalować poprzednią - dwójkę?

Nie

Mozilla 3 zastąpi Ci pliki z 2-ujki :slight_smile:

Ale lepiej będzie jak ją odinstalujesz, bo możliwe, że jakieś stare komponenty będą ‘przeszkadzały’ w pracy przeglądarki.

Odinstaluj, usuń foldery Firefox’a:

C:\Documents and Settings\użytkownik\Dane aplikacji\Mozilla

C:\Documents and Settings\użytkownik\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Mozilla

C:\Program Files\Mozilla Firefox

Zainstaluj Firefox’a 3.

pewnie i strać wszystkie zakładki - bez sensu :stuck_out_tongue:

jeśli chcesz je zachować to skopiuj plik bookmarks z x:\Documents and Settings\nazwa użytkownika\Dane aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\jakiś ciąg znaków na inną partycję.

Ja normalnie ściągnąłem instalkę na dysk, odpaliłem i zainstalowałem w tym samym katalogu co wersja 2.0.0.14 (historia+zakładki), a nawet ustawienia niektórych dodatków (w moim przypadku był to Fast Dial) zostały zachowane.

AdBlocka trzeba będzie jednak zaktualizować.

Moja instalacja Firefox 3 na Firefox 2.0.0.14 zamrażała mi Firefoksa na jakiś czas, system x64, dziś postanowiłem ogólnie odinstalować Firefoxa czyli trójeczkę bo już była zainstalowana na Firefox 2 na partycji D: czyli D:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox cały katalog Mozilla Firefox usunąłem i wszystkie ustawienia Firefoksa na moim koncie, cały katalog, później uruchomiłem program CCleaner poleceniem “uruchom jako Administrator” i usunąłem wpisy z rejestru, a zaraz po tym uruchomiłem CCleaner ze zwykłymi uprawnieniami i wyczyściłem wpisy z rejestru mojego użytkownika.

I zaraz po tych wszystkich czynnościach zainstalowałem na czysto Firefoksa 3 i teraz chodzi stabilnie, szybko, nie zamraża się i nie bierze już 200 MB pamięci w czasie zamrażania się.

A ustawienia: skórki, rozszerzenia, pluginy i zapamiętywanie haseł to jest kwestia 5 minut, a zakładki to się trzyma na innym nośniku. po tych wszystkich ustawieniach cały profil Firefoksa można z archiwizować na hasło np: kompresorem 7z i na pendrive dać w celu kopii zapasowej, Firefox 3 jest od nowa napisana dlatego trza odinstalować Firefoksa 2.

To jest to samo jak byś miał Windows XP instalować na Windows 98 SE chyba lepiej postawić go na czysto po formacie, ale to taki przykład.

Nie trzeba. Ja zainstalowałem jednego na drugiego, musiałem jedynie ściągnąć nowe, kompatybilne wersje dodatków (sam wykrył, które są niekompatybilne). Jedyne co musiałem zrobić ręcznie, to zaimportować zakładki, bo wykrył mi jakieś stare, prawdopodobnie z czasu, gdy na chwilę zainstalowałem betę. Wszystkie pozostałe ustawienia, hasła, autologowanie, historię, konta w FireFTP przejął bez problemów. I działa stabilnie.

Przy przejściu z 2 na 3 dobrze jest skopiować profil bo jeśli coś nie wyjdzie z 3 po powrocie na 2 tracimy zakładki. hasła ,ustawienia itp.A jest sporo problemów z 3.

Oczywiście to podstawa i najlepiej do jednego pliku w 7z i to na hasło jeśli ma się dużo haseł zapamiętanych w profilu Firefoksa.

(Dlaczego 7z jest bezpieczniejszy niż popularny komercyjny WinRAR którego nie można wszędzie używać i tylko na określony czas.)

A czy można zainstalować FF3 zachowujac FF2??

Zainstaluj FF3 w innym folderze.

Dane osobiste, jak zakładki czy historia, będą wspólne.

Nie zachowasz 2 automatycznie przechodzi na wersje wyższą czyli 3 i nic tu nie pomoże zmiana folderu choć teoretycznie jest możliwe ale dość skomplikowane.

Nie ma pośpiechu z przechodzeniem na wersję FF3. Już następnego dnia wykryto lukę krytyczną:

http://news.cnet.com/8301-10789_3-99722 … 7-1_3-0-20

nie lepiej to zaczekać z miesiąc aż uporają się z błędami, które wyskoczyły zaraz po premierze :lol:

Jednak instalacja Firefox 3 na czysto dalej odbywa się kilkuminutowe zamrożenie całej przeglądarki, coś nie tak!. z tą trójeczką, zresztą na Ubuntu to samo było i jest.