MS Excel 2007 - słupki błędów

Witam,

mam problem z dodaniem słupków błędu.

Muszę zrobić wykres kolumnowy [3 kolumny]. Stanowią one średnią z 3 wartości. Muszę dodać słupki błędów, które pokażą odchylenie od tej średniej. Męczę się z tym i nie wiem. Znalazłam, gdzie dodaje się słupki błędów, ale nie wiem jak je dodać, bo tych wartości nie mam przecież na wykresie.

Błagam Was, pomóżcie mi. Krok po kroku jak mam zrobić te kolumny, by potem z tego dało się dodać słupki.

Mam strasznie dużo tych danych, głowa mi pęka i muszę to zrobić do jutra. PROSZĘ !!

Nie rozumiem, co mają poszczególne słupki przedstawiać?

Średnia z trzech wartości?

Rozumiem, że odchylenie ma być na wykresie?

Wykonałam pomocniczy rysunek, są to tylko przykładowe dane:

mam trzy wartości: 100, 76, 48.

Średnia z nich to 80 (przykład, nie liczyłam). Wartość 80 stanowi kolumnę, a słupek odchylenie od średniej, tak jak przedstawiłam.

Chcę też dodać, że na jednym wykresie muszę umieścić trzy takie kolumny.

Mam nadzieję, że trochę jaśniej :wink:

beztytuuzy.jpg

Ok. to może tak.

robisz wykres słupkowy> prawym klikasz na kolumnie wykresu>formatuj serie danych>słupki błędów y

tam ustawiasz detale.

Nie mam tam takiej opcji. Korzystam z Excela 2007.

Widzę, że słupki błędów są na pasku zadań --> układ --> analiza --> słupki błędów, z tym, że nie mogę korzystać z tej opcji, mimo, że mam zaznaczoną kolumnę. Z resztą nie dziwię się, bo nie mam na wykresie odnośnika do danych, które ma owy słupek wyrażać i nie wiem jak je wprowadzić.

U mnie wychodzi coś takiego, choć nie jestem pewny czy dobrze i o to chodziło. Ja mam wersję 2003 i wszystko mam aktywne.

bdy.th.jpg

a jak 2x klikniesz na wykresie, nie pokazuje się menu ustawień wykresu?

@dark__jedi - dziękuję za zainteresowanie!

Fakt, jak zrobiłam teraz wykres to ta opcja była już aktywna. Tak czy siak, chciałam, by te słupki sięgały od najmniejszej do największej wartości, które brałam do obliczenia średniej… da się coś takiego zrobić?

pozamieniaj dane źródłowe, bo chyba nie do końca rozumiem.

Tak jak zaznaczyłam na rysunku pomocniczym, że najmniejsza wartość to przykładowo 48 i słupek się zaczyna od wartości na osi y=48, a największa wartość to 100 i do niej sięga słupek.

Moje dane, jeśli będzie łatwiej:

wartości średnia

144,154 78,326

41,517

48,298

32,041 52,768

49,078

77,18

131,597 103,49

141,828

37,057