Mozilla firefox - co należy o niej wiedzieć


(Jakub. J) #1

images?type=i&key=aMzm5MZmMt&ft=f

Użytkownicy Internetu w Polsce dzielą się na tych, którzy korzystają z Internet Explorera i jest im z tym dobrze - nie widzą problemów związanych zbezpieczeństwem, nie chcą ułatwień w przeglądaniu stron WWW; Druga grupa to ci, którzy zdecydowali się na zainstalowanie na komputerze innej przeglądarki - takiej, która pozwoli efektywniej pracować, zapewni bezpieczeństwo i stabilność działania. Wybór jest ogromny, jednak najgorszy produkt jaki można sobie wyobrazić to Mozilla Firefox... bez dodatków. Przedstawiamy w poniższym artykule 20 rozszerzeń dla Firefoksa, które sprawią, iż stanie się ona jednym z najlepszych narzędzi internetowych.

Dlaczego większość użytkowników Internetu w Polsce używa przeglądarki Microsoftu? Czyżby doceniali ją za swoją stabilność, wygodę obsługi, atrakcyjny wygląd, czy może wreszcie bezpieczeństwo? Dlaczego ludzie nie wybiorą bezpłatnej alternatywy, która pod każdym względem przewyższa mocno podstarzałego Internet Explorera? Otóż przyczyna jest prosta - IE dostępny jest w systemie jako jego nieodłączny element, a inne aplikacje trzeba instalować. W przypadku Firefoxa problem polega dodatkowo na tym, iż nie sposób wygodnie korzystać z tego narzędzia bez instalacji dodatków.

Metody instalacji

Pierwszy z nich jest banalny: wystarczy kliknąć w menu głównym Narzędzia - Rozszerzenia. Naszym oczom ukaże się okno z zainstalowanymi dodatkami. To "centrum dowodzenia" wtyczkami. Z tego poziomu można odinstalować wybrany moduł, sprawdzić czy jest już nowa wersja, wybrać preferencje danego rozszerzenia (okno właściwości zależy wyłącznie od twórcy dodatku) i wreszcie - pobrać więcej rozszerzeń. Ta ostatnia opcja wywoła stronę WWW mozilla update, która jest nadal w fazie testów.

Dzięki szyfrowanemu połączeniu z witryną mamy absolutną pewność, iż nikt niepowołany nie zakradnie się bez wiedzy użytkownika do komputera. Wtyczki pogrupowane są w różne kategorie, dzięki którym łatwiej jest się poruszać. Po wybraniu odpowiedniej wtyczki klikamy "Install Now". Pliki rozszerzeń są zapisywane przeważnie w formacie XPI. Są one automatycznie rozpoznawane przez Firefoksa i dodają się do listy zainstalowanych dodatków. Program z reguły wymaga potem ponownego uruchomienia.

Gdzie szukać wtyczek?

Oto popularne serwisy, które warto odwiedzić, aby znaleźć swoje ulubione rozszerzenia.

addons.update.mozilla.org

mozdev.org

mozillapl.org

Inne metody sprowadzają się do zapisania pliku na dysk komputera. Przeglądarki, takie jak Internet Explorer, traktują format XPI jako zwykły plik. Należy więc umieścić go w wybranym miejscu a następnie kliknąć w menu głównym FF: Plik - Otwórz. Inną możliwością jest przeciągnięcie pliku na okno programu lub uruchomienie instalacji z linii poleceń. Efektem tych działań jest ukazanie się okna dialogowego. Dalej proces przebiega dokładnie tak samo jak powyżej.

Istnieją rzecz jasna dodatki, które określane są jako zewnętrzne. Te wystarczy pobrać z Internetu i zainstalować jak zwykły program użytkowy.

Niezbędnik

Każdy użytkownik Firefoxa ma zapewne swoje ulubione dodatki, dzięki którym jego przeglądarka jest jedyna w swoim rodzaju i posiada dokładnie takie funkcje, jakie są potrzebne w codziennej pracy lub rozrywce.

Mimo to postanowiliśmy wybrać 20 dodatków, które warto mieć w komputerze. Będzie to stanowiło punkt wyjścia do dyskusji w komentarzach oraz na forum.

Polecane wtyczki

Foxy Tunes

Pozwala, bez odrywania się od przeglądarki, uruchamiać i sterować odtwarzaniem muzyki. Po zainstalowaniu dodatku na pasku zadań ukazują się przyciski: play, stop, ff, rev, pauzy, itp. Narzędzie przydatne dla osób słuchających muzyki w trakcie przeglądania WWW.

ForecastFox

Rozszerzenie będzie bardzo użyteczne dla wszystkich osób, sprawdzających po kilka razy dziennie prognozę pogody. Wtyczka korzysta z informacji pogodowych umieszczonych w serwisie weather.com. Dodatek dostarcza informacji pogodowych dla największych miast w Polsce.

Session Saver

Automatycznie zapisuje i odtwarza sesje przeglądarki. W zależności od ustawień można zapisywać każdorazowo sesję (przy zamykaniu przeglądarki) i odtwarzać ją przy uruchomieniu. Zagwarantuje to możliwość kontynuacji pracy dokładnie w miejscu jej zakończenia, bez konieczności wyszukiwania potrzebnych stron WWW. Zaawansowane opcje konfiguracyjne powinny pomóc w indywidualnym dostosowaniu rozszerzenia.

Easy Gestures

Centrum nawigacyjne służy do wywoływania funkcji i programów. Jest to zaawansowane narzędzie, które dostosuje przeglądarkę do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników. Można np. przypisać klawisze uruchomienia wtyczki, zdefiniować akcje, które będą odpowiadały poszczególnym gestom myszy, ustawić konfiguracje alternatywne i wiele innych. Jeżeli coś jest niezbędne w przeglądarce Firefox, to właśnie ten dodatek.

Paste and Go

Nieoceniony dodatek, który umożliwia wklejenie adresu internetowego ze schowka do pola adres i automatyczne udanie się do tego miejsca.

Rewind Fastforward Buttons

Rozwiązanie znane z przeglądarki Opera - rozszerzenie dodaje na pasku nawigacyjnym dodatkowe przyciski wyglądem przypominające symbole na magnetowidzie. Służą do przechodzenia pomiędzy odwiedzonymi domenami (następnej lub poprzedniej).

Ani Disable

Pozwala na zablokowanie animacji z poziomu menu kontekstowego (kliknięcie prawym klawiszem myszy). Ta wtyczka nie pozwoli na wyświetlanie się animacji (najczęściej reklam) będących zmorą internautów.

Adblock

Zainstalowany zapewnia filtrowanie wyświetlania zawartości strony WWW. Rozszerzenie znacznie przyspiesza działanie przeglądarki, a dzięki opcjom użytkownik może samodzielnie decydować, które elementy mają się nie pojawiać. Istnieje możliwość importu listy.

Bandwidth Tester

Zastanawiasz się, jaka jest prędkość Twojego łącza internetowego? Po zainstalowaniu Bandwidth Tester zdefiniowane pliki zostaną pobrane (również z innego serwera), aby dokładnie określić parametry połączenia.

FlashGot

Dodatek umożliwia pobieranie ze stron internetowych plików (jednego lub wielu) przy użyciu najpopularniejszych menedżerów pobierania plików.

Tab Killer

Wyłącza możliwość przeglądania stron WWW w panelach.

Wtyczki PWN

Dzięki nim użytkownik ma możliwość korzystania ze Słownika języka polskiego PWN, Słownika Ortograficznego PWN oraz Słownika wyrazów obcych PWN. Wystarczy kliknąć na wybrane linki, aby dodać wyszukiwarki PWN do okna "search"

Mouse Gestures

Oferuje obsługę gestów myszy, czyli zaawansowanego korzystania z opcji przeglądarki za pomocą zaprogramowanych ruchów i kliknięć myszą. Dzięki tej funkcji zamykanie, otwieranie, nawigacja, przewijanie stron jest bardzo intuicyjne.

ColorZilla

To nieodzowne narzędzie dla grafików i wszystkich, którzy zajmują się tworzeniem stron WWW. Dzięki niemu można pobrać próbkę koloru z dowolnego miejsca w otwartym oknie przeglądarki internetowej. Tak pobrany kolor może być wykorzystany w zewnętrznych programach graficznych.

Tabbrowser Preferences

Uruchamia zaawansowaną kontrolę przeglądania stron WWW w zakładkach. Zmienia nieco interfejs Firefoxa.

EggOn

Najbardziej absurdalny dodatek do przeglądarki Firefox jaki udało nam się znaleźć - służy do gotowania jajek, w zależności od upodobań internauty - na twardo, średnio lub miękko. W momencie, gdy woda wrze należy wybrać "opcję jajkową". Przeglądarka sama powie, kiedy jest gotowe.

Google Preview

Świetne rozszerzenie Firefoksa - aplikacja wyświetla na stronie z wynikami wyszukiwania Google miniaturki znalezionych stron internetowych. Dzięki temu można łatwiej zorientować się w wynikach.

Google Bar

Znakomity dodatek do przeglądarki , który pozwala w prosty i szybki sposób korzystać z zasobów wyszukiwarki Google. Dodatkowo, dzięki paskowi można rozszerzyć znacznie podstawowe opcje wyszukiwania bez odwiedzania witryny wyszukiwarki, podświetlać wybrane słowa na stronach WWW, itp.

Bookmark All

Szybko dodaje wszystkie otwarte okna do zakładek przeglądarki. Pomaga przy organizowaniu zakładek, gdyż nie trzeba dodawać każdej ręcznie.

Dictionary Search

Niezwykle użyteczne narzędzie dla osób, które korzystają z zagranicznych serwisów i stron internetowych. Jeżeli słowo lub fraza jest niezrozumiała wystarczy zaznaczyć wybrany fragment na stronie i wybrać z menu kontekstowego wcześniej wybrany słownik. Domyślnie zdefiniowany jest tylko jeden, jednak użytkownik może skonfigurować ich aż pięć. Pozwala to na uzupełnianie się różnych słowników lub tłumaczenie na kilka języków (niemiecki, francuski, angielski, itd.)

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego zestawienia, istnieje wtyczka na każdą okazję, choć tak naprawdę to od indywidualnych potrzeb internauty zależy, które z nich będą wykorzystywane w codziennej pracy. Dzięki wtyczkom można tak skonfigurować Firefoxa, aby nie miał sobie równych. Co ciekawe - po instalacji wszystkich rozszerzeń aplikacja nie wykazywała tendencji do wolniejszej pracy, niestabilności, czy innych przykrych niespodzianek.

Zapraszam do podzielenia się swoimi uwagami na temat rozszerzeń i dodatków do przeglądarki Firefox na forum i wyrażenia swojej opinii w komentarzach.


(floyd) #2

Płacą ci za to co piszesz czy masz 12 lat?. Czekam jeszcze na wypowiedź typu samochody marki xxx są do be, a tylko marki yyy są OK bo ja się na tym znam i sprawdzilem.


(XMan) #3

Nie zgadzam się z Tobą !

  1. IE7 jest darmowy :

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... 5730.13+PL

  1. Do IE również są dodatki.

  2. Sprawuje się wyśmienicie i jest dużo szybszy od Mozilli Firefox / testowałem /.

  3. Jeżeli zostanie wykryta jakaś luka to są aktualizacje - była dzisiaj.

  4. Z każdym wydaniem Mozilla Firefox jest dziurawa i lepiej szybko ją wywal bo zaraz będziesz robić format :

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 ... Firefoksie

O dziurach w przeglądarce zachwalanej przez Ciebie czytałem ostatnio kilkanaście razy. :stuck_out_tongue:


(piotrekplay) #4

w IE7 też są błędy tyle że nie nagłaśniane - jak pobierasz aktualizacje to widać co nie raz "aktualizacja zabezpieczeń dla IE"

szybszy? nie powiedziałbym :stuck_out_tongue:

raz na miesiąc - w firefoxie nawet częściej wychodzą....

było takich dyskusji masa na tym forum - każdy używa tego co mu się podoba :stuck_out_tongue: a jak ktoś ma mądra głowę to nawet na IE6 nie złapie syfu...


(Olixxx94) #5

Chciałabym nadmienić, iż godną polecenia wtyczką jest takze FasterFox, która poprawia wydajność FireFoxa, dzięki niemu można zmierzyć także, jak długo strona sie wczytuje xD


(system) #6

Nowa Mozilla Firefox 3 Beta 3 jest IMO bardzo udana, i jesli oficjalna wersja Firefoxa 3 będzie taka lub nawet lepsza to będę bardzo zadowolony. Nowa Beta nie krzaczy mi się na Software Inspector (http://www.secunia.com), szybko wczytuje strony (nawet nasza-klasa na niej szybciej mi się wydaje że chodzi) i póki co nie zauważyłem jakiś błędów :wink: Jeszcze wczoraj ta wersja Beta sprawiała mi problemy, dzisiaj już wszystko gra i jest supcio :).


#7

Każdy wybiera jak lubi , ja używam Firefoxa ale inni użytkownicy mojego kompe używają IE