Można podłączyć drugi router do tej samej linii telefon.?

Tak, jest to możliwe tak, jak pisałem, potrzebowałbyś drugi router, jeśli chcesz podpinać do linii telefonicznej, to router z wbudowanym modemem adsl i taki, który mógłby pracować jako AP klient, a jeśli router pracuje jako AP klient nie może już nadawać sygnału Wifi, więc będziesz miał router “bez wifi”.

roobal , ten router nie ma wbudowanego WiFi, więc nie ma nawet opcji, żeby nadawał sygnał WiFi :stuck_out_tongue:

Wytłumaczysz mi jak to zrobić, aby jeden router, który nie ma wbudowanego WiFi działał na kablu, a drugi na WiFi na jednej linii telefonicznej? :wink:

Mieszasz chłopie. W pierwszy poście sam pisałeś.

Więc odpowiadam Ci na pytanie. Sam piszesz, że nie chcesz ciągnąć kabli, a potem piszesz, że masz router bez Wifi.

Jeśli chcesz, aby komputery były w tej samej sieci, podłączasz kabel w jednym routerze do portu LAN i w drugim routerze podłączasz również do portu LAN, na jednym z routerów wyłączasz serwer DHCP, jeśli żaden z routerów nie posiada funkcji auto MDI-MDIX, do podłączenia routerów w tym przypadku potrzebny Ci będzie kabel krosowany. Jeśli komputery mają być w różnych sieciach, podłączasz kabel w jednym routerze do portu LAN, w drugim do portu WAN, konfigurujesz automatyczne pobieranie adresu IP z routera pierwszego, w drugim ustawiasz adres innej podsieci.

Przepraszam za to zamieszanie. :wink: Zmienił się po prostu router, a nie poinformowałem o tym. :wink:

Mógłbyś jeszcze raz to napisać, tylko wyjaśnić jak sześciolatkowi, bo rozumiem tylko takie coś " :o "

Jakby Ci to wytłumaczyć na taki chłopski rozum, jak nie znasz podstaw działania sieci komputerowej, to ciężko Ci to będzie wytłumaczyć. Tak w skrócie, sieć jest podzielona na warstwy, skupmy się na modelu ISO/OSI, który składa się z 7 warstw, z których każda odpowiada za co innego, nas w tej chwili interesuje warsta 3 i 2. Router jest urządzeniem pracującym w warstwie 3 modelu ISO/OSI, przełacznik pracuje w warstwie 2 (istnieją jeszcze przełączniki warstwy trzeciej, ale o tym nie będę mówił, bo to są urządzenia nieosiągalne dla zwykłego użytkownika domowego). Sieć natomiast ma adresację w warstwie 3 jest to adresacja IP, w warstwie 2 jest to adresacja MAC. Adresy IP są znowu podzielone na klasy, każda klasa ma jakiś zakres, z tych wszystkich adresów wydzielone są znowu adresy prywatne, jak nazwa wskazuje, na prywatny użytek w sieci LAN, ale nie w internecie, gdyż adres IP w internecie musi być unikalny, adres prywatny nie jest unikalny, bo może się powtarzać w różnych sieciach, więc taki adres nie ma prawa istnieć w sieci internet. Sieci są znowu podzielone na podsieci i każda podsieć ma swoją adresację IP, podsieć określa maska podsieci (na tej podstawie można określić maksymalną liczbę urządzen w podsieci), te podsieci nie mogą się ze sobą komunikować, dlatego potrzebny jest router, który odpowiada za przesyłanie danych pomiędzy różnymi sieciami, przełącznik natomiast potrafi przesyłać dane tylko w jednej podsieci (nie dotyczy to przełączników warstwy 3). Mam nadzieję, że chociaż trochę tego zrozumiałeś.

Teraz tak, jeśli łączysz ze sobą dwa urządznia wymienione poniżej, musisz użyć kabla krosowanego:

  1. Komputer z komputerem;

  2. Komputer z routerem (w przypadku routera domowego, będzie to dotyczyło portu WAN);

  3. Przełącznik z przełącznikiem/koncentratorem;

  4. Router z routerem;

Niektóre przełączniki i karty sieciowe posiadają funkcję auto MDI-MDIX, w tym przypadku nie robi to różnicy jakim typem kabla podłączysz wymienione urządzenia.

Teraz, jeśli chcesz mieć wszystkie komputery w jednej podsieci, np. żeby nie musieć przekierowywać portów i mieć dostęp do udostępnionych zasobów, musisz podłączyć oba routery portami LAN (w tym przypadku łączysz przełączniki, urządzenia 2 warstwy), jeśli komputery mają być w różnych sieciach (nie będą się widziały), to łączysz oba routery portami WAN do LAN. Mam nadzieję, że teraz rozumiesz.

Dziękuję! Wreszcie ktoś mi wyjaśnił tak, żebym zrozumiał. :wink:

Tylko podejrzewam, że łatwiej będzie mi poprowadzić kabel Ethernet od routera Cerberus Pentagram wprost do komputera, zamiast robić dodatkowy router, ponieważ to na jedno wychodzi, więc i tak trzeba ciągnąć kabel. :frowning:

Nie ma sposobu bez ciągnięcia kabli?

Właściwie to tak, pamiętaj tylko, że kabel ethernetowy nie powinien być dłuższy, niż 100 metrów, myślę, że aż tyle nie będziesz potrzebował, ale wspominam o tym tak na wszelki wypadek.

Da się, ale musiałbyś zainwestować w nowe urządzenie, ewantualnie rozważyć kupno transmitera sieciowego :arrow: http://tplink.com/pl/products/?categoryid=206

A wyjaśnisz jak działa ten transmiter sieciowy? Albo jakie nowe urządzenie? :wink:

Ogólnie, to dzięki, że masz jeszcze cierpliwość pomagać mi, ponieważ jest to dla mnie ważne. :slight_smile:

Niestety nie miałem do czynienia z tego typu urządzeniami, a ich działanie polega na tym, że transmisja sieciowa przekazywana jest przez sieć elekteyczną (w miedzianym kablu sieciowym też przepływają impulsy elektryczne), która musi być też odpowiednia, może ktoś kto miał z tym do czynienia więcej Ci powie.

Router z WiFi, który może działać jako klient, o czym pisałem wyżej.

roobal , najprawdopodobniej puszczę kabel ethernetowy, a kiedyś pokombinuję z tym transmiterem sieciowym. :wink: Na razie dzięki za pomoc. Do zamknięcia temat. :slight_smile: