Można jakoś dojśc kto wysłał e-maila?

Dzisiaj dostałem wręcz obraźliwego e-maila i chcialbym coś z tym zrobić.

Czy we własnym zakresie można by się jakoś dowiedzieć, kto mógł coś takiego wysłać ? Jakieś dane te osoby ?

Czy ja nie mogę nic z tym zrobić ?

http://www.eporady24.pl/wulgarny_i_obra … ,1690.html

Tylko tak mogę pomóc.

Jeżeli sprawa nie kwalifikuje się do prokuratury, to raczej nie. Poza tym emaile nie są w żaden sposób uwierzytelniane - nie ma pewności, czy adres nadawcy, który widzisz, jest prawdziwy. Jeżeli chcesz, możesz spreparować wiadomość tak, żeby wyglądało, że wysłał ją papież albo Obama.

Znieważenie to tylko wykroczenie, co najwyżej można za to dostać mandat. Co innego groźby, to już przestępstwo.

Można wytropić kto wysłał, bo są logi w serwerach. Niby są programy, mogące wpisać kogokolwiek jako nadawcę, ale i tak e-mail zawiera w nagłówku adresy IP kolejnych komputerów po drodze, więc można zajrzeć do logów tych komputerów i sprawdzić, czy rzeczywiście email przechodził. A także do logów serwera, z którego miałby zostać wysłany (bo to zapewne duża firma typu Onet czy Home, nie prywatny maleńki serwerek stojący w pokoju).

Ale to zbyt mały kaliber sprawy, by prokuratura się w to angażowała, lepiej po prostu odpuścić, a adres nadawcy wrzucić do spamu lub wręcz na czarną listę. Nie ma sensu ani się przejmować, ani być mściwym. Głupich nie brakuje w Internecie, szkoda nerwów by się każdym przejmować.

Oczywiście jeśli są groźby lub publiczne oczernianie, to już inna kwestia.