"Mrożenie" komputera w pierwszych nastu minutach pracy

Cześć,

Mam duży problem, który towarzyszy mi od ostatniej reinstalacji systemu.

Otóż miałem takiego pecha iż po instalacji Opery GX i wybraniu opcji przekopiowania zakładek komputer mi się na chwilę zawiesił i jak się okazało po restarcie systemu dostałem informacje o uszkodzonej usłudze profili użytkowników (lub podobne). Niestety porady zawarte w internecie, nie pomogły. Postawiłem na reinstalację (i tak miałem to dawno zrobić :slight_smile: )

Niestety od reinstalacji sporadycznie występują u mnie problemy, które objawiają się… ciężko to opisać… Zamrożeniem w działaniu komputera? Z jednej strony jestem w stanie ruszać myszką i oglądać stronę WWW, która była aktualnie załadowana w przeglądarce. Działa scroll i przełączanie zakładek. Jednakże nie działają nowe akcje typu: otwarcie nowej zakładki (otwiera zakładkę, ale ekran ładowania zakładki) przejście do innej strony za pomocą odnośnika czy też adresu url (zaczyna się ładować i tyle).

Błąd nie dotyczy tylko przeglądarki. System również tak reaguje. Przykładowo jestem w stanie kliknąć na menu start i wybrać jakąś aplikację do uruchomienia, ale nie ma żadnej reakcji. PPM na pasku i wybranie Menadżera zadań - to samo. Dodatkowo te zadania się nie kolejkują w pamięci, że po odzyskaniu sprawności działania nie odpalają się programy, które wybrałem.

Akurat miałem to “szczęście”, że skan z FRST wykonałem zaraz po takim przywieszeniu, tylko tym razem miałem dodatkowy efekt: brak zaczytanych czcionek? Nie wiem jak to określić. W menu start i przeglądarce wszystko było, ale na steamie, czy w folderach napisów brak. Przy zapisywaniu zrzutów za pomocą narzędzia do wycinania, w oknie dialogowym do zapisu również brak jakichkolwiek napisów. Po ponownym uruchomieniu wszystko ok, brak freeza oraz czcionki na miejscu.
Zrzuty dołączam do zgłoszenia.

1Przechwytywanie Przec3hwytywanie

Addition.txt (45,7 KB) FRST.txt (45,6 KB) Shortcut.txt (58,6 KB)

1 polubienie

Witaj @LonngerM

W logach nie widać infekcji.
Można podejrzeć błędy systemowe.
Dużo z nich jest z Comodo.
Nie będę wyrokował, czy Comodo wyrzuca błędy, bo są problemy ze sprzętem, czy są problemy z systemem, bo Comodo źle działa.

Na początek odinstaluj Comodo.

Można by podejrzewać problemy z dyskiem lub RAM.
Przeniesiemy do odpowiedniego działu.
Umieszczę jeszcze informacje, które można odczytać z logów. Dopisz brakujące informacje systemowe.
Zapewne będą jeszcze potrzebne zrzuty ekranu z HDTune i/lub CrystalDiskInfo
Windows 10 Home Wersja 1909 18363.592 (X64)
BIOS: American Megatrends Inc. P1.30 05/23/2014
Płyta główna: ASRock Z97 Extreme4
Procesor: Intel(R) Core(TM) i5-4690K CPU @ 3.50GHz
Procent pamięci w użyciu: 34%
Całkowita pamięć fizyczna: 12236.23 MB

… będą :wink: Dokładniej Health + benchmark prędkości, jeżeli są spadki w systemowych sektorach, to objawy pasują.

1 polubienie

BIOS: American Megatrends Inc. P1.30 05/23/2014
Płyta główna: ASRock Z97 Extreme4

Jeszcze aktualizację Bios wziąłbym pod uwagę
Teraz jest dostępna wersja 2.60 2018/3/13 tylko Instant Flash
Wersja 2.50 ma każdy sposób instalacji
a wersja 1.50 miała kolejną aktualizację do i5-4690K

Ok, to najpierw HDTune (trochę to trwało) - bez żadnych zmian softu:

Systemowy:
HDTune_Benchmark_________Crucial_CT256MX1 HDTune_Error_Scan_________Crucial_CT256MX1 HDTune_Health_________Crucial_CT256MX1 HDTune_Health_________Crucial_CT256MX1_2

Dodatkowy (dane i gry):
HDTune_Benchmark_TOSHIBA_HDWE140 HDTune_Error_Scan_TOSHIBA_HDWE140 HDTune_Health_TOSHIBA_HDWE140_1 HDTune_Health_TOSHIBA_HDWE140_2

W temacie głównym dotyczącym diagnostyki czytałem o memtest. Co radzicie najpierw? memtest czy aktualizacja biosu + usunięcie Comodo (co w zamian? zostawić systemowego defendera?)

ten crucial jest nówka?
To powinno po 1 linii iść dosłownie.
Na szybko, mam dziś urwanie głowy, nie widać niczego tragicznego.

Zacznij od memtesta, mniej ingeruje od biosu. :wink:

Już parę latek ma. Nie pamiętam dokładnie, ale z 2-3 może mieć na pewno

Wyniki z MemTesta:

Bios zaktualizowałem - w sumie nie widzę różnicy w działaniu.
Trochę mnie zmartwiły te wyniki z HDTune dla dysku SSD. Wygląda na to, że osiągi ma gorsze od Toshiby HDD.

No w części miejsc owszem, dziwnie powolny, tylko teraz marny czas na wymianę ( ceny).

Odinstalowałem COMODO i wygląda jakby system był bardziej responsywny, ale może to tylko efekt placebo.

A gdybym chciał kupić dysk SSD 250GB (większego nie potrzebuję) to jaka cena byłaby optymalna? Na jaką czekać? Pytam bo nie śledzę tego rynku.

2 miesiące temu Adata 240 GB kosztowała koło 110, dziś 145 okolice 125 powiedzmy, że są Ok i inne będą też rozsądne.

Ok, na bieżącą chwilę wszystko wskazuje, że winnym był COMODO, jednakże będę kontrolować sytuację i mam na względzie wymianę dysku SSD w miarę potrzeby.
Dziękuję za pomoc, jak coś znów się odezwę :slight_smile:

1 polubienie

Test memory (W Ultimateboot jest kilka programów testujących pamięć). Jeśli to nie pomoże to backup systemu (polecam AOMEI BACKUPPER), secure erese (w przypadku SSD) i przywrócenie systemu.