Można podłączyć drugi router do tej samej linii telefon.?

(Marecki775) #1

Witam,

mam w domu jeden router Wifi podłączony do linii telefonicznej. Czy mogę na tej samej linii lecz w innym pokoju podłączyć drugi router wifi? Wtedy będzie inna sieć wifi czy ta sama? Czy będę mógł podłączyć przez kabel pod ten drugi router?

Proszę o wyjaśnienie.

ewer

Tylko przez kabel RJ45 (drugi router posiadać port WAN RJ45). Połączenie schematycznie będzie wyglądało tak:

Kabel telefoniczny RJ11 > Router ADSL > kabel RJ45 > Router kablowy.

Aby oba routery pracowały prawidłowo to router ADSL powinien mieć ustawiony adres IP 192.168.1.1 a drugi router adres 192.168.2.1. Jeżeli tak będzie do komputery podłączone do pierwszego routera będą miały przydzielane adresy z zakresu 192.168.1.100 - 192.168.1.199 zaś komputery podpięte do routera drugiego będą miały adresy z zakresu 192.168.2.100 - 192.168.2.199. Sieć WiFi z drugiego routera będzie miała nazwę domyślną np. linksys, dlink lub taką jak jaką sobie ustawisz.

(Marecki775) #3

A nie mogę zrobić tak, że włącze oba routery, i nie będą mieli nic ze sobą wspólnego?

Możesz tylko na drugim nie będzie internetu.

(roobal) #5

Nie możesz na jednej linii korzystać z dwóch routerów, ale oba routery możesz bez problemu połączyć, jeśli masz oba routery z modemem adsl, to podłączasz je kablem (krosowanym jeśli router nie wspiera auto MDI-MDIX) z portu LAN jednego routera do portu LAN drugiego routera, na drugim routerze wyłączasz serwer DHCP, w tym przypadku będziesz korzystał z przełącznika wbudowanego w router i mógł tworzyć sieć bezprzewodową.

Jeśli chcesz mieć routery w dwóch róźnych sieciach, to musisz jeden podłączyć do portu WAN, ale jeśli to routery adsl, to się tak nie da. Napisz co chcesz dokładnie osiągnąć.

(Marecki775) #6

Chcę aby jeden router w salonie był tylko do wifi, a drugi w gabinecie był połączony kablowo z komputerem.

To na tym routerze w gabinecie wyłączasz WiFi a na tym w salonie zostawiasz włączone (wcześniej ustaw routery tak jak podałem w drugim poście).

(Marecki775) #8

A nie wystarczy, że podłącze i tyle?

Nie wystarczy trzeba je skonfigurować.

(Marecki775) #10

Ale nie muszą być razem jakoś połączone ?

Muszą być razem podłączone (i skonfigurowane odpowiednio) by na jednym i drugim był internet (podaj modele tych routerów).

(Marecki775) #12

jeden Cerberus Pentagram, drugi dopiero będzie kupiony.

(Marecki775) #13

Ten Pentagram to jest do WIFI, ten co kupie bedzie do gabitetu pod kabel

(Marecki775) #14

Niestety nie wiem, jak w Pentagramie wyłączyć Wifi. Powiedz mi jeszcze co to ten “switch”, bo jestem zielony.

Podobne do routera ale bez WiFi.

(Marecki775) #16

A mam pytanie. Mogę wziąć po prostu stary router bez Wifi i pomożesz mi go skonfigurować?

Tak ale napisz jaki to jest ten stary router - dokładny model podaj.

(Marecki775) #18

Niestety nie pamiętam, bo mam go 60 km ode mnie.

(roobal) #19

W twoim przypadku warto rozważyć takie rozwiązanie, kupno przełącznika, przełącznik musiałbyś podłączyć kablem do routera, a komputery, które nie będą korzystały z wifi podłączasz do przełącznika kablem. Oczywiście musisz rozważyć co Ci się opłaci. Jeśli nie chcesz ciągnąć kabli, możesz rozważyć kupno routera z wbudowanym AP, który będzie działał jako klient, tj. będzie odbierał sygnał od Cerberusa i rozdzielał na porty przełącznika (router musi wspierać WISP, samo AP Client nie wystarczy).

Żadne tam podobne do routera.

Przełącznik (switch) to urządzenie 2 warstwy modelu OSI (istnieją jeszcze przełączniki warstwy 3, ale to urządzenia niedostępne dla użytkowników domowych), które odpowiadają za przesyłanie ramek, w skrócie, możesz podłączyć za pomocą tego urządzenia kilka komputerów i będą działały tylko w jednej konkretnej sieci lokalnej (pomijam oczywiście możliwość tworzenia VLANów), router natomiast jest urządzeniem wartswy 3 i odpowiada za routing pakietów, w skrócie router łączy ze sobą różne sieci, zarówno sieci lokalne (LAN), jak i sieci rozlegle (WAN). Routery pełnią oprócz tego funkcję zapory sieciowej, routery domowe to również połączenie dwóch lub trzech urządzeń w jednym: router, przełącznik (switch) i access point (punkt dostępu do sieci bezprzewodowej, w przypadku routerów tzw. bezprzewodowych).

(Marecki775) #20

roobal , gdybym chciał ciągnąć kable, to bym pociągnął kabel ethernet od Cerberusa i byłoby po sprawie. :wink: Ale to tylko taka uwaga. Na razie tak będzie póki nie rozwiąże sprawy.

Ponawiam swoje pytanie: Czy jest możliwość podłączenia drugiego routera (bez WiFi) do linii telefonicznej gdzie znajduje się już router z WiFi?

Router (bez WiFi) będzie z Netii, a obecnie mam Neostradę, więc nie wiem też czy ta się podłączyć…

I wyjaśnijcie mi jak sześciolatkowi, ponieważ jestem “zielony”. :slight_smile:

Pzdr, ewer