MS SQL SERVER - nauka

Witam, sprawa wygląda tak, iż zatrudniam się w pewnej firmie. Generalnie chcą mnie przyjąć na dane stanowisko ale jest pewno ale. Dostałem pewne zadanie od którego uzależnione jest przyjęcie mnie. Zadanie polega na nauczeniu się podstaw obsługi ms sql server 2005 (z tym akurat nie miałem styczności w poprzedniej pracy)oraz przysłaniu przykładowej bazy danych tam utworzonej(kilka tabel 4-6), w związku z tym mam kilka pytań:

  1. znacie jakąś dobrą stronę z przystępnym kursem ms sql serwer? ja korzystam z http://www.centrumxp.pl/dotNet/21,1,kategoria,Kurs_SQL.aspx ale przydało by się coś jeszcze

  2. co warto umieścić w takiej przykładowej bazie, żeby wyglądało to jako tako rozsądnie

  3. generalnie jakie podstawy powinienem opanować? mam na to 2-3 dni

  1. Na podstawy nada się dowolny kurs zgodny ze standardem SQL. Ten który podałeś może być. Ja np. jak czegoś nie wiedział sprawdzałem tu: http://www.w3schools.com/sql/default.asp

2 i 3) Trudno odpowiedzieć, ja bym chciał aby mój pracownik umiał i rozumiał: realcyjność w bazach, podstawy obiektowości, wyzwalacze, procedury. Przykłady na to powinny się znaleźć. Najlepiej byłoby dostać prawdziwy opis jakiejś sytuacji wymagającej bazy danych i zrobienie bazy do radzenia sobie z tą sytuacją. Ewentualnie miło byłoby aby rozumiał co się dziej “pod maską” pisanie to jedno, są optymalizatory do zapytań itd. Mimo wszystko rozumienie jak to jest przechowywane na dysku, jak wymuszać pewne strategie, gdy widzimy, że optymalizator sobie nie radzi też jest przydatne.

@down Niewątpliwie realcyjność ze względu na swoje założenia, procedury czy wyzwalacze są podstawami. W mojej opinii przynajmniej.

Generalnie całe zadanie ma na celu pokazanie, iż nadaje się do przyuczenia w tym kierunku. Więc interesują mnie same podstawy. Pracodawca jest świadomy tego, iż praktycznie nie miałem nic do czynienia z bazami danych. Więc praktycznie jakiekolwiek naprowadzenie mnie na temat będzie pomocne.

Sztandarowym przykładem, który pojawia się na wykładach i sporej części kursów, jest baza przedsiębiorstwa (w prostszej wersji - szkoły). Tabele z danymi pracowników, działy, pensje.

Wpisz w Google Grafika “sql diagram”, wzbierz sobie jakiś schemat, przeanalizuj (dlaczego i jaki klucz, łączenia) i spróbuj stworzyć coś analogicznego.

Ten kurs:

Kurs Transact-SQL, część 1 (Interfejsy języka T-SQL)

Kurs Transact-SQL, część 2 (Leksykon języka T-SQL)

Kurs Transact-SQL, część 3 (Pobieranie danych)

Kurs Transact-SQL, część 4 (Optymalizacja zapytań)

Kurs Transact-SQL, część 5 (Wyszukiwanie pełnotekstowe)

Kurs Transact-SQL, część 6 (Modyfikowanie danych)

Kurs Transact-SQL, część 7 (Projektowanie relacyjnych baz danych)

Kurs Transact-SQL, część 8 (Bazy danych)

Kurs Transact-SQL, część 9 (Tabele)

Kurs Transact-SQL, część 10 (Indeksy)

Kurs Transact-SQL, część 11 (Widoki)

Kurs Transact-SQL, część 12 (Procedury składowane)

Kurs Transact-SQL, część 13 (Wyzwalacze)

Kurs Transact-SQL, część 14 (Funkcje użytkownika)

Kurs Transact-SQL, część 15 (Microsoft SQL Server 2000)

Kurs Transact-SQL, część 16 (Bezpieczeństwo)

Kurs Transact-SQL, część 17 (Automatyzacja typowych zadań administracyjnych)

Kurs Transact SQL, część 18 (Tworzenie kopii zapasowych)

Kurs Transact-SQL, część 19 (Odtwarzanie kopii zapasowych)

Kurs Transact-SQL, część 20 (Monitoring i optymalizacja pracy SQL Server)

Również: http://virtualstudy.pl/pl/spis-publikacji - SQL