MS Excel - Arkusz ocen

Witam,

Chciałbym stworzyć arkusz ocen, ale nie mogę sobie poradzić z problemem:

a/ Jak sprawić, żeby, jak są oceny 5+ i 4 średnia wyszła 4.5, a nie #ARG! ? Dokładniej chodzi mi o to jak przypisać symbolowi “+” wartość “0”, lub jak sprawić żeby przy liczeniu średniej został ten znak pominięty

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Hmm można pokombinować z funkcją JEŻELI.

Czyli dodać opcję, że jeżeli jest 5+ lub 5- to ma to traktować jako 5 i tak dla innych ocen, ale to masa kombinowania i funkcji jeżeli w innych funkcjach jeżeli :stuck_out_tongue: Wiem, bo już raz coś takiego robiłem na zajęciach w technikum.

Mógłbym prosić o przykład funkcji?

Ehh, już dawno tego nie wymyślałem, ale to coś w stylu JEŻELI(“5+”;5;JEŻELI(“5”;5;JEŻELI(“5-”;5;JEŻELI(“4+”;4;JEŻELI(…))))). Tyle tylko, że to masa tekstu… prawdopodobnie istnieje jakaś prostsza metoda, ale jakoś nie mam na nią pomysłu. Póki co to jest jedyna metoda na jaką wpadłem.

PS: tam, gdzie jest wielokropek oczywiście powtarzać do 1+, możesz też dodać 6-

Trochę to poprawię i uproszczę.

Powiedzmy, że tabela wygląda tak:

A B C D E F G H I J K

1 Lp. Nazwisko i imię [OCENY] [OCENY BEZ +i-] Średnia

2 1. Kowalski Jan 5 5- 4+ 6

3 2. Nowak Marian 4+ 2 3+ 5

4 3. Król Janina 1 1 2- 1

5 4. Maciejewska Joanna 4 4+ 4 4-

6 5. Gg Pięćsetpięć 6 6 6 6

Oceny z + i - (w kolumnach C-F) trzeba przeliczyć na wersje bez + i -, które znajdą się w kolumnach G-J.

Dla przykładu w komórce G2 trzeba by wpisać formułę:

=JEŻELI(C2=“6-”;6;JEŻELI(LUB(C2=“5+”;C2=“5-”);5;JEŻELI(LUB(C2=“4+”;C2=“4-”);4;JEŻELI(LUB(C2=“3+”;C2=“3-”);3;JEŻELI(LUB(C2=“2+”;C2=“2-”);2;JEŻELI(C2=“1+”;1;C2))))))

I to wystarczy przekopiować poprzez przeciągnięcie tego kwadracika w prawym dolnym rogu komórki do wszystkich komórek z zakresu G2:J6.

Mi wyszły takie średnie:

  1. 5

  2. 3,5

  3. 1,25

  4. 4

  5. 6

Nie ma sensu wymieniać w tej funkcji ocen bez + i - (tą funkcję spełnia wywołanie zawartości komórki C2 jako fałsz do ostatniego zagnieżdżonego JEŻELI.

Swoją drogą akurat tą funkcję tłumacze Excela mogliby pominąć, kiedy tłumaczyli go z angielskiego. Dużo krócej jest napisać IF niż JEŻELI.

To ja podeślę link, i mam prośbę zróbcie to, żeby się wyświetlało wszystko prawidłowo - sam się mordowałem już długo ale nie mogę dojść do skutku.

LINK: http://www.sendspace.pl/file/70eae07f6fef18d81c45c5e

Musisz wszystkie oceny przeliczyć na wersje bez + i -. Odpowiednią formułę znajdziesz 2 posty wyżej. Trzeba tylko każde C2 w tej formule zmienić na B1 oraz dodać jeszcze jedno “jeżeli” zamieniające pustą komórkę ("") na pustą komórkę ("") tak, żeby formuła nie traktowała pustych komórek jako 0.

Trochę to podpicowałem:

=JEŻELI(B1=“6-”;6;JEŻELI(LUB(B1=“5+”;B1=“5-”);5;JEŻELI(LUB(B1=“4+”;B1=“4-”);4;JEŻELI(LUB(B1=“3+”;B1=“3-”);3;JEŻELI(LUB(B1=“2+”;B1=“2-”);2;JEŻELI(B1=“1+”;1;JEŻELI(LUB(B1=1;B1=2;B1=3;B1=4;B1=5;B1=6);B1;JEŻELI(B1="";"";“BŁĄD”))))))))

Teraz formuła sprawdza dodatkowo czy wprowadzona jest wartość oceny, w przeciwnym wypadku (jeśli ktoś wprowadzi np. ocenę 7) zwraca BŁĄD.

Formułę należy wstawić do komórki K1 i przekopiować na cały zakres K1:S14. Formułę średniej trzeba zmienić tak, żeby średnia była liczona z zakresu K1:S1.

Przy zliczaniu średniej z tego bez plusów i minusów występuje #AGR!

A poprawiłeś średnią tak żeby zliczała tylko z części z ocenami bez + i -?

Tak… Musi pewnie zamiast wyniku do średniej próbować wliczyć całą zawartość kolumny czyli całą funkcję JEŻELI…

@Edit

Wyżej jest link do tego - może komuś się uda to zrobić jakoś…

Dziwne - mi działało.

Ale to jest niemożliwe, żeby arkusz kalkulacyjny wliczał do średniej TREŚĆ funkcji. Zawsze będzie wliczać wynik. Na tym polega właśnie arkusz kalkulacyjny.

Wyskakuje #ARG! i obok “Nieprawidłowy typ danych wartości użytej w formule”