Można podłączyć drugi router do tej samej linii telefon.?

Witam,

mam w domu jeden router Wifi podłączony do linii telefonicznej. Czy mogę na tej samej linii lecz w innym pokoju podłączyć drugi router wifi? Wtedy będzie inna sieć wifi czy ta sama? Czy będę mógł podłączyć przez kabel pod ten drugi router?

Proszę o wyjaśnienie.

ewer

Tylko przez kabel RJ45 (drugi router posiadać port WAN RJ45). Połączenie schematycznie będzie wyglądało tak:

Kabel telefoniczny RJ11 > Router ADSL > kabel RJ45 > Router kablowy.

Aby oba routery pracowały prawidłowo to router ADSL powinien mieć ustawiony adres IP 192.168.1.1 a drugi router adres 192.168.2.1. Jeżeli tak będzie do komputery podłączone do pierwszego routera będą miały przydzielane adresy z zakresu 192.168.1.100 - 192.168.1.199 zaś komputery podpięte do routera drugiego będą miały adresy z zakresu 192.168.2.100 - 192.168.2.199. Sieć WiFi z drugiego routera będzie miała nazwę domyślną np. linksys, dlink lub taką jak jaką sobie ustawisz.

A nie mogę zrobić tak, że włącze oba routery, i nie będą mieli nic ze sobą wspólnego?

Możesz tylko na drugim nie będzie internetu.

Nie możesz na jednej linii korzystać z dwóch routerów, ale oba routery możesz bez problemu połączyć, jeśli masz oba routery z modemem adsl, to podłączasz je kablem (krosowanym jeśli router nie wspiera auto MDI-MDIX) z portu LAN jednego routera do portu LAN drugiego routera, na drugim routerze wyłączasz serwer DHCP, w tym przypadku będziesz korzystał z przełącznika wbudowanego w router i mógł tworzyć sieć bezprzewodową.

Jeśli chcesz mieć routery w dwóch róźnych sieciach, to musisz jeden podłączyć do portu WAN, ale jeśli to routery adsl, to się tak nie da. Napisz co chcesz dokładnie osiągnąć.

Chcę aby jeden router w salonie był tylko do wifi, a drugi w gabinecie był połączony kablowo z komputerem.

To na tym routerze w gabinecie wyłączasz WiFi a na tym w salonie zostawiasz włączone (wcześniej ustaw routery tak jak podałem w drugim poście).

A nie wystarczy, że podłącze i tyle?

Nie wystarczy trzeba je skonfigurować.

Ale nie muszą być razem jakoś połączone ?

Muszą być razem podłączone (i skonfigurowane odpowiednio) by na jednym i drugim był internet (podaj modele tych routerów).

jeden Cerberus Pentagram, drugi dopiero będzie kupiony.

Ten Pentagram to jest do WIFI, ten co kupie bedzie do gabitetu pod kabel

Niestety nie wiem, jak w Pentagramie wyłączyć Wifi. Powiedz mi jeszcze co to ten “switch”, bo jestem zielony.

Podobne do routera ale bez WiFi.

A mam pytanie. Mogę wziąć po prostu stary router bez Wifi i pomożesz mi go skonfigurować?

Tak ale napisz jaki to jest ten stary router - dokładny model podaj.

Niestety nie pamiętam, bo mam go 60 km ode mnie.

W twoim przypadku warto rozważyć takie rozwiązanie, kupno przełącznika, przełącznik musiałbyś podłączyć kablem do routera, a komputery, które nie będą korzystały z wifi podłączasz do przełącznika kablem. Oczywiście musisz rozważyć co Ci się opłaci. Jeśli nie chcesz ciągnąć kabli, możesz rozważyć kupno routera z wbudowanym AP, który będzie działał jako klient, tj. będzie odbierał sygnał od Cerberusa i rozdzielał na porty przełącznika (router musi wspierać WISP, samo AP Client nie wystarczy).

Żadne tam podobne do routera.

Przełącznik (switch) to urządzenie 2 warstwy modelu OSI (istnieją jeszcze przełączniki warstwy 3, ale to urządzenia niedostępne dla użytkowników domowych), które odpowiadają za przesyłanie ramek, w skrócie, możesz podłączyć za pomocą tego urządzenia kilka komputerów i będą działały tylko w jednej konkretnej sieci lokalnej (pomijam oczywiście możliwość tworzenia VLANów), router natomiast jest urządzeniem wartswy 3 i odpowiada za routing pakietów, w skrócie router łączy ze sobą różne sieci, zarówno sieci lokalne (LAN), jak i sieci rozlegle (WAN). Routery pełnią oprócz tego funkcję zapory sieciowej, routery domowe to również połączenie dwóch lub trzech urządzeń w jednym: router, przełącznik (switch) i access point (punkt dostępu do sieci bezprzewodowej, w przypadku routerów tzw. bezprzewodowych).

roobal , gdybym chciał ciągnąć kable, to bym pociągnął kabel ethernet od Cerberusa i byłoby po sprawie. :wink: Ale to tylko taka uwaga. Na razie tak będzie póki nie rozwiąże sprawy.

Ponawiam swoje pytanie: Czy jest możliwość podłączenia drugiego routera (bez WiFi) do linii telefonicznej gdzie znajduje się już router z WiFi?

Router (bez WiFi) będzie z Netii, a obecnie mam Neostradę, więc nie wiem też czy ta się podłączyć…

I wyjaśnijcie mi jak sześciolatkowi, ponieważ jestem “zielony”. :slight_smile:

Pzdr, ewer