MP3 CBR czy VBR

Witam, mam dylemat ktory format jest lepszy CBR czy VBR?

VBR i CBR to nie format tylko np. cecha mp3

Obie są dobre, wszystko zależy od wymagań i zastosowania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zmienna_przep%C5%82ywno%C5%9B%C4%87

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sta%C5%82a_przep%C5%82ywno%C5%9B%C4%87

Pierwotnie, do kompresji (kodowania) MP3 stosowano stałą przepływność (CBR), czyli do zapisu każdej ramki używano tej samej liczby bitów. Obecnie używa się najczęściej trybu przepływności zmiennej (VBR), charakteryzującej się zmiennością w wybranym przedziale czasu podczas kompresji i nastawionej na utrzymywanie stałej jakości dźwięku.

 

Ok to może być i cecha.

Te linki z wikipedii widziałem i czytałem, mi chodzi jak jest w praktyce z nimi podczas przerobienia.

Przerobienia z czego na co ?

Pobrałem teraz program Adobe Audition, wyczytałem na innym forum że za jego pomocą można sprawdzić który plik ma lepszą jakość, lecz nie wiem czy wszystko mam dobrze ustawione w tym programie.

Dwa te same utwory przerobiłem na CBR 320/VBR 320.

Może ktoś z was, będzie się znał bardziej na tym niż ja.

CBR 320

VBR 320

Powyżej masz odpowiedź.

Tak na marginesie to takie testy robi się słuchając.

Są jeszcze wersje mp3PRO i mp3HD

Nie musiałeś juz tego cytować, ale do czegoś ten program służy, wiec w nim też można porównać coś, ale jak widzę to VBR w pierwszym obrazku jest wyższe niz w CBR, natomiast drugi obrazek VBR ścieżka jest trochę ucieta.

Tak wiem że są mp3PRO/mp3HD ale one mnie nie interesuja, tylko CBR/VBR głownie do radio samochodowego i telefonu.

Spróbuj jeszcze mp3PRO ta dopiero jest obcięta a w odsłuchu prawdopodobnie nie usłyszysz różnicy.

Aha, nawet nie wiem jakim programem przerobić na ten format bo EZ CD Audio Converter go nawet nie obsługuje, zbyt mało popularny.

Miedzy innymi Adobe Audition,jetaudio,nero.Wszystko to są programy płatne

W wykresach jest minimalna różnica, CBR mocniej przystrzyżony, ale różnicy w jakości nie usłyszysz za nic na świecie.

CBR czy VBR… Generalnie w całej mojej historii z utworem zapisanym w VBR spotkałem się 2 razy, niektóre starsze odtwarzacze mają dla takich plików ograniczenia lub w ogóle ich nie czytają, więc nie wiem kto napisał tę teorię, że “Obecnie używa się najczęściej trybu przepływności zmiennej” - może w przypadku streamowania dźwięku przez Internet, ale w plikach muzycznych ciągle CBR jest najpopularniejszy i szybko się to nie zmieni.

Jednak musisz się jeszcze długo uczyć

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zmienna_przep%C5%82ywno%C5%9B%C4%87

@jasieczek ok, to już pomijam ten format.

Robiłeś jakieś badania ? Ściągaleś i sprawdzałeś ?

Nic nie pobierałem z neta, tylko sprawdzałem co jest i w czym.

Użyj innego formatu ( bezstratnego ) np flac i sprawa z głowy

Jak chcesz zrobić kopię z oryginalnej audio CD to najlepiej zrobić to do formatu FLAC. Zajmuje trochę więcej miejsca (4,5min utworek około 35MB), ale nie masz żadnych strat jakości.

To już zależy od pochodzenia pliku. Poza tym niby masz rację, ale wątpię, żeby komuś chciało się tak bawić, raczej nie ma to większego sensu.

@jasieczek

Po co pytasz jeśli wiesz lepiej ?