Możliwe uszkodzenie dysku

Witam,

Posiadam Toshibę NB550D i uruchomiłem dziś HDTune Pro i wyskoczyły mi ostrzeżenia. Czy to znaczy, że dysk padł ?

7878789.png

Przy okazji proszę o sprawdzenie drugiego dysku (co znaczt pre-failure) ?

121212q.png

Nie, dysk jeszcze nie padł, ale może wkrótce “kopnąć w kalendarz”. Radzę rozglądać się powoli za nowym dyskiem i nie trzymać na nim jakiś bardzo bardzo ważnych danych takich jak praca magisterska itp. :wink:

Ostatnio wgrywałem czysty system i może coś uszkodziłem przypadkiem ?

Jakbym wyczyścił dysk do zera, pełny format to uratowały bo to moją Tośkę ? Jak nie oddam na gwarancję

A co z drugim dyskiem ?

Raczej nic nie uszkodziłeś.

Nic to nie da, dysk powoli robi papa.

zrób remap, a tak poza tym jak to jest dopiero co kupiony dysk to oddaj go na gwarancje

Ten dysk jest wbudowany w netbooka więc będę musiał go całego oddać na serwis.

Dysk/laptop ma prawie rok.

Bardziej opłaca się zrobić remap czy bezpieczniej będzie oddać go na serwis ?

Czy tracę w tedy gwarancję ?

sam zadecyduj

Sam zadecyduj - ale mu pomogłeś.

Ja bym nie kombinował i oddał na gwarancje skoro takowa jest.

Ale czy to jest uszkodzenie, które będzie się pogłębiać czy po naprawię powinno być dobrze ?

Ponieważ w SMARTcie jest Current Pending Sector 3.

Jak ma gwarancję - serwis, dysk podlega wymianie i parametru 05 niczym nie zlikwidujesz - błędy fizyczne powierzchni.

A dysk WD wygląda na sprawny. Ewentualnie wymień kabel sata, bo masz 8 błędów (pozycja 199) i zobacz, czy ten parametr się nie zwiększa.

Ten parametr się zwiększa ale tylko gdy wyskoczy jakiś BSOD a to odkąd był w serwisie zdarza się prawie nigdy, wyjątki to kiedy eksperymentuję z OC.

Pozycja dysku WD 199 to są błędy komunikacji między kontrolerem sata płyty, a kontrolerem dysku i przy OC może się tak zdarzyć. Ważne, aby przy normalnej pracy ten parametr się nie zwiększał.

W czasie normalnej pracy parametr jest stały, tylko w przypadku BSOD robi się większy o 1 za każdym razem.

To lepiej oddaj laptopa na gwarancje póki jeszcze jest.

A wklej jeszcze scren tego WD z HD Tune, a kabel sata możesz wymienić na jakiś dobrej jakości - nie zaszkodzi, będziesz przynajmniej pewien, że to nie jego wina.

Oddam, dzięki za pomoc. Skoro mówicie, że drugi dysk jest ok, to świetnie, bo już raz go wymieniałem :smiley:

Powiedźcie mi jeszcze taką rzecz: Wiele ściągam i wymiana plików na dysku jest ogromna (od 200GB do nawet 400GB miesięcznie) czy to mogło uszkodzić dysk, czy to coś innego niezależne ode mnie ?

Zdjęcie tego WD w PCecie:

beztytuudix.png

W WD oprócz parametru C7 wygląda, że wszystko gra.

Kopiowanie, usuwanie plików nie ma znaczenia dla kondycji dysku.

Więc tak jak już mówiłem, liczba ta rośnie tylko w przypadku gdy wyskoczy BSOD a wyskakuję ono tylko gdy eksperymentuję z OC. Podczas normalnej pracy liczba ta nigdy nie rośnie. Ciekawe jest to, że przy starym dysku liczba ta również rosła i również tylko w przypadku BSOD ale w tedy sypało nimi kilka razy dziennie.

Dodane 28.04.2012 (So) 21:48

Odświeżam, ponieważ stało się coś dziwnego. Moje bad sektory zaczęły się “naprawiać”.

Przekonany o uszkodzeniu dysku i konieczności odwiedzenia serwisu postanowiłem przygotować laptopa i wyczyściłem na początek (file shredder) wolne miejsce na dysku. Po tym zabiegu i moim zdziwieniu w HDTune zniknęło żółte Current Pendring Sector. Więc pomyślałem, że może moje uszkodzone sektory to nie uszkodzenia fizyczne a logiczne i w moim przypadku wyzerowanie dysku i remaping rozwiąże problem. Z resztą zobaczcie sami i powiedźcie co sądzicie. Chciałbym zauważyć, że nie mam baterii w laptopie i kilka razy zdarzyło mi się go wyłączyć go na ostro, a to wyrwałem kabel a to nie było prądu.

222pt.png

C5 to z reguły błędy logiczne, które można usunąć, ale cały czas masz błędy fizyczne 05 i tu nic nie zrobisz - dysk reklamacja i wymiana.

I widać, że laptopem gdzieś uderzyłeś lub spadł, bo masz błędy DC i nie wiem co na ten temat powie gwarant - może nie uznać gwarancji.