MS Excel czy LibreOffice Calc?

Mam zamiar nauczyć się posługiwać Excelem na poziomie profesjonalnym.
I tu moje pytanie:
Czy warto równocześnie z Excelem uczyć się libre offica Calc ? Zdaje sobie sprawę że są to podobne narzędzia ale czy jest sens poświęcać na to czas ? 
Z tego co wiem w firmach zwykle nie korzysta się z Calc. 
Oraz ciekawi mnie co mogło by "współgrać " z umiejętnością korzystania z arkusza kalkulacyjnego ?

Istotnym problemem w między tymi programami w zastosowaniach pro są inne języki skryptowe. Więc równoległe uczenie się obu nie do końca ma sens. Jeśli o mnie chodzi to z excelem dobrze współgrają bazy danych, jak się uprzesz możesz generować / edytować xls’y z poziomu języka wysokiego poziomu np c# / php, tak samo dane możesz pobierać ze stron internetowych / baz danych itd. Wszystko zależy od tego w czym chcesz tego arkusza użyć.

Każdy arkusz kalkulacyjny jest arkuszem kalkulacyjnym i trudno tu mówić o jakiś istotnych różnicach, gdy chodzi o bezpośrednią prace w nim.

Istotną sprawą jest co ty nazywasz poziomem profesjonalnym. Czy ci chodzi o powiązania z innymi programami to już będą jakieś różnice.

Istnieją bardzo zaawansowane możliwości Excela gdzie Calc nie sięga ale dla 90% użytkowników jest to poza ich codziennymi potrzebami.

Trzeba wiedzieć że zdecydowana większość ludzi korzysta z możliwości Excela tylko w 10 no może 20% jego możliwości.

 

a dodatkowo 10% populacji używa Libre, a z 80% nawet nie ma pojęcia o takim produkcie, dlatego najbardziej sensownym rozwiązaniem jest jednak MS.

 

Zdecydowanie Excel. Zobacz nawet na oferty pracy - praktycznie wszędzie jak coś to jest “Wymagana znajomość pakietu MS Office”. Nikt nie szuka lubi znających LibreOffice cz OO :>

 

 

To znaczy? Chcesz się uczyć VBA i sam pisać makra? Czy tylko poznać bardziej zaawansowane funkcje?

 

 

 

-Przede wszystkim znajomość Accessa. Np. masz udostępniony widok z bazy danych ERPa, w accessie na jego podstawie (lub kilku widoków) budujesz sobie kwerendę. Np. za pomocą ODBC pobierasz potem dane do excela i prezentujesz w formie tabeli przestawnej. 

-umiejętność analitycznego myślenia :slight_smile:

-dobra znajomość podstaw matematyki (może wydawać się śmieszne, ale niektórzy naprawdę mają z tym problem… np. taką podstawę jak średnia ważona)

 

W robocie na okrągło korzystam z Calca(oszczędny szef) i można się przyzwyczaić, problem robi się wielki jak klient przyśle dokument w Excelu i próbuję odczytać w Calcu, tragedia. Dokument nierzadko trzeba stworzyć od podstaw. Reasumując ucz się obydwu, aby cię życie nie postraszyło szefem sknerą.

Zacznę od sprawnego posługiwania się Excelem, potem może spróbuje sił z Accessem.
Wielkie dzięki za pomoc !