MS DOS 6.22 z sieci - czy legalny?

Witam.

Zauważyłem że w sieci bez problemu można ściągnąć MS DOS 6.22 czy to znaczy że taki system jest legalny?

Czy możę MS ogłosiła że nie kiwnie palcem w sprawie jego piratowania?

Ja mój MS DOS już dawno zamieniłem na surowiec wtórny (3 dyskietki) ale chwyta mnie nostalgia i chciałbym go zainstalować ponownie.

DOS chyba nadal jest płatny, ale nie można go kupić [-X

Nie wiem ile czasu prawa autorskie chronią programy, ale coś słyszałem o 70 latach, więc trzeba jeszcze trochę poczekać :cry:

Microsoft raczej nie będzie się czepiał, ale prokuratura może (w polskim prawie ściga się to z urzędu, bez zawiadomienia ze strony pokrzywdzonej).

Jeszcze niedawno był w sprzedaży- pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Do niedawna mnóstwo polskich firm z niego korzystało.

Kilka lat temu był oferowany jeszcze na rynkach azjatyckich, nie wiem jak obecnie.

Z instalacją może być ten problem, że w nowoczesnym komputerze może nie działać (wielordzeniowe procesory, USB, dyski SATA). Ewentualnie można sprobować pod Microsoft Virtual PC- ja na nim uruchamiam Windowsa 98 i chodzi nie gorzej niż na ówczesnym sprzęcie, XP jakoś chodzi tylko grafika kiepska (emulacja s3 trio), a Visty nie odważyłem się sprawdzić :stuck_out_tongue:

Darmową odmianą DOS-a jest FreeDOS- ma te same polecenia, obsługuje te same programy, ale wspiera nowszy sprzęt.

Myślałem albo o virtual albo o mojej starej maszynce (w tej chwili jest tam win 98). Zawsze mogę spróbowac poszukać na aukcjach może ktoś to sprzedaje. Czy w czasach DOS były wersje OEM?

Były wersje OEM.

Spróbuj faktycznie FreeDOS - mniej problemów ze sprzętem.

No i jest darmowy…:mrgreen:

w sieci bez problemu można ściągnąć większość programów i nie oznacza to, że są one legalne :slight_smile:

zdaje się że nie można nawet używać starych programów firm, które przestały istnieć

sprawdź na allegro, ale lepiej zassać freedos + kilka programów do niego

DOS’a nie można darmowo pobrać z sieci, ale polecam ci freeDOS’a.

Chodziło mi o to że można go ściągnąć z normalnych stron - legalnie działających i z ostatnią aktualizacją kilka lat temu więc myślałem że skoro tyle już czasu stron aistnieje to może coś jest na rzeczy :slight_smile:

Oprócz free dos’u jest chyba jeszcze Novell Dos który chyba ciągle jest w sprzedaży.

Jest też chyba darmowy opendos - ale tego nie znam.

A skad można pobrać tego ,FreeDos"-a ?

Jeśli masz na tego starego DOS-a licencję, oczywiście możesz go ściągnąć z neta, nie będzie to piractwem. Jeśli nie miałbyś licencji - wtedy nie wolno.

Wstukaj FreeDOS w Google :slight_smile:

http://www.freedos.org/

W google go niema.

To patrz:

http://www.google.pl/search?q=freedos&i … =firefox-a

Trzeba włączyć szukanie na całym świecie.