MS 6156 ver 1.0 bx7 demontaż radiatora

Witam,

przygarnąłem ostatnio starszą płytę główną, bodajże rocznik 97-98.  Poniżej link do strony z produktem:

 

http://no.msi.com/product/mb/MS6156VA.html#/?div=Detail

 

Jak można zauważyć jest tutaj zainstalowany dosyć specyficzny radiator, w sumie mi nieznany. Problem jest z jego demontażem, gdyż nie posiada on śrubek a jedynie złote piny. Próbowałem  je  wypychać z jeden i drugiej strony i nic to nie dało. Z góry dziękuję za pomoc jak się za to cacko zabrać. Pozdrawiam

Może łaskawie wrzucisz zdjęcia tego radiatora?

Pewnie, że bym wrzucił, ale jest to niemożliwe. Telefon mam w serwisie.

 

Znalazłem takie coś, z tym, że już radiator został rozmontowany:

dw7z13.jpg

 

 

PS2: Mam tutaj zdjęcia tego cuda już samemu robione:



 

W jaki sposób go “unieszkodliwić” nie uszkadzając konstrukcji, zakładam, że te złote piny odgrywają tutaj istotną rolę… tylko jak się za to zabrać?

Stara pasta trzyma przekręć i odskoczy.

Zauważyłem, że po bokach są zaczepy, jednak po ich wciśnięciu procesor ani drgnie… co mam przekręcić?

Mówimy o tym zielonym radiatorze? Tam nie ma procesora!! Ogólnie od dołu wyciskasz te dwa białe zaczepy łapiesz za radiator i przekręć na bok musi puścić trzyma go stara pasta.

Nie nie. Ten mały zielony to zapewne mostek północny, Ja mówię o tym dużym czarnym obok, który jest radiatorem w slocie 1 procesora. Push piny to nie jest problem w porównaniu z tym

Chcesz wymontować procesor, czy zdemontować radiator z procesora ?

@Drass

W pierwszej kolejności trzeba zdemontować procesor (wraz z radiatorem), a następnie osobno zdemontować radiator z procesora.

 

Jedno i drugie.

 

 

 

Problem w tym, że procesor nie chce wyjść. Wciskam jednocześnie te zaczepy ciągnę za procesor do góry a on ani drgnie…

Co wciskasz ???

Masz po bokach dwa zaczepy, które musisz ODGIĄĆ przy pomocy płaskiego śrubokręta. (czasem od góry są jeszcze takie plastikowe wsuwki dodatkowo blokujące CPU - trzeba je lekko przesunąć w górę lub w dół - w zależności od tego jak producent płyty to sobie wymyślił). Potem ciągniesz CPU lekko z jednej a potem z drugiej strony aż zatrzaski puszczą - i tyle.

 

Biorąc pod uwagę wartość tego czegoś i ogólna przydatność - to po prostu użyłbym tzw. siły fizycznej…

W zależności jaką masz wersję zaczepów (na fotkach nie widać) trzeba je albo odciągnąć na boki, albo przycisnąć, albo wcisnąć i dopiero wyciągać procesor.

Czasami ciężko idzie więc trzeba trochę siły przyłożyć :wink:

Udało się. Te łopatki trzeba było złapać i siłowo odepchnąć do zewnętrznej strony. Według tego pdf-a, którego qbaz załączyłeś jest to tzw. “holder type”. Ja z kolei wciskałem do wewnątrz poniżej te wystające dwie łopatki, dlatego nie chciało puścić.

 

Teraz kolejny mankament powodujący zastój w sprawie. Jak zdjąć radiator aby nałożyć nową pastę termoprzewodzącą? Biorąc pod uwagę, że ten zabytkowy komputer jest z 97 i nikt nie zmieniał pasty przydało by się to w końcu zrobić :slight_smile:

 

@Veers

 

Widzisz, mam takie hobby, że lubię wyciągać maks z komputerów, które wpadną mi w ręce. Chociażby ten z którego pisze obecnie jest z końcówki 2008 a ciągnie nie jedną nową gierkę z dobrym rezultatem, oczywiście nie na full. A i lubię również konstruować awangardowe cyrkulacje powietrza i obserwować jak “pacjent” reaguje :). Teraz ludzie staroci się wyzbywają a kiedyś być może ja będę ciągnął kasę pokazując genezę elektroniki

 

Bilans strat:

urwany kawałek prawego ząbka (nie zaczepy) 

pocięta skóra na kciukach

ślady zębów na wentylatorze (próbowałem sobie jakoś pomóc) :smiley:

liczne wulgaryzmy pod adresem firmy intel

 

PS. Pasta termoprzewodząca a właściwie jej resztki z MX2 skleiły się z osłonką i nie można jej teraz ściągnąć. Jakieś porady?

Jakiego dokładnie masz proca (chyba PIII) i mocowanie radiatora? Najlepsza były by fotki z obu stron, bo były różne wersje “zapinek”, począwszy od prostych rozporowych zatrzasków z plastiku do zasuwek z blachy na metalowych bolcach.

Nie jestem pewny, ale na Twoim zdjęciu widać “coś” obok samego wentylatora. Mogą to być właśnie te plastikowe zatrzaski, które trzeba ścisnąć by zdjąć radiator. Do tego też może być potrzebna odrobina siły (lata i wysuszona termo pasta robią swoje).

 

Mam podobną “przypadłość” co Ty, dotyczącą starszego już sprzętu do ożywiania i wyciskania wszystkich soków. Zebrało się tego już trochę w warsztacie. Ot, takie hobby :slight_smile:

Problem jest teraz z pastą termoprzewodzącą AC MX2.:

jajqr4.jpg

 

Ta czarna osłona przy wyjściu przykleiła się otworu przez resztki pasty, które zostały przy ostatnim nakładaniu. Jak to rozmiękczyć żebym mógł otworzyć i nałożyć pastę ?

Włóż końcówkę do ciepłej wody. Powi no pomóc. Ale pamietaj by potem trochę tej pasty wywalić. Utleniona traci swoje właściwości.

Teraz to dosłownie łamigłówka jest. Zdjąłem blokadę procesora (zdjęcie poniżej), która trzymała końcówki śrubek, dzięki czemu całą konstrukcja była stabilna.

 

Ktoś może ma sposób jak to z powrotem zamontować w 4 miejscach? problem polega na tym, że ruch zapiętymi dwoma powoduje odpięcie i tak w kółko… jakieś porady?

Generalnie powinieneś zrobić wszystko w odwrotnej kolejności niż jak to robiłeś rozbierając procesor.

Włóż te “śrubki” w otwory odpowiednią stroną czyli łepkami przez radiator i procesor na zewnątrz (mają wystawać po stronie gdzie jest hologram). Przytrzymaj całość dociskając i nałóż tą zapinkę-zawleczkę ze zdjęcia (zwróć uwagę w którą stronę jest wygięta!

To wszystko.

Bez przesady, ale mając do czynienia ze sprzętem, takie zabawy powinieneś robić z zamkniętymi oczami, bo to chyba jeden z prostszych sposobów zapinania radiatora jaki był na PIII z SECC2.

Męczyłem się męczyłem, aż spojrzałem na to pod kątem i zaskoczyło za pierwszym razem. Do czynienia ze sprzętem miałem, ale nie z takim. Trudniej wtedy było jak widzę. Powiedz mi jeszcze jak sukcesywnie wyciągnąć push-piny aby potem móc je ponownie włożyć w miejsce przeznaczenia?

Małe odświeżenie tematu. Poradziłem sobie już z tym procesorem, ba nałożyłem nową pastę pod chipset. Łamiąc przy okazji kawałki push pinów. Jednak ta starsza płyta główna nie jest kompatybilna z nowszymi obudowami mini tower. Starsza obudowa jest strasznie masywna, oraz nie mieści się do miejsca w których chciał bym umieścić ten odrestaurowany starszy PC. Dlatego też mam pytanie. Co powinienem kupić ażeby wyciąć część obudowy tę odpowiedzialną za mocowanie płyty głównej?

Proszę korzystać z przycisku Edytuj , zamiast pisać post pod postem.

rgabrysiak

Flexem wytniesz oczywiście tarcza do cięcia metalu.