Możliwości administratora sieci


(A Chruslak) #1

witam,

szukam odpowiedzi na pytanie, czy administrator sieci komputerowej np. na uczelni ma możliwość przeglądania zawartości dysków twardych na sieciowych komputerach, czy ma też możliwość podglądu rozmów na komunikatorach sieciowych?

dziękuję i pozdrawiam


(PaPuX) #2

Administrator sieci ma dostęp do wszystkiego.

może podglądnąć co dzieje sie na każdym komputerze w chwili obecnej, sprawdzić dyski, czytać dokumenty, odnotować każdy naciśnięty klawisz na klawiaturze czy myszce, czytać rozmowy GG i wiele innych rzeczy. Po prostu ma dostęp do wszystkiego i wszystkich.

Oczywiście zawsze można zachować jakąś prywatność i admin sieci może jest lojalny i nie bedzie podsłuchiwał ludzi, ale uwierz że każdy coś podgląda, chociażby aby wykryć tych buszujących po stronach pornograficznych i zostawiających dużo dealerów w sieci.


(Dod) #3

PaPuX : nie całkiem tak jest, oczywiście ślan biegnący po sieci zostaje np: jak przeglądamy strony ale już z oglądaniem dysków to inna sprawa. W systemach windows jest prosta sprawa bo jest b.duzo luk i praktycznie 1 komendą można otworzy dysk ofiary przez sie lokalną / internet (zakładając że nie ma firewalla), ale administrator nie ma dostępu do komputera na którym jest Firewall oczywiście może monitorowa pakiety wychodzące i przychodzące ale już przeglądanie zawartości komputera czy monitorowanie klawiatury bez dodatkowego oprogramowania umieszczonego na komputerze ofiary jest trudne. Podgląd rozmów jest dosy łatwy, o ile nie urzywa się ssh ale i te połączenie jest do obejścia.


(A Chruslak) #4

dziękuję za odpowiedzi; z tego wynika, że administrator ma szerokie uprawnienia i prywatność kogoś podłączonego do internetu może być zerowa. Rozumiem jednak, że zainstalowany firewall może jednak zatrzymać i Admina? Czy sygate Waszym zdaniem jest dość skuteczny? Czy zatrzymuje inwigilację, czy też o niej informuje?


(Massa 1) #5

i jezeli mozna:) czy jest mozliwosc informowania w jakikolwiek sposób np. mnie że ktos cos przegląda co jest na moim kompie


(PaPuX) #6

Jak ktoś bedzie chciał to i tak wejdzie ci na kompa nawet nie będziesz wiedział kiedy i żaden firewal nie pomoże.


(Dod) #7

PaPuX : tak ale bez przesady "admin" nie bedzie tego umial :stuck_out_tongue: co innego "Admin" :slight_smile: ale to juz 2 inne osoby. FW to najlepszy sposob na zabezpieczenie sie od nieporzadanych gosci.


(Massa 1) #8

ha nikt do pentagon'u się włamywac nie będzie przynajmniej nie narazie:) byłem poprostu ciekawy czy taka mozliwosc w ogole istnieje, czy poprostu za daleko zabrnąłem w moim chorym umysle:)


(Pro3dor) #9

Jeśli chozi ci o prywatność osobistą w swoim biurku to lepiej uzyj szyfrowania dannych. Zdaje się że nowe gg ma juz taką opcje.