MS Access 2013 - chowanie nagłówków


(kamiledi16) #1

Dostałem robotę, w której pracuję na programie MS Access. Podczas niej mam na górze różne nagłówki, między którymi muszę się bardzo często przełączać. Problem w tym, że przy każdej zmianie nagłówka wszystkie nagłówki się chowają i żeby się przełączyć na inny, muszę przesuwać w górę suwak po prawej. I tak jest za każdym razem, a ja te nagłówki muszę przełączać kilka razy na minutę. Jak się tego problemu pozbyć? Tak to wygląda - nagłówki przed przełączeniem:

v87e.png

Widok po przełączeniu:

zdx2.png

Najpierw miałem Accessa w wersji 2002, ostatnio zaktualizowałem na wersję 2013 i problem jest nadal. Co ciekawe, problem jest tylko na laptopie, na komputerze stacjonarnym nagłówki są cały czas widoczne.


(Kerter86) #2

Nie wiem jak to w Accessie jest, ale może będzie podobnie jak w Excelu, jest tam coś takiego blokowanie komórek, pewnie będzie coś podobnego, nie mam dostępu teraz do Offica, ale jak dobrze pamiętam, to jest w zakładce dane.


(Dimatheus) #3

Hej,

Nie wiem, czy chodzi Ci faktycznie o nagłówki czy o czy o poszczególne karty dokumentów. Jeśli to drugie, zajrzyj do ustawień Accessa: Bieżąca baza danych -> Opcje Okna dokumentu. Poniżej wrzucam na screenie - powinno być zaznaczone Dokumenty kartotekowe oraz zaptaszkowane pole Wyświetl karty dokumentów.

31456592105041957239_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kamiledi16) #4

Zaznaczyłem to, ale nic się nie zmieniło. A tego ,blokowania komórek" nie znalazłem.

Nie wiem, jak to się profesjonalnie nazywa, pewnie raczej karty dokumentów. W każdym razie to, co widać na zdjęciu w pierwszym poście. Nie wiedzieć czemu, ten suwak pionowy po prawej stronie po przełączeniu karty zawsze zjeżdża lekko w dół, zamiast zostać na górze, przez co nazwy tych kart się chowają i muszę ciągle jechać znów na górę.


(Dimatheus) #5

Hej,

A program masz uruchomiony i zmaksymalizowany na pulpicie? Może pojawia się jakiś dodatkowy scroll w programie, który przewija się właśnie do samego dołu i to on powoduje przesunięcie kart tak, że stają się niewidoczne.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kamiledi16) #6

Nie do końca rozumiem pytanie. Uruchamiam tak jak każdy inny program i jest cały czas ustawiony na pełny ekran. Wrzucam zdjęcia, jak to wygląda:

http://imageshack.us/photo/my-images/405/7hi5.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/545/djs9.png/

Na pierwszym zdjęciu karty dokumentów są widoczne, na drugim nie, po przestawieniu na inną kartę. Zwróć uwagę na suwak po prawej, który sam zjeżdża w dół.


(Dimatheus) #7

Hej,

Oki, widzę na screenie właśnie to, o co Cię pytałem. Zostaje więc pytanie podstawowe - w jakich rozdzielczościach pracują osoby na komputerach stacjonarnych, a w jakiej pracujesz Ty? Nie wiem, czy przypadkiem autor aplikacji nie dostosował jej do rozdzielczości Full HD, a pewnie na laptopie pracujesz w rozdzielczości 1366x786, tak? Może spróbuj podłączyć do laptopa inny monitor, ustaw rozdzielczość natywną i sprawdź jak wtedy zachowuje się program.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kamiledi16) #8

Na laptopie jest rozdzielczość 1600x900, a na stacjonarnym 1280x1024, więc chyba jest odwrotnie, niż piszesz. Z ciekawości ustawiłem na laptopie 800x600, ale jest tak samo. Stacjonarny komputer też jest mój, ale wolę pracować na laptopie, bo robię to w domu, więc można przenieść go w dowolne miejsce. Nie jest to duży problem, więc nic się nie stanie, jeśli nie uda się go rozwiązać.

Ciekawe, że suwak zjeżdża akurat tyle, żeby schować karty, ani o milimetr w dół nie przesłania kolorowego tła, tylko po zjechaniu suwaka pokrywa się ono idealnie z górą dokumentu, tak jakby ktoś specjalnie to zjeżdżanie zaprogramował - można porównać odległości przy numerze w ramce nad napisem ,Odśwież" po lewej stronie, a przyciskiem cofania na obu screenach. Wygląda to jakby to była dodatkowa opcja w programie, którą można gdzieś wyłączyć. Być może to by było rozwiązanie:

http://office.microsoft.com/pl-pl/acces … 29281.aspx

Ale kiedy próbuję to zrobić (przestawić z opcji Overlapping windows na Tabbed documents), pokazuje się komunikat, że zmiany nastąpią po ponownym otwarciu bazy danych, a kiedy to robię, zmiany się nie zapisują i nadal jest ustawione Overlapping windows.


(Dimatheus) #9

Hej,

A próbowałeś podłączyć do laptopa dodatkowy monitor i na nim uruchomić Accessa? Cokolwiek się zmienia?

:arrow: Masz pełne prawa do pliku bazy Accessa, by zmieniać w nim ustawienia?

:arrow: Próbowałeś uruchomić Accessa z uprawieniami administratora i dopiero później otworzyć w nim bazę i dokonać zmian, o których piszą w informacji MS?

:arrow: Nie pojawia Ci się przypadkiem w czasie odpalania bazy komunikat o tym, że zablokowano potencjalnie niebezpieczne elementy?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kamiledi16) #10

Próbowałem, nic się nie zmienia.

Nie wiem, jak to sprawdzić?

Próbowałem, też bez zmian.

Nie pojawia się.

Może chodzi o to, że Accessa mam w wersji trial, bo na drugim komputerze najwyraźniej domyślnie ustawiła się druga opcja, której tutaj nie mogę zmienić. W każdym razie już się przyzwyczaiłem do tego i da się z tym żyć.


(Dimatheus) #11

Hej,

Jeśli zakładka dotycząca ustawień otwartej bazy zawiera pola możliwe do edycji, wtedy powinieneś mieć pełne prawa do pliku bazy danych.

Jest to niestety możliwe.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kamiledi16) #12

Trial się skończył, więc wróciłem do Accessa 2002. I po dwóch latach rozwiązałem problem. Okazało się, że wystarczy… kliknąć dwa razy na aktualnie otwartą zakładkę i przestają się one chować. Trzeba to oczywiście powtarzać po każdym otwarciu programu, ale jest to drobiazg. Dzięki za próby pomocy.